Portál pre mamičky a ich detičky
- Katarína V.

Urobte si chutné vafličky! V klasickej aj bezlepkovej verzii

subpage-img
Nedeľa je v plnom prúde. Ak ešte stále rozmýšľate, aký dezert sebe a deťom ukuchtiť, neváhajte dlho! Chutnou možnosťou voľby sú vafle.

Niekomu môžu pripadať ako raňajková záležitosť, avšak spýtajte sa svojich ratolestí a zaručená je nadšená reakcia : -).

Je to totiž jedlo, ktoré pokojne môže byť aj sladkou večernou bodkou. Dnes si ukážeme recept na klasiku ale aj bezlepkové vafle pre našich najmenších celiatikov.

Na vafličky potrebujete aj základný prístroj, ak ich chcete mať v požadovanom stave a tvare. Je to mašinka na zapekanie, do ktorej dávkujete cesto potom, čo ho potriete trochou masla alebo oleja z oboch strán.

Klasický recept na vanilkové wafle:

Potrebujete: Hladkú múku,180g

Vajcia,2 ks

Vanilkovú esenciu alebo lusk,5 kvapiek alebo obsah vanilkového lusku

Prášok do pečiva,4 č. lyžičky

Maslo alebo olej,5 p. lyžíc

Mlieko izbovej teploty, 1 dc

Práškový cukor, 4 p. lyžice

Roztopenú čokoládu, šľahačku, lekvár...

Postup: Vafle budú vláčnejšie, ak ušľaháte sneh z bielkov a štipky soli. Potom v druhej mise rozmiešate žĺtka, olej, mlieko a vanilku. Pridáme cukor. Dobre rozmiešanú masu premiešame so suchými ingredienciami. Ak je cesto príliš husté, dolejeme kvapku mlieka. Ak naopak príliš riedke, dosypeme ešte múku. Cesto by malo byť mazľavé a konzistencia viac riedka než hustá, avšak musí byť primeraná, aby sa udržala vo vaflovači a neroztiekla sa. Pred naliatím cesta do formy, potriete vaflovač olejom. Pečte cca 8 minút, ale pribežne kontrolujte, aby sa nepripiekli.

Servírujeme s čokoládovým topingom a šľahačkou, ale každý si môže dať to, čo má rad napríklad aj na palacinkách.

Bezlepková verzia je veľmi jednoduchá. Miesto múky môžete použiť ryžovú múku a kukuričnú múku v pomere 2:1. Prípadne použite v plnom rozsahu bezlepkovú múku na krehké pečivo. Obmeniť sa môže aj mlieko za bezlaktózové alebo rastlinné. Skúste do cesta pridať lyžicu tvarohu, bude vláčne a tvarohovo nadýchané.

Už teraz sa nám v redakcii zbiehajú slinky, tak prajeme dobrú chuť a niečo si odložte aj na sladké pondelňajšie raňajky :- )

Foto: Pixabay.com

Autor: Katarína V.

 

 

Zlý text
Dobrý text

Ďalšie články na ukulele.sk

Vonku dážď, vnútri nuda. 5 aktivít, pri ktorých sa nebudete nudiť

Vyrobte si s deťmi darčekové krabičky. Darčeky Vašej rodiny budú odteraz vždy originálne a každý priloží ruku k dielu :)

Tipy ako rozhýbať dieťa

Tento tatino by pokojne mohol byť najlepším a najvtipnejším tanečným rodičom sveta. Pozrite sa, ako si zatancoval so svojou dcérkou :)

Úrazy detí v domácnosti