Portál pre mamičky a ich detičky

Poradňa

Na otázky týkajúce sa vášho dieťatka odpovedá MUDr. Eva Gabryšová - všeobecný lekár pre deti a dorast.

Strava
Dobrý deň, dcéra má 6,5 mesiaca, stolicu má 5-6x denne redšiu aj hustejšiu a tú má zelenú. Príkrm zje málo pretože len dojčím. Je to v norme?
Ťažko odpovedať, dali ste málo informácií. Ak stále dojčíte 7- 8x denne a príkrmu zje dieťa minimálne - t.j. 3- 4 lyžičky , dieťa pekne prospieva, jeho psychomotorický vývoj nezaostáva a v stolici nie je žiadna patogénna baktéria al. vírus, tak áno. Ak máte nejaké pochybnosti, oslovte svojho pediatra.
Častá angína
Dobrý deň, mám 10 mesačnú dcérku, ktorá má časté angíny. V priebehu dvoch mesiacov ju mala trikrát a vo všetkých troch prípadoch boli nutné antibiotiká. Niekde som čítala, že cesnak, je vhodný ako prevencia pred chrípkou a nachladnutím a pôsobí ako prírodné antibiotikum. Chcem sa spýtať, či je možné v jej veku jej dávať cesnak v menšom množstve ako takú prevenciu pred ochoreniam.
Mrzíma, ale aj trochu prekvapuje, že ste museli užívať 3x antibiotiká, hneď po sebe. Boli pozitívne výtery a CRP? (CRP je vyšetrenie z krvi z pršteka - dá sa urobiť na ambulancii. Mala by ho mať aj Vaša pediatrička a výsledok je za cca 2min. Hovorí o tom, či je potrebné užívať antibiotiká). Ako prevenciu by som skôr volila multivitam. kvapky. Ostatné prípravky sú vhodné až od 1 roku veku, niektoré od 3 rokov veku. Neviem si predstaviť akou formou bude jesť 10 mes. dieťa čerstvý cesnak. Ak budú problémy s chorobnosťou pretrvávať, treba dieťa komplexne vyšetriť. A len tak naokraj a pre všetky dobré mamy...Antibiotiká sú lieky na bakteriálne infekcie, nie na teplotu alebo bolesť hrdla. Užívajme ich len vtedy ak je to naozaj potrebné!
Lepok
Dobrý deň. Môj syn má 5 mesiacov, je od prvého týždňa tehotenstva prikrmovaný Nutrilonom 1 extra. Bol málo kojený a teraz už vôbec. Naša pani doktorka nám povedala, že môžeme zaviesť do stravy lepok, keďže nemáme žiadne alergie v rodine. Ja som mu dala kašu Nutrilon s lepkom a znášal to našťastie veľmi dobre. Zeleninku, ryžu a ryžovú kašu na noc sme začali dávať už od ukončeného 4tého mesiaca. Konečne aj v noci spal trošku lepšie a nebol hladný. Predtým sa budil po tých ryžových kašičkách každú hodinu. Chcem sa teraz opýtať, že ak to malý znášal dobre a nemal ani bolesti bruška, ani nič iné, máme v tom pokračovať? Kedy môžeme do stravy zaviesť rožok, piškótku a tie keksíky ako je Hipp alebo Sunarka? Ďakujem pekne za odpoveď.
Naozaj môžete zaviesť lepok medzi ukončeným 4tým až 6tym mesiacom, či u dojčených alebo nedojčených detí. Toto je zmena oproti tomu, čo bolo pred rokom. Lepok je súčasťou obilovín a výrobkov z nich - múka, vločky, rožky, cestoviny, rezance, detské piškóty a keksy...a...pekné papanie prajem!
Strava dieťatka
Dobrý deň, chcem sa opýtať koľkokrát denne by malo 7 mesačné bábätko papať? Moje dieťatko jedáva nasledovne: ráno medzi 8:00 až 9:00 210 ml Nutrilon, 11:00 až 12:00 obed (zeleninka + mäsko alebo cestovina z mäsom, ryža a mäso). Za tým 210 ml Nutrilon, 15:00 až 16:00 detská výživa s keksíkami bezvajčné, 17:30 krupičná kaša a pred spaním mu dávam UM na dobrú noc 210 ml. Zvyčajne sa zobudí okolo 05:00 ráno na hlad. Je to správne? Mohla by som napríklad raňajší Nutrilon nahradiť už jogurtom, alebo s mliečnymi výrobkami ešte počkať? Druhá otázka je, či dieťaťu nevadí, ak pije dve rôzne znacky UM.
Myslím, že papáte optimálne. O 5tej hodine ráno je už určite hladné. Dala by som mliečko - možno ešte spolu trochu pospíte. Potom o 8-9tej na desiatu ovocie, cereálie alebo jogurt - ml. výrobky už môžete zaviesť. Za obedom ak spapá dostatočné množstvo, by som hneď nedávala mlieko, radšej čaj. Obed môžete postupne rozdeliť na: pred spaním - sýtejšiu polievku (brokolicová so striedkou z bieleho pečiva) a po zobudení spapá "druhé" (cestovina + mäsko). Mne sa to osvedčilo. A na ostatok, vášmu dieťatku pravdepodobne nevadia dve rôzne UM.
Dobrý večer, chcela by som sa Vás opýtať ohľadom môjho synčeka, ktorý bude mať v novembri 2 roky a ešte nerozpráva, resp. rozpráva, ale vo svojej reči, že mu nikto nerozumie :) Jediné zrozumiteľné slovo je "mama" alebo "tutu"...Preto mám obavy, či vôbec začne rozprávať a či je to v poriadku...Žijeme v zahraničí a nemáme tu žiadnych známych takže Janíček nieje ani v detskom prostredí, keďže tu nikoho nepoznáme. Mám veľké obavy aby bolo všetko v poriadku s rozprávaním... Ďakujem Vám veľmi pekne. Romana
Nepíšete, či rozprávate doma len jedným jazykom - slovensky alebo viacjazyčne. Niekedy preto majú deti problém s vlastnou rečou. Je pravda, že 2 ročné dieťa by už malo mať oveľa väčšiu slovnú zásobu. Dôležité je, aby ste vo vašej domácnosti rozprávali zrozumiteľne len jedným jazykom na ktorom sa s partnerom dohodnete. Dieťa musí rozumieť a vyhovieť správne vašim požiadavkám, tj. týmto orientačne zistíte či dieťa počuje a to je správny predpoklad toho, že začne rozprávať. Každú činnosť mu musíte "prerozprávať". Ak bude pretrvávať tento problém, treba vyhľadať logopéda. Pozrite si moje staršie odpovede, už sme sa s maminami na túto tému bavili.