Portál pre mamičky a ich detičky
- Ukulele

Útecha pre rodičov, ktorých deti takmer nespia. Ich dieťa bude inteligentné. Skutočne spolu súvisí nespavosť a celková inteligencia?

subpage-img

Vedci dospeli k názoru, že múdrejšie deti spia menej, než je u detí obvyklé. Pokiaľ sa teda kvôli svojmu potomkovi musíte v noci často budiť, aby ste uspokojili jeho potreby na pohodlie a jedlo, nebuďte naňho nahnevaní. Prerušovaný spánok a celkovo jeho menšie množstvo indikuje budúcu vyššiu inteligenciu dieťaťa. Navyše je to aj motivácia, ako s ním toto nespavé obdobie čo najlepšie prečkať.

Hoci rodičia týchto detí budú musieť priniesť obeť v podobe vlastného obmedzeného spánku, buď im útechou, že je to dobrým znamením. Profesor Peter Fleming, špecialista na zdravie a vývoj, vykonal výskum, na základe ktorého sa dospelo k výsledku, že nadané deti jednoducho nepotrebujú spať toľko, ako iné deti. Ak sa teda vaše dieťa často v noci budí, nebuďte naňho nahnevaní a podstúpte túto obeť.
 
Práve profesor Fleming tvrdí, že skutočne existuje súvislosť medzi intelektuálnym a všeobecným vývojom a prerušovaným spánkom. Vo svojich úvahách zašiel až tak ďaleko, že tvrdí, že pre mladého človeka, dieťa, nie je nepretržitý spánok typický. To, že má dieťa spať celú noc až do rána je niečo, čo by sme si my rodičia priali, aby sme si čo najviac oddýchli. Nie je to však žiaduce. Z hľadiska evolúcie je prerušovaný spánok oveľa dôležitejší.

Profesor Fleming tvrdí, že dlhý a neprerušovaný spánok nemá žiadny pozitívny prínos. Podľa jeho slov je vhodné, keď deti spia v priebehu dňa (čo tiež mnoho detí uprednostňuje). Vypozoroval, že najčastejšie sa deti budia medzi osemnástou hodinou a polnocou. A prečo práve v tomto čase? Dieťa má v tomto čase najväčšiu pravdepodobnosť, že získa čo najviac pozornosti od svojich rodičov, pretože tí budú menej rozptýlení. Ich správanie je teda logické z hľadiska evolúcie. Napriek tomu sa nezhoduje s tým, čo by rodičia chceli, alebo s tým, čo nám určujú trendy modernej doby.

Profesorka Dasit Narvaezová, psychologička na univerzite v Notre Dame, potvrdzuje, že ani dospelí ľudia nespia celú noc. Len si svoj prerušovaný spánok nepamätajú. V súčasnej dobe je potrebné spať osem hodín nepretržite, pretože v priebehu dňa musíme zvládnuť mnohé náročné úlohy, chodiť do práce, domácnosť či iné namáhavé činnosti. A tak na spánok počas dňa nezostáva čas. Z historického hľadiska ale zisťujeme, že to nie je normálne.

Pokiaľ deti porovnáme s cicavcami, zistíme, že sú oveľa menej rozvinutí. Zatiaľ čo iné cicavce sú schopné takmer okamžite po pôrode chodiť, ľudské deti na to potrebujú oveľa viac času.

 

Zlý text
Dobrý text

Ďalšie články na ukulele.sk

Päťročná dcéra náhle úplne ochrnula. Matka nevedela, čo sa deje, až kým nenašla vo vlasoch svojej dcéry toto

Takmer 5 000 ľudí stálo hodiny v daždi, aby sa pokúsili zachrániť život chorého chlapčeka

Závažné zistenie o ľuďoch, ktorí prekonali COVID-19. Až tretina z nich trpí týmito problémami

Dôvody, prečo piť pivo

Zlozvyky v správaní detí ako dôsledok chyby rodičov. Ako im predísť?