Portál pre mamičky a ich detičky
- Ukulele

Tehotenská cukrovka

subpage-img

Tehotenská cukrovka (gestačný diabetes mellitus) sa vyskytuje u približne 2% tehotných žien. Ide o metabolické ochorenie, ktoré sa prejavuje zvýšenou hladinou cukru v krvi a súvisí s vylučovaním placentárnych hormónov. Práve tieto hormóny znižujú účinok inzulínu a zvyšujú hladinu cukru v krvi.

Tehotenská cukrovka prebieha väčšinou bez vážnych príznakov a keby neboli povinné vyšetrenia počas tehotenstva, pravdepodobne by ste sa o nej ani nedozvedeli. Kontrola sa vykonáva medzi 24 a 28 mesiacom gravidity. V prípade, že trpíte týmto ochorením, môže sa stať, že Váš organizmus je viac unavený, pociťujete väčší smäd alebo chodíte častejšie na malú potrebu. Toto však väčšina z nás pripisuje celkovo tehotenstvu samotnému. Tehotenská cukrovka sa vyskytuje iba počas tehotenstva, ale sú však prípady, kedy sa jedná o prvý náznak cukrovky 1. typu, čo znamená celoživotné ochorenie.

Medzi najznámejšie rizikové faktory patrí dedičnosť tohto ochorenia, obezita ako aj problém s hladinou cukru z predchádzajúceho tehotenstva, prípadne vek nad 35 rokov.

Ako prebieha vyšetrenie?

Cieľové hranice hladiny krvného cukru sú 5,8 mmol/l nalačno a hodinu po jedle 7,8 mmol/l.

Prítomnosť cukrovky sa vyšetruje tzv. glukózovým tolerančným testom, vypitím 75 g glukózy a vyšetrením krvného cukru nalačno za 2 hodiny.

Aká je liečba tehotenskej cukrovky?

Liečba tehotenskej cukrovky by mala začať čo najskôr aby sa predišlo prípadným negatívnym účinkom ochorenia na matku aj samotný plod. Rieši sa to buď diétou, dodržiavaním správnej životosprávy, pravidelným pohybom a v nevyhnutných prípadoch aj liečbou samotným inzulínom.

Môžem v tehotenstve jesť ovocie?

Ovocie obsahuje tzv. rýchly cukor. Hladina cukru v krvi po ňom rýchlo stúpa, rýchlejšie ako pri škrobe. Nemalo by byť hlavným obsahom Vášho jedálničku. Odporučiť možno jablká a citrusy, ktoré obsahujú menej cukru, ale maximálne po 1 kuse v intervaloch po cca 3 hodinách.

Čo sa neodporúča jesť: sladké druhy pečiva, biele pečivo, výrobky z bielej múky, cukor, kompóty, čokoládu, zmrzlinu, mlieko.

Čo sa odporúča sa: Jedlá s vysokým obsahom vlákniny, celozrnné výrobky, zelenina, rôzne semená, otruby, krúpy.

 

Zlý text
Dobrý text

Ďalšie články na ukulele.sk

Lekári radia: 5 jednoduchých pravidiel ako ustrážiť zdravie detí

4 praktické nápady, ako zariadiť krásnu detskú izbu

Aké meno vybrať pre dieťaťa?

Je pravda, že počúvanie klasickej hudby robí Vaše deti múdrejšími?

Akternatívne sladenie