Portál pre mamičky a ich detičky

Poradňa

Na otázky týkajúce sa vášho dieťatka odpovedá MUDr. Eva Gabryšová - všeobecný lekár pre deti a dorast.

Môj jeden a pol ročný syn vie len povedať tata, baba. Je to v tomto veku normálne, alebo zaostáva? Kamarátka mi hovorila, že jej dieťa vedelo podstatne viac slov, tak som z toho smutná čím to je a či nie je chyba v nás, že sa s nim tak neučíme. Jana
Je pravda, že cca 75% detí v tomto veku má väčšiu slovnú zásobu. Väčšinou chlapci rozprávajú menej. Dôležité je vedieť, že dieťa dobre počuje, rozumie vašim príkazom a prosbám. Správne ukáže v knižke, donesie..., postupne ho učíte takto rozdiely, farby i počty. Učíte sa hrou - pri stavaní kociek - dones mi 2 modré, jednu menšiu druhú väčšiu. Je potrebné vyslovovať správne, bez zdrobnenín. Ak ste z viacjazyčnej domácnosti, tak rozprávajte len jedným jazykom. Skúste to takto a ak budete mať pochybnosti, obráťte sa na svojho pediatra, odporučí vás na ORL vyšetrenie i k logopédovi.
Nechuť do jedla
Dobrý deň. Mám 2 ročnú dcérku, ktorú som kojila len 2 mesiace a potom sme prešli na Nutrilon, postupne na kašičky a teraz dávame aj iné veci, ale dcérka mi veľa z nich odmieta. Zdá sa mi, že ked nie je hladná, tak ju nútiť nebudem a pritom nie je ani vychudnutá, skôr sa mi vidí pribratejšia. Nútiť alebo nenútiť dieťa jesť? Z môjho detstva si pamätám ako som nenávidela, keď ma nútili k jedeniu. Ďakujem za odpoveď.
Je ťažké odpovedať na vašu otázku. 2 ročné dievčatá sú priemerne vysoké 85cm a ich hmotnosť sa pohybuje v rozmedzí 11 - 12,5 kg. Dieťa vo veku vašej dcérky by malo jesť minimálne 5x denne, t.j. raňaky - desiata - obed - olovrant - večera. Strava by mala byť pestrá a vyvážená, pripravená primerane veku. Má sa skladať so zeleniny, ovocia, mäska a rýb, cereálií - t.j., aj pečivo a cestoviny, mliečne výrobky. O tom čo a ako pripraviť pre dieťa vo veku vašej dcérky sa píše v každom časopise pre maminy a existujú ak kuchárske knihy ak máte pocit, že varíte stále to isté. Určite obmedzte sladené nápoje a sladkosti, ktoré deti obľubujú a zvyknú si ich v tomto veku aj tvrdohlavo vydobíjať. Verím, že ak má vaše dieťa dostatok pohybu, tak zje všetko, čo mu "predložíte na tanier". Ak mu niečo nechutí, možno preto, že nemá hlad, tak by som ho určite nenútila. Možno za 1-2 hodiny si ešte priložíte.
Alergia na BKM
Dobrý deň. Lekárka z krvi zistila môjmu 8 mesačnému synovi pozitívnu hodnotu BKM -IgM/1,020/IP a zakázala nám mlieko a výrobky z neho do 2 rokov. Zatiaľ ho dojčím, no mliečka už nemám toľko, aby ho zasýtilo na noc a často sa budí hladný. Lekárka nám odporučila sójový Nutrilon, no ten nechce. Aké mliečko vlastne môže? Mám pri sebe aj zdravotnú kartu, lebo som sa pýtala na gastrologické vyšetrenie a všimla som si, že medzi výsledkami je na inom papieri s výsledkami rozboru séra IgM hodnota 0.70 g/l a ref. sú od 0.73 do 1.23, je to to isté? Ďakujem. Ak mi odpoviete veľmi mi pomôžete.
Nepíšete, či má vaše dieťa aj iné zdravotné ťažkosti, alebo či len to, že sa budí v noci na dojčenie, čo je mimochodom v jeho veku u dojčeného dieťaťa bežné. Protilátky proti kravskému mlieku v triede IgM, ktoré máte vyšetrené hovoria o tom, že dieťa "pozná" bielkovinu kravského mlieka. O alergii svedčia pozitívne - tj vysoké IgE. Výsledok celkového IgM, ktoré bolo vyšetrené vášmu dieťatku je na jeho vek v norme. Laboratorium uvádza referenčné hodnoty u dospelého. Ak má vaše dieťaťko iné zdravotné ťažkosti určite vám poradí detský gastroenterológ a ak to bude potrebné, tak vám vyberie i správne mliečko, ja by som zatiaľ sojové nedávala, dojčila by som.
Vážená pani doktorka, chcela by som sa Vás informovať. Moja dcérka sa narodila s pôrodnou váhou 4390g a v troch mesiacoch a troch týždňoch mala váhu 5840g (ja osobne si myslím, že váha je nízka). Pediatrička ku ktorej chodíme nehovorí nič čo sa týka váhy. Doteraz bola dcérka len dojčená. Nakoľko sa mi zdalo, že dcérka pomaly priberá pred tromi dňami som jej ponúkla Nutrilon, ktorý jej veľmi chutí. Skúšala som najskôr dojčiť a potom dokŕmiť to však odmieta. Takže dojčenie som úplne vylúčila a už dávam len Nutrilon. Včera som bola za gynekológom, ktorý mi predpísal tabletky Parlodel. A ešte som zabudla, dcérka, keď bola dojčená vypila len 40ml môjho mlieka a to si myslím, že je strašne málo, ale je to zaujímavé lebo ja mlieka mám dosť - neviem v čom bol problém. Koľko ml mlieka by mala vypiť denne pri váhe 5920g? Za štyri dni ako dávam Nutrilon mi pribrala 80g. Ďakujem vopred za Váš názor. S pozdravom
Nechcem tu rozoberať výhody materského mlieka a dojčenia, keďže ste už začali brať lieky na zastavenie laktácie, k dojčeniu sa asi nevrátite. Ale možno moja odpoveď pomôže. Škoda, že ste sa lekárky v poradni neopýtali na to, čo vás trápilo - máte na to právo. Ak je problém s dojčením - stačí len neistota, je potrebné ho riešiť hneď od začiatku. Môžete navšítiť detskú ambulanciu opakovane, skonzultovať si, či všetko robíte správne a dieťa prevážiť. Ak by vás neuspokojila odpoveď a hlavne pomoc, ktorú v ambulancii dostanete, tak existujú tzv. laktačné poradkyne, ktoré ochotne aj u vás doma skontrolujú techniku dojčenia a poradia so všekým. Hmotnosť dieťaťka je len jeden z ukazovateľov prospievania. Dôležité sú: rast do dĺžky, rast hlavičky a tiež psychomotorický vývoj. Po ukončenom 4-tom mesiaci je možné začať zavádzať nemliečne príkrmy a lepok popri výlučnom dojčení, možno toto by bolo lepším riešením ako umelé mlieko. 80% detí vo veku vášho dieťatka má približne rovnakú hmotnosť. Potreba tekutín u dojčiat je cca 150ml na 1 kg hmotnosti a deň. U dojčených detí sa orientačne riadite takto: minimálne 8 mokrých plienok a 8 kŕmení za 24 hodín, nemusí byť v presných časových intervaloch tj á 3 hod.
Dobrý večer, chcela by som sa opýtať ako pomôcť dcérke s hnisavým palčekom na nohe. Už asi 2 dni ho má červený a hnisavý. Vytlačila som jej hnis a vyčistila pomocou Betadinu. Chcelaby som sa opýtať ako ho ošetrovať. Vyzerá to na zarastený nechtík. Nechtík sme už vystrihli. Ďakujem
Pravdepodobne ste už navštívili chirurga, ten vám poradí ako sa o takéto problémové nechtíky starať. V prevencii je potrebná vzdušná voľnejšia obuv a bavlnené ponožky. Nechtíky strihať na nohách rovno a keď začína červenieť, tak sú vhodné repíkové kúpele a gáfrovoichtamolová masť.