Portál pre mamičky a ich detičky

Poradňa

Na otázky týkajúce sa vášho dieťatka odpovedá MUDr. Eva Gabryšová - všeobecný lekár pre deti a dorast.

Dobrý deň pani doktorka. Chcem sa s Vami poradiť ohľadne spania mojej skoro 4 mesačnej dcérky. Cez deň spí takto. Do obeda 2x po 40 min., na obed vonku v kočíku aj 3 hodinky, potom ešte jeden krátky spánok ku večeru a o 18 sa už kúpe a ide spinkat. Zobudí sa už po tých 40 min., ale keď ju uspím spí. Čo ma, ale trápi je, že v noci sa budí každú hodinu a má veľmi nekľudný spánok. Spí asi tak, že 10 min. sa vrtí, krúti, kope nožičkami a rozhadzuje rúčkami. Skúšam jej zmeniť polohu a tak sa ukľudní a pospí možno 5 min. a znova sa začne vrtieť. Trvá to už asi dva týždne. Skúšala som ju aj tak nechať nech sa sama ukľudní, ale potom sa zobudí a plače. Je plne dojčená. Rozmýšľam, či to môže byť hladom, ale ciká aj kaká pekne ako má. Dva krát denne kaká, dokonca v rovnakom čase. Tak ja už neviem čo to môže byť. Myslíte, že je hladná? Prípadne, ako vlastne vyzerá hladné dieťa? Ako sa vlastne definuje hladné dieťa? Inak malá priberá. Ďakujem krásne za radu!
Podľa toho, čo píšete predpokladám: gastroezofageálny reflux - tj. návrat natrávenej potravy (mlieka) a žalúdočných kyselín do pažeráka, tam niekedy stačí vyvýšená poloha na spanie a na noc - pred prvým spaním by ste mohli skúsiť už nejakú hustejšiu potravinu ako materské mlieko prípadne ryžovú kašu, môže byť aj nemliečna, tým by ste zistili, či to nie je aj hlad, ale prikláňam sa skôr k refluxu, ktorý sa, keď sa deti už pretáčajú a vrtia, zvykne zvýrazniť. Prípadne by to mohli byť aj zúbky.
Rozprávanie
Mám 2,5 ročné dievčatko a stále nerozpráva. Pár slov vieme, ale mám pocit, že nie je všetko v poriadku, keď jej rozprávame tak si "hmká" a často sa nám pozerá na ústa, akoby aj chccela, ale nejde jej to. Nemám ísť k logopedičke, či ešte čakať? Ďakujem.
Neváhajte, nájdite dobrého logopéda a prihláste sa u neho, prípadne aj vyšetrenie sluchu u foniatra prípadne lekára ORL. Logopéd vás bude informovať, či bude potrebné aj niečo iné.
Dobrý deň, chcem sa opýtať. Otec môjho 10 mesačného syna si zobral malého na týždeň k sebe. Volala som mu ako sa malý má. Vraj je bez nálady a má teplotu. Chcem sa spýtať či to môže byť zo smútku za maminou, keď neni zvyknutý tak dlho byť u svojho otca??? Ďakujem.
Určite by s ním mal ísť otec k lekárovi a informovať vás o výsledku vyšetrenia a odporučenej liečbe, prípadne ďalšej kontrole!
Stolica
Dobrý deň. Môj 3 1/2 mesačný syn mi nekaká opäť 6 dní. Naposledy sa sám vykakal 20.11. a potom keď sa po 8 dňoch nevykakal, tak som mu dala rekt. rúrku. Dovtedy kakal aj viackrát za deň. Je plne dojčený. Neviem, či mám čakať, či sa nevykaká sám alebo opäť mám siahnúť po rekt. rúrke. Problémy nemá, vetry mu odchádzaju.
U plne dojčených detí je normálne ak majú stolicu takmer v každej plienke alebo aj 1x za týždeň prípadne dlhšie za podmienok: dieťa pekne papá materské mlieko, nevracia, má vetry, je spokojné, veselé... Nemusíte stolicu vôbec urýchľovať. Ak ale vidíte, že sa trápi pri tlačení, môžete mu takým spôsobom pomôcť.
Nízka hmotnosť
Dobrý deň, môj syn má 10 rkov, výšku 146 cm a váži iba 25,4 kg. od narodenia bol štíhlejší, aj ja s manželom a staršia dcéra sme štíhleších postáv. Syn je zdravý, žiadne zdravotné problémy nemá, hráva footbal, stravuje sa normálne. Niekedy zje menej, niekedy viac ako deti. Ani nebýva často chorý v priemere 1 krát do roka. Treba jeho váhu nejeko riešiť alebo nie? Existujú nejaké prípravky na zvýšenie váhy alebo to nie je potrebné? Naša pani doktorka tvrdí, že to má dedičné. Marta
Naozaj váš syn má v pomere ku svojej výške (kt. je mimochodom primeraná veku) nízku hmotnosť, t.j jeho BMI index (pomer hmotnosti / výška v metroch na 2-hú) je cca 12. To je pod tzv. 3 tím percentilom v tabuľkách pre jeho vek. Jeho "norma" hmotnosť by mala byť približne o 8-9 kg viac. Neviem aké BMI majú ostatní členovia vašej rodiny. Ak je to približne rovnako, tak sa aj ja prikloním k tej možnej familiárnej príčine - t.j dieťa je zdravé, dobre toleruje záťaž, nemá žiadne ťažkosti s trávením... Ak ale sú nejaké pochybnosti, prípadne len z vašej strany, takáto nízka hmotnosť je dôvodom na ďalšie vyšetrenia, či naozaj je všetko v poriadku. Potom nie sú potrebné žiadne lieky. Na tzv. "pribratie" neexistuje nič, doporučujú sa vitamínovo-minerálne preparáty.