Portál pre mamičky a ich detičky
- Ukulele

Ženy, ste milovníčkami vysokých podpätkov? Tak potom si prečítajte tento článok a pozrite sa, čo to robí s vašim telom

subpage-img

Veci, ktoré mávame radi či milujeme, nie sú vždy veci, ktoré sú pre nás zároveň aj dobré a vhodné pre naše zdravie. Zoberme si príklad takých topánok na vysokých podpätkoch. Tie dokážu vytvoriť vážne a bolestivé poškodenie nôh, napriek tomu ich mnohé ženy nosia od rána až do večera. Je aj pre vás silným zvykom nosiť také topánky? Potom sa pozorne najskôr pozrite, čo sa deje s vašim telom, keď ich máte na nohách celé dni.

Neprirodzená poloha päty

Zoberme do úvahy prirodzenú polohu našich chodidiel. Bola evolúcia prispôsobená tak, že počas chôdze sa najprv našľapuje na pätu, na ktorú sa prenáša celá telesná váha. Potom sa prechádza na špičky, ale to len na okamih, kým sa celý proces opakuje na druhej nohe.

Chodenie na vysokých podpätkoch celý tento proces mení. Štúdia vykonaná JAMA ukázala, že pri nosení vysokých podpätkov sa neprirodzene prenáša celá vaša váha na prednú časť chodidiel. Čím vyššie sú podpätky, tým väčší je tento efekt. To potom vedie k oslabovaniu päty a nadmernej záťaži kostí a šliach na špičkách chodidiel.

Čo sa deje s vašim telom pri nosení vysokých podpätkov?

Vďaka moderným technológiám je dnes možné presne zaznamenať, čo sa deje s telesnými funkciami pri chôdzi. Tieto podpätky spôsobujú, že žalúdok sa posúva smerom dopredu a zadok dozadu. Niekoho teraz síce môže napadnúť, že to vyzerá pekne a veľmi elegantne. Faktom však zostáva, že sa tým mení prirodzené rozloženie váhy na vašu chrbticu.

Niektoré výskumy zistili, že sa pri tom dokonca posúva jeden stavec chrbtice cez druhý. Ide potom o extrémne bolestivé ochorenie, ktoré zvyšujete vždy, keď nasadíte tieto topánky. Pre zmenu polohy nohy sa skracujú lýtkové svaly, čo následne vedie k skracovaniu Achillových šliach.

Keď potom začnete nosiť normálne topánky vaše chodidlo a noha začnú znova zvierať 90˚ uhol.

Nebezpečenstvo vysokých podpätkov

Pri pravidelnom nosení topánok na vysokých podpätkoch riskujete hneď niekoľko rôznych ochorení a zranení:

  • natiahnuté svaly v oblasti lýtok
  • bolesti chrbta v dôsledku posunutia ťažiska smerom dopredu
  • oslabenie Achillovej šľachy
  • stuhnutosť prstov na nohách
  • nevratné poškodenie nervov v prstoch na nohách
  • oslabené lýtkové svaly

 

Zlý text
Dobrý text

Ďalšie články na ukulele.sk

Kto je tou najdôležitejšou osobou vo vašom živote? Nie je to ani váš najlepší priateľ, nie je to ani váš partner, ale niekto úplne iný. Osoba, ktorá vás pozná najlepšie - vaša matka. Prečo je materská láska najsilnejším citom?

Zmiešajte banány a škoricu, vypite 1 hodinu pred spaním a stane sa vám úžasná vec

Dievčatko pritancovalo k neznámemu klaviristovi a predviedlo rozkošné vystúpenie

Granátové jablko. Zázrak, ktorý by ste mali zaradiť do jedálnička

Jedlo po 18:00? Lekári vymenovali 5 produktov, ktoré možno konzumovať aj pred spaním