Portál pre mamičky a ich detičky

Poradňa

Na otázky týkajúce sa vášho dieťatka odpovedá MUDr. Eva Gabryšová - všeobecný lekár pre deti a dorast.

Astma Bronchiale
Dcéra 5 ročná má 3 roky alergiu na prach, roztoče, pele a psa. Užíva Aerius sirup 1krát denne, Singulair 4mg 1krát denne a Flixonase spray do nosa. Cez leto je bez ťažkostí a od jesene do jari je každý mesiac chorá (soplík vodnatý a suchý dráždivý kašeľ) - nasadená liečba antitusiká neskôr lieky na vykašliavanie a Pamycon kvapky do nosa za 2 týždne sa z toho dostane a ďalšímesiac sa to opakuje. Alergologička nám povedala, že je to normálne pri jej ochorení. Nevieme či zmeniť alergológa či má slabú liečbu?
Obdobie jesene až jari sa spája s vysokým výskytom respiračných infekcií. Nepíšete či máte dieťa v kolektíve, kde sa to infektami dýchacích ciest len tak "hemží". Či ste doma urobili "opatrenia" na elimináciu alergénov - tj prachu a roztočov... - na to alergologovia vždy rodičov upozornia, taktiež ste asi boli informovaní o možnosti a vhodnosti použitia špecifickej alergénovej liečby. Prepokladám, že má vaše dieťa vyšetrenú imunitu a absolvovalo i vyšetrenie ORL - ušno- nosno-krčné, kedže je vo veku, keď sa u detí aj nealergikov vyskytujú "zväčšené nosohltanové mandle", ktoré sú zdrojom opakovaných infekcií. Skúste sa o tomto poradiť s vašim pediatrom, ktorý vám povie, čo z tohto už vaše dieťa absolvovalo.
Zápcha?
Dobrý večer, chcela by som sa opýtat ako môžem pomôcť môjmu 2 ročnému synovi s kakaním. Ešte v pondelok sa vykakal a teda riadne a odvtedy vôbec! Dnes je to už 5 deň. V pondelok som mu dala podvečer 1/2 banánu. Banány jedáva zriedka lebo sa bojím, aby ho nezapiekli. Na večeru zjedol trocha ryže s olivovým olejom. Celý týždeň už poriadne neje, najradšej by jedol piškóty. Ovocie mu dávam 2x denne, našťastie ho zje a zeleninu má varenú v jedle. Ešte má rád aj rajčiny, ale bez šupy. Pije cca 7-9 dcl denne. Doteraz kakal úplne normálne každý deň, max. každý druhý. Mám pocit, že nám urobil túto šarapatu banán, prípadne ryža a to, že to zjedol v jeden deň. Môže byť aj to, že keďže sa tak veľmi veľa vyprázdnil v pondelok a celý týždeň málo jedol, že by nemal potrebu? Skúša sa vykakať, ale nejde mu nič. Neplače pri tom, je veselý, bruško má mäkké a nebolí ho keď mu ho stlačím. Funguje ako kedy sa nič nedialo. Včera jedol celý deň len kuraciu polievku a ani to nepomohlo. Čo mám robiť? Ďakujem.
Ak má nafúknuté bruško, je nepokojný, neodchádza stolica je vhodné pocvičiť s nôžkami (priložiť zohnuté nôžky k brušku), pomasírovať jemne bruško, prípadne pri kojení pridívať SAB Simplex na podporu odchodu vetrov. Je potrebné v takýchto prípadoch byť trpezlivý a cvičiť viackrát denne, prípadne aj v noci“.
Dobrý deň, obraciam sa na Vás, pretože už som zúfalá z môjho 1,5 mesačného syna. Od narodenia má veľký problém zaspať a je to čím ďalej tým horšie. Niekedy zaspí po cca 2 hod. bdenia, ale je to skôr výnimka, častejšie je to tak, že je hore aj 3-4 hodiny, a nevie zaspať. Je kojený, a aj keď je plne zaopatrený, spánok neprichádza, teraz pomerne zle spí aj v noci, lebo ho trápia vetry (nemá koliky, neplače, len sa toho nevie riadne zbaviť a začať si kakanie), obávam sa, že takéto nespanie bude mať negatívny vplyv na jeho vývoj. Bolo by vhodné neurologické vyšetrenie? Ešte na záver - rodila som spontánne, s epidurálom. Ďakujem za Vašu odpoveď, prípadne radu.
O vývoj dieťatka sa báť pre nedostatok spánku netreba. Každé dieťa je iné, Vaše dieťatko nepotrebuje spať tak často.
Alergická reakcia?
Dobrý deň! Potrebovala by som poradiť. Môjmu 2 ročnému synčekovi opuchli viečka. Horné aj dolné, očká ho nesvrbia a ani nejavia nijaké známky zápalu. Neslzia ani nehnisajú. Malý má soplíky a infekciu v ústach tak sme boli v piatok u (zastupujúcej) lekárky a predpísala mu robenú tinktúru na vytieranie úst a pyridoxin. Kázala mi kúpiť Sinupret na soplíky. Cez víkend mu opuchli očká, tak sme boli na kontrole u našej lekárky, ktorá nám kázala kúpiť Nasivin sinus a predpísala mu Pamykon a Opthalmo-framykoin. Na tých opuchnutých viečkach a smerom hore na čelo má drobné bodky ako krvavé pehy... Môže to byť alergická reakcia na Sinupret? Je v poriadku natierať mu očká tou mastičkou?
Opuch viečok môže byť prejavom rôznych ochorení, ale keďže uvádzate súčasne aj infekciu horných ciest dýchacích - je tento príznak pravdepodobne v rámci vírusovej infekcie - napr. je častý pri EBV viróze /infekčnej mononukleóze/, alebo inej viróze. Lokálna liečba bola určite doporučená lekárom po vyšetrení dieťaťa, takže je vhodné v nej pokračovať a sledovať efekt liečby. V prípade nezlepšenia stavu zvážiť aj očné vyšetrenie, vyšetrenie moču a ďalšie komplexné vyšetrenia. Drobné bodky na viečkach a čele môžu byť taktiež rôzneho pôvodu - od mechanického dráždenia, pri viróze, alergii a pod. - ideálna je kontrola u svojho pediatra s komplexným posúdením stavu a vyjadrením.
Mám ročného synčeka, ktorý má nezostúpené semenníky. Po návšteve urológa som veľmi nekľudná, nenašiel mu vajíčka v miešku, ale tesne nad bruškomm čiže tak ako napísal - pravý aj ľavý testis hmatne v inguine. Daju sa stiahnuť do mieška, ale po uvoľnení uniká nahor...a celá diagnóza - testis I.sin.migrans, conlg praeputii... Prosím, neviem čo to presne znamená. Čo nás vlastne čaká ak mu naozaj nepadnú tam kam majú?? Máme vôbec nádej, že sa to napraví samé? Ďakujem za váš čas a odpoveď...
Nezostúpené testes je diagnóza, ktorú je potrebné a sledovať a riešiť. Testes /semenníky/ prítomné v brušku tam majú vyššiu teplotu ako potrebujú, čo z dlhodobého hľadiska nepriaznivo ovplyvňuje plodnosť muža. Zároveň je nezostúpenie semenníkov najčastejšou príčinou závažných ochorení semenníkov u mladých mužov. Rieši sa väčšinou operačne vo veku do 1-2 rokov. Dôverujte svojmu urológovi, riešenie tohoto problému patrí do jeho rúk.