Portál pre mamičky a ich detičky

Poradňa

Na otázky týkajúce sa vášho dieťatka odpovedá MUDr. Eva Gabryšová - všeobecný lekár pre deti a dorast.

Dobrý deň pani doktorka. Chcem sa Vás opýtať na váš názor. Dcérka má momentálne 8 mesiacov, po očkovaní proti TBC sa jej zväčšili lymfatické uzlinky pod pazuškou, takže jej boli nasadené lieky Benemicin a Nidrazid. Po mesiaci čo bola na liekoch absolvovala operáciu - vyberali jej lymfatické uzlinky. Ďalšie tri mesiace ešte brala Nidrazid, kedže uzlinky ešte mala zvačšené nad 10mm. Momentálne je mesiac bez liekov a uzlinky majú 8mm a 9mm. Bolo nám už odporučané dalšie očkovanie. Chcem sa opýtať, nie je to skoro, ak má uzlinky ešte takej veľkosti? Nie je vhodnejšie počkať? Momentálne jej idú aj zúbky, takže je nekľudná. Ja by som najradšej s očkovaním počkala, ale naša pľúcna nám radí očkovať, tak neviem. Ďakujem za radu. Pekný deň.
Pľúciari vedia, kedy môžu povoliť ďalšie očkovanie. Sú opatrní. Vo vašom prípade asi aj odporučili očkovať oddelene, tj najskôr Hexa vakcínu a potom s odstupom minimálne 2 týždne pneumokokovú vakcínu. Nemusíte sa báť. Aj ja sa starám o deti, ktoré mali komplikáciu očkovania TBC a pokračujeme v očkovaní ďalej a očkovanie znášajú veľmi dobre. Pomáha aj homeopatia - mám to odskúšané.
Kvapky do nosa
Dobrý deň, mám 13 rokov a približne od decembra minulého roka, keď som bola chorá, som začala brat kvapky do nosa. Kýchat som prestala, no nos mám stále "plný" a beriem kvapky, ale mamka mi radí aby som s tým prestala pretože mi to može poškodit sliznicu. Čo mám robit? Keď neberiem kvapky, ťažko sa mi dýcha.
To čo popisuješ je "závislosť" od nosných kvapiek. Sú 2 možnosti ako sa jej zbaviť. Navštíviť ORL ambulanciu lekár ťa vyšetrí, vysadíš kvapky a začneš brať spray, ktorý ti pomôže a nevzniká naň závislosť. Alebo sa to dá aj homeopatickými liekmi.
Dojčenie
Dobrý deň. Mám 19 mesačné dieťa a rada by som ukončila dojčenie, ale neviem ako. Myslela som, že postupne budem znižovať frekvenciu dojčenia, ale syn sa posledné 2 týždne dožaduje cez deň každé 3 hodiny dojčiť a v noci každé 1-2 hodiny sa budí a chce prsník. Ani tak moc nepije len dudle čo mi začína byť veľmi nepríjemné. Cumeľ má tak neviem prečo sa tak dožaduje dudkania prsníka. Umelé mlieko mi zatiaľ odmieta, skúšala som mu ho dat, mám to skúšať aj naďalej? Čo mám robiť, ukončiť dojčenie rázne zo dňa na deň alebo nejak postupne?? A prosím vás ako zastavím laktáciu, mám si zviazať prsníky a piť šalviový čaj? Koľkokrát 19 mesačné dieťa potrebuje v noci piť a čo mu mám dať - vodu? Kôli možným kazom mu umelé mlieko nechcem dávať keďže viem, že v jeho veku by mal vypiť 500ml mlieka. Čo mám robiť, keď iné mlieko ako materské odmieta? Stačí keď mu dám 1 jogurt denne a kúsok syra? Ďakujem za odpoveď.
Čím skôr postupne ukončite dojčenie. Musí vám s tým niekto pomôcť, buď manžel alebo vaša rodina. Budú k nemu vstávať prípadne mu podajú len fľašu s čajom alebo cumlík. Je potrebné zmeniť režim - úplne. Ak vám nepomôže manžel, tak ostáva len vaša mama a na 1-2 týždne sa k nej presuňte, prípadne taká dovolenka nie je na zahodenie. Nezaspávať na prsníku! Neponúkať prsník. Postupne vymieňať prsník za inú stravu. Mliekotvorba ustane postupne sama, prípadne existujú aj lieky alebo homeopatiká na zastavenie laktácie. Mlieko nemusí piť žiadne, stačia mliečne výrobky denne a pestrá strava s dostatkom zeleniny, strukovín, mäsa a ovocia.
Dobrý deň. Moja dcérka bude mať o 2 dni tri mesiace a mám pocit, že rapídne priberá. Narodila sa s pôrodnou váhou 3270 gramov a už teraz má 6.5 kg a obvod hlavicky 43 cm, čo je ako 4. mesačne dieťa. Mliečka mám stále veľmi veľa, malej chutí, je kojená na požiadanie. Chcem sa opýtať, či mám nejaký dôvod na obavy? Neuškodí jej taký rapídny rast? Nie je to známkou niečoho? Ďakujem.
Ak je dieťa len dojčené, takáto hmotnosť nie je ničím výnimočná. Nemusíte sa obávať obezity vo vyššom veku, ale treba dať pozor na sladké potraviny a sladené nápoje - netreba to s nimi preháňať keď bude dieťa väčšie. Zarazil ma ale obvod hlavičky! 43 cm??? V 3 mesiacoch??? To je veľmi veľa. To ste merali sama alebo v poradni? Skonzultujte si to v poradni, prípadne v neurologickej ambulancii. Viac sa dočítate aj v článku: https://ukulele.webnoviny.sk/clanky/ako-malo-dietatko-optimalne-priberat
Prenášanie
Potrebovala by som aby ste mi odpovedali na otázku či je možné prenášať dieťatko 2 mesiace. Čiže porodiť v 11 mesiaci? A este ktomu aby ten pôrod vyvolali??? Ja viem, je to nereálne, ale súrne potrebujem vedieť odpoveď. Vopred ďakujem.
Toto nie je možné! Tehotenstvo trvá 38-42 týždňov od počatia. V 42 týždni už je matka hospitalizovaná na gynekologickom oddelení a prísne sledovaná!!! Ktorý ste týždeň? Neskočíte ku inému gynekologovi na konzultáciu?