Portál pre mamičky a ich detičky

Poradňa

Na otázky týkajúce sa vášho dieťatka odpovedá MUDr. Eva Gabryšová - všeobecný lekár pre deti a dorast.

Očkovanie
Dobrý deň. Moje bábätko má 4 mesiace. 6 septembra mal prvú dávku očkovania do nožičiek a lekárka nás objednala na 13 októbra. Môže mu dať ďalšiu dávku do nožičiek po 5 týždňoch? Lebo niečo iné píšu na internete... Ďakujem pekne.
Prvé preočkovanie povinného očkovania Infanrixu Hexa a Prevenaru 13 je o 6 až 10 týždňov, potom v 11-12 mesiaci, čo je cca 5-6 mesiacov od prvého preočkovania.
Dobrý deň. Čím môžem nahradiť Vigantol, ktorý bol stiahnutý z trhu??? Jana
Cebion multi kvapky. Sú na voľno, obsahujú vitamín D (hoci nie v takej dávke ako Vigantol kvapky), okrem toho i napr. vitamín C a E (ako prevenciu pred jesenno - zimnými vírusmi) + denne pobyt vonku aj na slniečku minimálne 1 hodinku s odokrytou tvárou a rukami. Myslím si, že toto je pre naše drobce oveľa vhodnejšia forma ako "jednorázovo" vysokú dávku Infadinu.
Dobrý deň. Prečo sa pri niektorých liekoch nesmú užívať mliečne výrobky Počula som o tom pri antibiotikách a calciovom sirupe. Ďakujem
Jesť alebo piť mliečne výrobky nie je zakázané pri užívaní antibiotík ani pri calciovom sirupe. Určite ale nie je vhodné "maskovať" deťom podávanie antibiotík aj calciového cirupu do mlieka alebo mliečnych výrobkov. Väčšinou aj tak zistí, že ste mu do jeho obľúbeného nápoja alebo jogurtu niečo namiešali a odmietne ho, poprípade zvracia a tak nedostane dostatočnú dávku lieku v ten časový interval ako je potrebné. U detí sa táto kombinácia liekov najčastejšie indikuje pri respiračných infekciách, deti sú zahlienené, kašlú, hlieny nedostatočne fúkajú a prehĺtajú ich, tiež im zatekajú v nosohltane a môžu ich až dráždiť na vracanie. Určite to poznáte. Tieto lieky, na ktoré sa pýtate môžu aj samotné dráždiť žalúdok, alebo antibiotiká tým, že zničia aj "prospešné baktérie" spôsobia hnačku a tráviace ťažkosti. V chorobe pristupuje aj nechutenstvo a spomalené trávenie, najmä mlieka, ktoré v snahe, že dieťa musí niečo jesť tak rady ponúkame. Takisto sa mlieko nedáva pri hnačkách - lebo ju zhorší, vysadí sa aj na 3 dni. Choré dieťa potrebuje hlavne kľud, tekutiny a ľahkú stravu. Preto ja odporúčam radšej čaj a poprípade riedenú ovocnú šťavu a ak mliečne, tak probiotický jogurt - v dostatočnom intervale od od liekov (aj 3 hodiny).
Spánok dieťatka
Chcem sa opýtať na spánok mojej dcérky. Má 3 1/2 roka a v noci nie a nie zaspať a ráno vstáva veľmi skoro. Je to správne??? Spávať ju dávame o 20:00, ale to sa len v postieľke hrá, rozpráva, niekedy príde za nami a potom zaspí až okolo 22:00 niekedy aj neskôr. Ráno nemá potom problém vstať uz pred 6:00 a cez deň skákať, behať. Už sme zúfalí čo s tým. Mima
Ak nie je cez deň mrzutá, poprípade si cez obed pospí, tak je všetko v poriadku. Patrí medzi deti, ktoré nepotrebujú veľa spať. Je to náročné pre nás rodičov, pretože nemáme chvíľu pre seba. Možno by som ju ukladala trochu neskôr, skúste posúvať čas po polhodine, aby potom do polhodiny spala. Uvidíte ... Po 20tej by som dovolila "čítanie" obrázkovej knižky alebo hranie sa s jednou obľúbenou hračkou, žiadny televízor a rozptyľovanie, strašenie. Dohodnite si s ňou pravidlá. Možno budete prekvapená, čomu už vaše dieťa rozumie. A viem, že príde vek, kedy ju nebudete vedieť vyhnať z postele a príde skoro...
Dobrý deň. Mám 2 ročného syna, ktorému veľmi chutí údená šunka. Prišli sme na to náhodou, keď odišla návšteva a on nám počas vyprevádzania pobral šunku, ktorá bola na tanieriku. Predtým normálne papal, preto to určite nebolo od hladu myslím. Veľa ľudí mi, ale vravelo, že takéto malé dieťa to nemôže, no stará mama tak ako na všetko, hovorí áno, lebo za ich časov nemalo dieťa s ničím problém :-) Ďakujem, Veronika.
Hovorí sa, že zakázané ovocie chutí najviac. Údené, mastné a ťažké mäsové výrobky nepatria do jedálnička dieťaťa jeho veku, takisto by ich denne nemali konzumovať ani dospelí. Zaťažujú tráviaci trakt a obličky, obsahujú veľa soli, tuku, konzervantov a údením sa môžu vytvárať karcinogény. Dajú sa kúpiť výrobky s označením "kinder", ktoré sú so zníženým obsahom soli, neobsahujú konzervanty, lepok - teda múku a sú z kvalitného mäsa. Tie sú oveľa vhodnejšie, ale nedávajte ich denne a tiež dbajte na primerané množstvo. Teda radšej menej a občas, ako jedenkrát a tak, že môžu byť zdravotné ťažkosti. A na záver: deti sú veľmi zvedavé a stále zbierajú nové skúsenosti. Dajte pozor, aby nabudúce nedopili poháriky...alebo sa nedusili orieškami. Preto skôr ako vyprevadíte návštevu, odpracte zo stola.