Portál pre mamičky a ich detičky
- Michaela D.

Všestranný pomocník: Aj takto môžete využiť soľ v domácnosti

subpage-img

Biely zázrak! Stolová soľ je neodmysliteľnou súčasťou našich kuchýň a kto nemá problémy s krvným tlakom, určite ju používa na dennej báze. Vedeli ste však, že jej využitie nekončí iba pri dochucovaní jedál? Pozrite sa s nami na to, s čím všetkým vám môže pomôcť v domácnosti.  

Vyčistite upchatý odtok

Zápach, mastnota, stojaca voda? Neodtekajúci drez neraz vytrápi gazdinky. Soľ v kombinácii s teplou vodou hravo dokáže vyriešiť váš problém.

Ak sa potrebujete zbaviť nahromadených vlasov v odtoku, môžete vyskúšať aj niečo radikálnejšie. Zmiešajte približne ¼ šálky soli a ¼ sódy bikarbóny, poriadne pretrepte a vylejte do problematických miest. V závere zalejte octom a už len sledujte reakciu.

Odstráňte neporiadok po vajíčkach

Pečenie je radosť, no po kuchtení s deťmi to u vás vyzerá ako z katastrofického filmu? Napríklad také vajíčka dokážu svojou extrémnou lepivosťou nepríjemne znepríjemniť život. Kryštály soli vysypte na prasknuté vajíčko a nechajte pôsobiť. Nečistotu je následne veľmi jednoduché utrieť.

Zbavte sa mravcov

Otravný hmyz v domácnosti dokáže pokaziť náladu. Hlavne, ak sa ho nie a nie zbaviť. Vedeli ste však, že mravce absolútne nenávidia soľ? Nepotrebujete viac drahé chemikálie, či smradľavé spreje. Drobných živočíchov sa zbavíte úplne ekologicky - stačí dať trošku soli na miesta, kde sa vyskytujú.

reklamatext1 

Vyleštite šperky a iné vzácnosti

Vráťte ozdobám z mosadze, striebra či medi stratenú krásu a lesk. Soľ zmiešaná s octom vám pri tom výborne poslúži. Pomocou jemnej handričky ich naneste na kovové predmety a leštite ich, až kým opäť nežiaria ako nové.

Minimalizujte pachy

Zapáchajúce topánky vedia potrápiť najmä v horúcom počasí. Soľ nasypte do vysušenej obuvi a nechajte pôsobiť počas noci. Biele kryštáliky dokážu pach pohltiť, a tak ráno topánky iba vysypte a môžete opäť používať.

Odstráňte šmuhy z dreveného nábytku

Nepekné fľaky, ktoré ostali na vašom obľúbenom stolíku po večeri s priateľmi, zamrzia. Nemusíte však zúfať, vieme ako s nimi zatočiť! Riešením je jedna čajová lyžička soli, zmiešaná s pár kvapkami vody. Pastu, ktorá vám takto vznikne, neneste mäkkou tkanivou alebo špongiou na poškodené miesto a jemnými pohybmi vyčistite. Lesk dreva potom obnovte pomocou leštidla na nábytok.

Doprajte kúru svojej pleti

Soľ je úžasný pomocník aj pri starostlivosti o telo. Zmiešajte ju s olivovým alebo levanduľovým olejom, a doprajte si luxusné kúpele priamo doma. Vaša pokožka bude krásne zregenerovaná.

 

Zlý text
Dobrý text

Ďalšie články na ukulele.sk

Naučte deti na nočník bez stresu. Rodičia zdieľajú svoje najlepšie triky, ako na to

9 spôsobov, akými nosiť obľúbený top!

Zdravotné problémy, ktoré môžu potrápiť každú ženu. Ako s nimi zatočiť?

Dovoliť či nedovoliť deťom domáce zvieratko?

Zavinovačka áno, či nie?