Portál pre mamičky a ich detičky

Poradňa

Na otázky týkajúce sa vášho dieťatka odpovedá MUDr. Eva Gabryšová - všeobecný lekár pre deti a dorast.

Dobrý deň, môj 8 mesačný syn od 7. mesiaca čoraz viac odmieta čokoľvek jesť. Z kaše (pšeno, kukurica, ryža, pohánka) alebo z obeda (napr. kuracie mäso, zemiak, zelenina alebo polievka), či z ovocia, zje horko-ťažko jednu čajovú lyžičku. Zapíjanie vodou mu zo začiatku pomáhalo zjesť ešte aspoň o jednu lyžičku viac, teraz už ani to nie. Tak som ho začala nútiť aby zjedol aspon tú jednu lyžičku, žiaľ teraz len sa posadíme za stôl, protestuje, takmer plače, tak som s nútením prestala. Vravela som si, že keď bude hladný, zje. Lenže tým, že naďalej kojím po každom akože jedle, tak nikdy nie je natoľko hladný aby zjedol viac. Sú to domáce jedla z čerstvých surovín. Tak ako píše literatúra, mesiac jedol neutrálne chute, druhý mesiac som pridala ovocie. Zúbky sú už dávno vonku, žiadna horúčka, nič. Má 8 mesiacov a 7 dní, dĺžka 75 cm, hmotnosť 7.9 kg. Za mesiac pribere 120 gramov. Vodu pije dostatočne zo šálky, nakoľko z fľaše nevie piť. Je možné, že mu stací tak málo? Každý mi vraví, že vyzerá super, aspoň nie je pribratý. Mne sa tie mini dávky nevidia. Tu v zahraničí kde žijeme, mi povedali, že je to ok. Nikdy UM nepil. Ďakujem Vám za radu a informácie. Prajem pekný deň. Júlia
Myslím si, že vaše dieťa nestráda, výškou je ako 1 ročné dieťa. Čoraz viac sa fixuje na vás a na dojčenie. Samozrejme, že na jeho hmotnostné prírastky má vplyv aj pohyb - vydá aj viac energie. V jeho veku to nie je nič výnimočné, hlavne dojčené deti sa takto správajú, najmä pokiaľ sa tlačia zúbky (určite ich ešte nemáte všetky - tj. 20). Keby ste ho odstavili, spapá určite oveľa viac a nebude na vás taký fixovaný. Je to, ale fuška a myslím si, že chcete pokračovať v dojčení a aj ja dojčenie odporúčam. Určite ho nenúťte (!!!) jesť, urobíte horšie, začne zvracať len čo uvidí lyžičku. Pokračujte v zavádzaní príkrmov, varte malé množstvá. Možno keď ho nakŕmi niekto iný, pričom neuvidí vás (ako zdroj jedla) spapá viac. Ak ste sama celý deň, napríklad po desiatej mu nedajte svoje mliečko, nech zje aj 1 lyžičku, vyberte sa vonku a ponúknite mu zvyšok v parku, alebo niekde mimo bytu "medzi ľuďmi". Netrápte sa, určite to nebude trvať dlhšie ako do 10 mesiacov. Raz sa určite chytí.
Zlozvyk
Dobrý večer. Môj syn bude mať v oktobri 6 rokov. Má taký zlozvyk si stále chytať genitálie. Poradíte mi? Je to zlozvyk? Ak áno, ako ho to odnaučiť? Mám s ním ísť k doktorovi? Ďakujem
Nazvime to "manipulácia s genitálom" sa vyskytuje u chlapcov aj u dievčat i keď prevažujú chlapci najmä v predškolskom veku. Väčšinou sa to deje doma a vtedy, keď "niet čo robiť". V takomto prípade sa tento jav nedá považovať za chorobný. Ak takéto správanie u syna vidíte, tak odveďte jeho pozornosť na niečo iné napr.: aha...poď sa pozrieť, aké zvieratko je vonku...? Ideme sa hrať? Poď sa pozrieť na obrázok...dones mi to a to autíčko... Nenapomínajte ho slovami - nechytaj si...Ak by toto nepomáhalo, poprípade je to niečo vážnejšie tj obnažovanie sa, prípadne sa to deje aj na verejnosti - pred deťmi v MŠ, treba vyhľadať odbornú pomoc detského psychológa či detského psychiatra. Nemusíte navštíviť obvodného pediatra.
Chcela by som vás poprosiť o radu v znení od kedy môžem ísť s bábom vonku. Teraz máme jeden týždeň. Ďakujem
Dúfam, že už kočíkujete. S bábätkom sa môže chodiť vonku približne od týždňa. V tomto období môžete ísť aj na dlhšiu prechádzku, ale týždňovému dieťatku stačí na začiatok 1/2 max. 3/4 hodinka. Postupne ako má lepší režim papania a spánku sa tieto intervaly predlžujú. Deti milujú spať na čerstvom vzduchu a na prechádzku treba chodiť denne. V zime sa s novorodencom nechodí von ak je nižšia teplota ako mínus 10 st.C. V lete prechádzky nie sú vhodné pri horúčavách nad 30 st.C, tj treba chodiť dopoludnia do 10 hodiny a večer po 18tej, keď je už znesiteľnejšie.
Soplíky
Dobrý deň. Môj 9 mesačný synček má soplíky a suchý kašeľ. Z toho mu soplíky stekajú dnu a z toho ho napína... Poradíte mi nejaký sirup alebo čo by mu pomohlo? Ďakujem
Skúste fenistil kvapky, nosné kvapky a odsávať hlieny!! Na kašeľ: Sinupret kvapky 3x10 kvapiek do čajíku alebo Solvolan 3x1,5ml, prípadne Drosera kvapky 3-4x denne 2 kvapky.
Dobrý deň, mám dvojmesačného syna pápá Nutrilon 1 HA, dávam mu stovku, ale má stále málo a neviem si rady ako zvyšovat dávky. Počula som, že je dobré dávať do prevarenej vody s Nutrilonom trochu postrúhaného rožka. Môžem mu to skúsit dať? Nemôže mu to ublížiť? Ďakujem za rady, Helena.
100 ml na dávku u 2 mesačného dieťaťa nie je veľa, niekedy po dlhšom spánku môže dobre stolerovať aj 150ml, potom spapá len 90ml. Čiže priemer je 120ml vody na dávku, tú mu urobte a uvidíte, či mu bude dosť. Raz nedopije, inokedy bude málo a dorobíte ešte 30ml. Určite nedávajte lepok - rožtek!!! Črevo vášho dieťatka nie je naň pripravené!!! Lepok sa zavádza až medzi ukončeným 4tým až 6tym mesiacom po zavedení, zeleniny, ovocia a mäska!