Portál pre mamičky a ich detičky
- Michaela D.

Zostaňte zdraví vďaka odtiahnutým záclonám. Denné svetlo vám pomôže znížiť počet baktérií na polovicu

subpage-img

Posilnite svoju imunitu jednoducho a prirodzene. Úplne postačí, ak dovolíte dennému svetlu preniknúť do vašej domácnosti. Výskumníci odhalili, že slnečné lúče si veľmi dobre dokážu poradiť s neželanými baktériami v našich príbytkoch.

Skúmali účinok svetla

Pozoruhodný výskum realizovali vedci z univerzity v Oregone, ktorých zaujímal účinok svetla na naše obydlia. Porovnávali prach odobratý z reálnych domovov a zisťovali, ako odlišne naň vplýva slnečné žiarenie, UV svetlo a tma.

Výťažok prachu, ktorý sa tímu výskumníkov podarilo zaistiť, preniesli do miniatúrnych miestností, z ktorých každú vystavili iným svetelným podmienkam. Do jednej sa dostávali slnečné lúče prirodzene, prostredníctvom okien, v ďalšej miestnosti bolo prítomné iba ultrafialové svetlo a v poslednej ponechali výskumníci úplnú tmu.

Prekvapujúce výsledky

Po 90. dňoch nastal čas skontrolovať výsledky pokusu. To, čo vedci odhalili prostredníctvom analýzy mikroorganizmov v prachu, zaskočilo aj ich samotných. Kým v miestnosti zahalenej do tmy sa udržalo a bolo schopných naďalej rásť až 12 % baktérií, v ostatných dvoch miestnostiach sa ich počet pohyboval iba medzi 6 - 7 %.

Nie je žiadnym tajomstvom, že UV svetlo je výborným dezinfekčným prostriedkom. Potvrdil to aj výskum, ktorý preukázal v izbe s jeho vplyvom iba 6,1 % životaschopných baktérií. To, že denné slnečné žiarenie sa jeho účinkom vyrovná, však prekvapilo aj vedúceho výskumníka Ashkaana Fahimipoura. V miestnosti s prístupom denného svetla sa udržalo len 6,8 % mikroorganizmov

reklamatext1

Denné svetlo sa tak ukázalo ako efektívny prostriedok na boj s baktériami. Stačí preto, ak odhrniete vaše záclony a necháte slnečné lúče preniknúť dnu do vašich domovov. Počet choroboplodných zárodkov vám pomôžu znížiť až na polovicu a vy tak udržíte svoje životné prostredie zdravšie.

Foto: BiggerThantheThreeofUs

 

Zlý text
Dobrý text

Ďalšie články na ukulele.sk

Dojímavé video zo stajne: Iba 5-ročné dievčatko objíma a tíši majestátneho koňa

Projekt naplnený láskou: Mamička organizuje narodeninové párty pre deti bezdomovcov

Potia sa vám dlane? Tieto 3 choroby sa za tým skrývajú

Super forma aj po pôrode? Táto fitnes mamička vám ukáže, ako si zacvičiť a zároveň zabaviť bábätko

Príbeh na zamyslenie: O tom, ako láska k dieťaťu uzdravuje