Portál pre mamičky a ich detičky

Poradňa

Na otázky týkajúce sa vášho dieťatka odpovedá MUDr. Eva Gabryšová - všeobecný lekár pre deti a dorast.

Odmietanie stravy
Dobrý deň pani doktorka. Mám skoro 15 mesačné dvojčatá, dievčatká. Obe odmietajú jesť tuhú stravu, všetko iba mixujeme. Jedna z nich už prestala jesť aj to mixované. Neviem či jej nechutí, ale hneď ako vidí jedlo veľmi sa rozplače až sa zachádza pri plači. Celý deň je iba na kravskom mlieku. Trvá to už asi 2 týždne, ale nikdy neboli obe nejaké jedáčky. Prosím poraďte mi čo mám robiť? A mám ešte jeden problem. Obe su naucene zaspavat na rukach. Uz ich tolko nevladzem kolisat. Neviete mi poradit nieco ucinne ako ich od toho odučiť? V postieľke ani na posteli nezaspia. Ďakujem Vám veľmi pekne.
Celý deň kravské mlieko - nie je dobrá voľba pre batoľa! Mixovanie nevadí. Niekedy deti odmietajú stravu pri bolestivom raste zúbkov, ale ak sú pridružené iné ťažkosti, je potrebné navštíviť pediatra. Viem, že to máte s dvojčatami ťažšie, ale je načase, aby začali poslúchať oni vás. Bude to ťažké, ale musíte na uspávanie zaviesť trochu iné pravidlá a musí vám pomôcť manžel a rodina. Pozrite si moje predchádzajúce rady a prípadne aj knižku ako naučiť dieťa spať.
Dobrý deň, rada by som Vás poprosila o radu. V poslednej dobe sa mi dcérka pri kojení správa zvláštne. Striedavo sa prisaje potom sa pusti. Je nepokojná. Dnes sa odomňa odtláčala, napokon v polospánku robila na posteli mostíky. Môžte mi prosím povedať čo znamená keď dieťa robí mostíky? Niečo ju bolí? Na mojom kojení som nič nezmenila. Jediné čo je nové je to že mám dosť stresové obdobie. Ďakujem za Váš čas a prajem všetko dobré. Mária
Dúfam, že stresy sú už za vami, pretože aj vy aj dieťa potrebujú pri dojčení pokoj a stres matky sa prenáša aj na dieťa. Ak sa odpája od dojčenia, to je spolu s plačom pri dojčení, mrvenie sa a nepokojný spánok prejavy tichého gastroezofageálneho refluxu, t.j. návratu kyslého obsahu žalúdka už počas jedla do pažeráka - tj "páli ho záha". Dieťa treba dojčiť podľa jeho hodiniek, nie každá mrzutosť je hlad.
Dobrý deň. Mám 3 mesačného syna a má preležanú hlavičku na 1 strane. Pediatrička povedala nech ho polohujem aj to robím, ale má rád tú 1 stranu. Takisto nemá rád byť na brušku, pasenie koníkov teda nerobí, hneď začne plakať. Je zlé, že som ho nedávala na bruško už skôr. Najprv mi všetci vraveli nech ho na bruško nedávam tak som nedávala a teraz skúšam to pasenie a nemá to rád asi lebo nie je zvyknutý byť na brušku. Je to problem? Môže to nejako zle vplývať na vývoj dieťatka, že má zležanú trocha hlavičku na jednej strane? Dúfam, že to nebude zle vplývať na mozog. Nezanedbala som nič? Ďakujem
Pri tzv. zležanej hlavičke je potrebné, aby dieťa voľne a samo pohybovalo hlavou do oboch strán. Ak toto nie je možné dieťa neotočí hlavu aj do druhej strany úplne - toto sú známky tzv. torticollisu. Je potrebné fyzioterapeutické vyšetrenie a cvičenie, prípadne aj neurologické vyšetrenie a ak cvičenie nepomáha aj ortopedické vyšetrenie. Ak je hybnosť normálna, tak naozaj hlavne vtedy, keď dieťa spí treba stočeným uterákom zamedziť, aby dieťa ležalo na jednej strane, keď bdie, uložiť mu hračky tak aby sa otáčalo aj do druhej strany samé. A samozrejme nezabudnúť na Vigantol do mlieka.
Dobrý deň. Rada by som sa opýtala odkedy povoľujete piť u dieťaťa kravské mlieko a či ste názoru, že kravské mlieko zahlieňuje a oslabuje imunitu? Mám 18 mesačné dieťa, stále ho dojčím, ale chcem už skončiť, tak uvažujem či pokračovať umelým mliekom alebo kravským. Ďalej ma zaujíma prečo neodporúčate súčasne očkovať hexou a prevenarom? Je to na nervový systém alebo imunitu priveľa, čo sa môže stať? A vy máte vaše deti ockované tak ako sa očkuje, bcg, hexa, prevenar a mmr? Je možné rozdeliť mmr vakcínu? Vy ste posunuli deťom očkovanie do neskoršieho veku alebo očkovali tak ako je očkovací kalendár? Ďakujem za odpoveď.
Neviem, či ste čítali na tejto stránke moje odpovede ohľadom zavádzania kravského mlieka a o očkovaní. Takže: kravské mlieko je možné dávať po 1 roku veku a to plnotučné. Mlieko z automatov musíte prevárať. Kravské mlieko dáte vtedy ak dieťa odmieta dojčenské prípadne batolenecké mlieko, ktoré je lepšie z dôvodu zníženého obsahu bielkovín a je obohatené o vitamíny, prebiotiká a probiotiká, ktoré priaznivo ovplyvňujú rast, vývoj a imunitu dieťaťa. Sú deti, ktoré mlieko odmietajú úplne. Treba ich "počúvať" a nevnucovať im pitie mlieka, ak dieťaťu chutia mliečne výrobky a má pestrú stravú VÔBEC NEMUSÍ PIŤ mlieko. Očkovanie: Očkujem súbežne hexavkcínu a vakcínu proti pneumokokom. Po zhojení chráničky po očkovaní tuberkulozy (táto sa už ale prestáva očkovať). Súbežné očkovanie je výhodné najmä u vakcín hexa a pneumokokov pre budovanie imunity dieťaťa a aj z etických dôvodov tým, že si dieťaťa nefixuje každú návštevu u mňa ako bolestivú (už aj 4,5 mes. dieťa si vie pamätať tento "zážitok"). Len výnimočne som ich musela podať oddelene a s odstupom. Dodržiavam očkovací kalendár platný na dané obdobie v SR. Moje deti sú očkované vo veku podľa očkovacieho kalendára a sú očkované aj odporúčanými vakcínami.
Detská kolika?
Dobrý deň. Mám doma 6 týždňovú vnučku, papká Nutrilon 1 a papká každe 2,5 až 3 hodiny. Na noc jej sem tam dávame Nutrilon Extra. Ciká pravidelne, stolica je denne 1-2x. Vetry má denne viackrát. Denne pije viackrát čajík Fenikel asi tak 10ml naraz. Dávame aj detský harmančekový no nemá ho rada. Vypije asi 1ml. Dcéra mlieko nemá celý deň a v noci máva málo mliečka tak dá jej aspoň kým jej niečo ide. Doteraz to takto fungovalo od príchodu z nemocnice, dieťa bolo pokojné a pekne spinkalo. Posledné dva týždne je veľmi nepokojná. Cez deň ešte celkom ujde. Spinká pekne, prebudí sa, trošku je hore napapká sa a spinká. Kolika začína každý deň okolo šiestej večera a konči okolo dvanástej v noci. Pauza je len 10 minút, masáže bruška a cvičenia - vtedy sa smeje a uživa si nás. Hneď za cvičením kúpeme, to tiež miluje, ale už pri obliekaní začina neustály plač až do noci. Keď zapneme vysávač zaspinká. Keď ho vypneme prebudí sa a plače, hádže rúčkami, kope nožičkami a je nervózna. Po dvanástej zaspinká a spí pekne do rána piatej. Toto sa opakuje denne. Prosím o radu. Dcéra je už vyčerpaná a neviem im pomocť. Vopred pekne ďakujem.
To čo popisujete je naozaj veľmi pravdepodobne kolika. Treba jej predchádzať. Pravidelne nalačno - pri prebalení, pred kŕmením - masírovať bruško v smere hodinových ručičiek, tiež prikrčiť nôžky k brušku, prípadne existujú aj masáže chodidiel, ale to treba vedieť. Existujú prípravky v kvapkách pre deti ktoré trpia plynnatosťou a bolesťami bruška - Infacol, Espumisan. Kúpite ich bez receptu v lekárni. Keď už je kolika, tak masáže už málokedy pomáhajú a v prípade nutnosti sa dá použiť tzv. rektálna rúrka, ktorou dieťaťu uľavíte - kúpte si číslo 4 a v poradni vám ukážu, ako sa dá použiť. Mliečka, ak je potreba dokrmovať dieťatko a trpí kolikami, sú na trhu dostupné hypoalergénne a prípadne zároveň protikolikové mlieka, ktoré sú aj na predpis ak majú rodičia dieťaťa alergické ochorenie - dokladujú to pediatrovi záznamom od alergologa. Možno aj toto by bola voľba, mlieko extra by som na noc zatiaľ nedávala je to sýtiace mliečko pre starších hladošov, ja ho neodporúčam u tak malých dojčiat.