Portál pre mamičky a ich detičky
- Michaela D.

Túžite po druhom bábätku? Kedy je ideálny čas na ďalšie tehotenstvo?

subpage-img

Hoci už jeden malý pokladík doma máte, radi by ste mu čo najskôr dopriali bračeka či sestričku? Vedci zastávajú názor, že ženské telo by po pôrode malo dostať dostatok času na regeneráciu. Ako dlho odporúčajú čakať medzi jednotlivými tehotenstvami?

Každá žena je iná a tomu by malo byť prispôsobené aj plánovanie ďalšieho bábätka. Doterajšie odporúčania Svetovej zdravotníckej organizácie a Amerického kongresu pôrodníkov a gynekológov hovorili o tom, že je dobré počkať aspoň 18 mesiacov.

Pre mamičky, ktoré sa už nevedia dočkať ďalšieho obdobia radostného očakávania sú tu však dobré správy. Nová štúdia výskumníkov z univerzít v Hardvarde a v Britskej Kolumbii totiž tvrdí, že 12 mesiacov by malo byť dostačujúcich na to, aby sa žena opäť mohla plnohodnotne tešiť z rastúceho bruška.

Pozor na riziká

Výskum na vzorke 150 000 narodených detí priniesol dôležité poznatky o rizikách spojených s uponáhľaným tehotenstvom. U žien, ktoré ostali gravidné menej ako rok po pôrode, sa podľa vedcov ukázal väčší výskyt zdravotných problémov. A to nielen v prípade matky, ale i dieťaťa. Riziká zahŕňali nízku pôrodnú hmotnosť, predčasné príchody na svet, komplikácie pri pôrode, či dokonca až úmrtie.

Riziká sa podľa vedcov ešte zvyšujú, pokiaľ dochádza k tehotenstvu už šesť mesiacov po pôrode.

Foto: pexels.com

 

Zlý text
Dobrý text

Ďalšie články na ukulele.sk

Prvé dieťa po tridsiatke: Majú staršie prvorodičky šancu na dlhší život?

Lieky a liečivá v tehotenstve

Laparoskopia ako účinná metóda odstraňovania gynekologických problémov

Pálenie záhy v tehotenstve: Príznaky a prvá pomoc

Bežecký pás: ktorý pre začiatočníka, ako ho používať