Portál pre mamičky a ich detičky
- Ukulele

Vianoce s bábätkom. Čím sú neobyčajné?

subpage-img

Vianoce – najkrajšie sviatky v roku. Predchádza im dlhé obdobie príprav, kupovanie darčekov, ozdobovanie stromčeka, či varenie štedrovečernej večere. Deti netrpezlivo čakajú na deň D a hádajú,  čo im prinesie. To je štandardná situácia v mnohých slovenských rodinách,  ktoré zachovávajú tradičné vianočné zvyky.

     Aké sú Vianoce tam,  kde pribudol ďalší člen rodiny?  Mama  pred sviatkami nemôže obísť všetky obchody a nakúpiť darčeky. Ak to nestihla pár týždňov dopredu, tak potom už nemá čas.   Celkom inak vníma obdobie príprav. Každý deň s napätím čaká, kedy malý človek „zaklope na dvere“.  Keď sa tak stane, domov  prinesie malý darček, ale veľmi  drahý.  Tento človiečik sa razom stane najdôležitejším členom rodiny. Každé prianie má splnené. Zmení všetky domáce poriadky a nikto sa na to nehnevá.

     Nič nie je také ako bolo predtým a už nikdy nebude.  Všetci to prijímajú s pochopením a tešia sa.

     Vianoce s bábätkom sú iné. Nie obyčajné, nie podľa dlhoročných zvykov. Dieťa v perinke nemá žiadnu moc, ale má veľa práv a je vystavené láske všetkých členov rodiny. Existujú aj výnimky, kedy dieťa prichádza do drastických podmienok, ale to nie je obsahom tohto článku.

     Vianočné sviatky sa považujú za sviatky pokoja, zmierenia a lásky. Novonarodené dieťa tieto pocity znásobuje. Veď jeho majú všetci radi. Či prináša pokoj, o tom možno polemizovať.  Mamičke pribudnú starosti, práca, ubudne jej spánku a to na pokoji nikomu nepridá.  Súrodenci majú o jednu hračku navyše, aj keď je jasné, že tento darček nikomu z nich nepatrí. Patrí všetkým. Nemožno ho pohodiť niekde do kúta, ako bábiku, ktorá sa prestala páčiť.

     Bábätko prináša do rodiny radosť, lásku, pohodu a veľmi často aj príjemný chaos, kým všetci členovia rodiny nájdu svoje miesto v zmenených rodinných podmienkach.

Image courtesy of Serge Bertasius Photography at FreeDigitalPhotos.net

 

Zlý text
Dobrý text

Ďalšie články na ukulele.sk

Chodiaca voda: vedecký experiment pre všetky zvedavé deti

Oplatí sa cestovné poistenie?

Čo nesmie chýbať žiadnej mamičke v kabelke?

Čo robiť, keď sa Vaše dieťa bojí tmy

Obed alá mäsko na víne