Portál pre mamičky a ich detičky

Poradňa

Na otázky týkajúce sa vášho dieťatka odpovedá MUDr. Eva Gabryšová - všeobecný lekár pre deti a dorast.

Afektívny záchvat
Dobrý deň. Pordte mi ako sa mám vyhnúť záchvatu u 2 mesačného bábätka? Už sa ho bojím nechať aj plakať, ale má to väčšinou keď je hladný. Mlieko mu zarábam najrýchlejšie ako viem, no som už zúfalá. Sú na to aj lieky?
Nerozumiem, aký záchvat máte na mysli. Plač?? Na urýchlenie zarábania mlieka si už vopred pripravte do termosky vodu správnej teploty a aj počet odmeriek sa dá dopredu nachystať priamo do fľašky. Dolejete vodu, zatrepete a papáte... Ak som netrafila odpoveď, tak svoju otázku podrobnejšie opíšte a ozvite sa.
Kruhy pod očami
Môj 9 mesačný synček má kruhy pod očami. Z čoho to môže byť? Od 6 mesiaca mu už vyšlo 10 zúbkov naraz. Môže to nejako súvisieť? Alebo je to z toho, že pije obyčajné kravské mlieko z obchodu 1,5%? Prosím Vás poraďte mi. Ďakujem
Trochu Vás "sfúknem", že dávate svojmu dieťaťu v tomto veku kravské mlieko. Je veľmi chudobné na minerály a vitamíny a naopak nadmerne obsahuje bielkoviny, na čo ešte nie je celom "dozretý" jeho organizmus. Vopred sa ospravedlňujem za citát: "Kravské mlieko je pre teliatka..." a je to pravda. Ak nemôžete dojčiť, tak je na trhu dostatok umelých mliek vhodne upravených pre vek našich detí. Ak dieťa cca od 10 mes. veku odmieta mlieko akékoľvek, nie je to na škodu, viete potrebné živiny nahradiť inou, vhodnou potravou, ale o tom som už písala. Tzv. kruhy pod očami nemusia znamenať žiadne ochorenie a naopak môžu signalizovať anémiu - tj chudokrvnosť ktorú môže sposobiť práve kravské mlieko, alebo ochorenie obličiek, nedostatok spánku...
Odmietanie tekutín
Dobrý deň, moja 18 mesačná dcérka odmieta piť akékoľvek tekutiny a oddnes má bielu stolicu. čo to môže byť? Ďakujem
Aby som vám mohla odpovedať, potrebujem viac informácií. Určite s dcérou choďte na vyšetrenie a zoberte aj vzorku stolice do sklenenej fľaštičky. Taktiež aj moč - odoberte stredný prúd do vriacou vodou vymytej fľašky po dôkladnom umytí genitálu. Vypíšte si čo a koľko /objem/ predchádzajúci deň zjedla a vypila. Aj polievka a mlieko je tekutina. Odmerajte teplotu. Všetko je dôležité.
Plač každé ráno
Dobrý deň. Mám 2 dcéry 10 mesiacov a 20 mesiacov. Tá staršia každé ráno plače, keď sa zobudí a nepomáha ani to, keď ju zoberem na ruky a objímem. Ešte ma aj bije a zúri. Trvá to 10 minút kým sa ukľudní. Zoberiem ju do našej izby do postele a po 10-tich minútach zase plače a odíde z izby a plače ďalej. Potom ju zavolám a poviem, že ju poľúbim. Vráti sa a už sa ukľudní, ale vôbec neviem príčinu jej plaču. Stáva sa to aj počas dňa, že začne plakať a odíde na chodbu a tam si plače a ja neviem prečo. Niekedy zbadám, že žiarli, keď sa venujem mladšej dcére, že to by bol ten dôvod, keď cez deň tak začne plakať? Čo potom ráno? Prečo plače ráno?
Vo vašom prípade nie je vôbec ľahké odpovedať. Ako dlho to trvá? Kedy sa plače objavili? Je veľmi pravdepodobné, že sa takto prejavuje jej žiarlivosť. Viní vás, že sa jej menej venujete /z jej pohľadu/ a zároveň ešte nie je pripravená pochopiť, že mať súrodenca je jej veľkou výhrou. Odporúčam porozprávať o vašich starostiach obvodnej lekárke. Ak nie je tou vhodnou, tak sa priamo obráťte na detského psychológa. Ak sa potvrdí táto príčina, poradí vám ako reagovať v danej situácii.
Dobrý deň, môj 11 mesačný synček má už druhý deň jedno líčko červené. Druhé je normálne len to pravé je síce hladučké, ale červené. Čím to môže byť? Môže to byť zúbkami ak sa mu prerezávajú, ale už má šesť a ani jeden sa takto neprejavoval...a druhá otázka, ako často by mal cez deň spinkať? On spinká raz cez deň, ale aj dve až tri hodiny, neviem či to je veľa, ale v noci nemože spať, budí sa, vrtí, stavia sa na nôžky, plače, všetko možné len nie a nie spinkať. V noci mu dávam raz umelé mliečko, lebo by sa prehadzoval a kričal do samého rána bez prestávky a pritom je unavený...Ďakujem za cenné rady.
To čo popisujete je v homeopatii znak syndrómu rastu zúbkov, takisto aj tá nočná nespavosť, prípadne opakované budenie sa v noci je rastu zúbkov príznačné, najmä ak sa režú "stoličky". Takže toto je rada, akým smerom sa uberať.