Portál pre mamičky a ich detičky

Poradňa

Na otázky týkajúce sa vášho dieťatka odpovedá MUDr. Eva Gabryšová - všeobecný lekár pre deti a dorast.

Choroba
Dobrý deň. Môj syn má 5 mesiacov a prvý krát berie antibiotiká Sumamed 4ml kvôli angíne. Po treťom dni sa celý vysypal maličkými vyrážkami, je nepokojný a nechce papať. Prosím o radu. Ďakujem
Pravdepodobne ste už vyhľadali lekára... Príčin je viac. Môže to byť alergický výsyp na antibiotiká, ale skôr sa prikláňam k názoru, že ak nebolo vyšetrené CRP a antibiotiká sa dali na "zapálené" hrdielko, tak to mohlo byť aj vírusové ochorenie - napr. šiesta choroba - ktorá sa diagnostikuje na základe kliniky - tj. priebehu ochorenia (2-3 dni teplota bez iných ťažkostí, potom teplota klesne a objaví sa výsyp - ružovočervené škvrnky po telíčku okrem rúk a nôh - ten za 2 dni sám zmizne, ak si nie je lekár istý vo fáze teploty - máme CRP vyšetrenie, lieči sa len liekmi na teplotu )... V prípadoch výsypu vždy vyhľadajte lekára, poprípade žiadajte urobiť CRP vyšetrenie z prsta pri teplote... Antibiotiká sú lieky na baktérie!! Nie na vírusy alebo na teplotu!
Dobrý deň. Mám 14 mesačného synceka, ktorý sa posledné 3 týždne budí v noci so strašným plačom a má veľmi nekľudný spánok. Prehadzuje sa hore dole. Niekedy mu dám napiť sa čajíka a tým ho utíšim, ale niekedy to vôbec nezaberie a doslova ho musím učičíkať aby zaspal. Musím však podoknúť, že cez deň je veľmi aktívny a pospí aj 2x denne po 1.5 hod. Neviem čo si mám o tom myslieť, lebo predtým to nerobil. Druhý problém sa týka jedla. Už asi týždeň mi odmieta jesť obed, zje 2-3 lyžičky a potom už nechce. Niekedy ho nasilu prinútim aby aspoň čo to zjedol. Ak mu dám mliečko, to bez problémov vypije. Prosím, poraďte mi čo robiť. Ďakujem. Katka
Netlačia sa zúbky? To je najpravdepodobnejšia príčina či nekľudného spánku v noci alebo aj "vymýšľania" v jedle, ale bolo by dobré, keby ste sa zastavili u vašej lekárky, aby ste sa uistili, že je všetko v poriadku, nemá napr. infekciu v puse - afty alebo niečo iné, potom poprípade ešte napíšte.
Príkrm a zápcha
Dobrý deň. Chcem sa opýtať ohľadom zápchy. Dcérka ma 7 a 1/2 mesiaca. Z HA Nutrilonu sme prešli na kašičky na večeru a potom aj na obed. Všetko podľa návodu. Niekedy sme jej spravili aj trošku hustejšiu kašu. Príkrm sme začali podávať asi v 5 a 1/2 mesiaci. Začali sme ako sa má, zemiak, mrkva... podávali sme 3-4 dni. Alergia nebola žiadna. Sme na HA Nutrilone od narodenia. Rodiačia sme obaja alergici. Následne sme začali pridávať brokolicu, len ryžičky, špenát. Asi po mesiaci príkrmov nám dcerka dostala zápchu. Po 3 dňoch sme boli u lekárky na pohotovosti, kedže to bolo v nedeľu. Tá skonštatovala plné črievka. Dostali sme Dufalak a obmedziť príkrm. Po podavani lieku 3 dni sa malá horko tažko vykakala, veľmi tuhú, tmavú zelenú stolicu. No aj napriek ďalšiemu podávaniu Dufalaku sa to neupravilo. Po týždni sme šli k našej pediatričke lebo sme dostali soplíky. Tá nám zvýšila Dufalak na 3 ml a nariadlila normálnu stravu ako predtým. Prešiel ďalší týždeň, ale stolica je stále veľmi hustá a je jej veľmi málo. Len niečo ako oriešok a tuhá. Dcérka vypije aj slivkovú šťavu, cca 150 ml, čajík, harmančekový čaj, dávame jej jabĺčko, ovocie... no stále sa to neupravilo. Neviete nám poradiť? Alebo dokedy máme čakať kým sa to upraví do normálu? Mohli sme jej tou hustejšou kašičkou niečim poškodiť? Ďakujem.
Po zavedení tuhých príkrmov, ale hlavne po mrkve, ryži sa cca u 70 % detí zhustí stolica natoľko, že sú obstipované - zapečené. Nepíšete aké kaše dávate. Ak ryžové, tak ich úplne vysaďte, poprípade nedávajte žiadne kaše, radšej mlieko. Na večeru môže skúsiť aj dopapať z obeda niečo varené - čo si uvaríte sama. Rozdeľte obed tak, že pred spaním dáte riedku polievočku - vývar a trochu zeleniny rezance, brokolicovú so striedkou z bieleho pečiva, potom po zobudení dáte druhé. Robte redšie príkrmy, ponúkajte tekutiny, dieťa potrebuje pohyb!! Ak neštvornožkujete, alebo sa neplazíte, tak pravidelne masíruje aspoň bruško, cvičte. Skontrolujte okolie konečníka, môžu byť trhliny, tlačiť tuhú stolicu býva bolestivé, preto vždy natrite konečník masťou s hojivými a regeneračnými účinkami - cicaderma príklad - nie krémom. Ak má dieťa stolicu pravidelne, skúste s ním "tlačiť" do nočníka, nie do plienky po ležiačky s gravitáciou a prikrčením to pôjde ľahšie. No a nakoniec, možno pomôžu aj probiotiká, alebo aj Dufalak. Jeho dávku si musíte, ale vytitrovať sama - dávku zvyšovať postupne po 1-2 ml, niekedy aj 2x denne, aby ste dosiahli želaný efekt - tj mäkkú stolicu. Ak bude veľmi riedka tak znižujete dávku až sa nastavíte tú svoju optimálnu. Pozrite si ešte predchádzajúce moje rady iným maminám.
Dobrý deň. Prosím Vás o radu. Mám 13 mesačnú dcérku a je alergická na BKM a pšeničnú múku. Výsledky mi boli povedané BKM 5,53 a pšeničnú múku 0,46. Lekárka mi povedala, že nemusí držať celiakársku stravu a predpísala nám mlieko Nutrilon alergy care, no absolútne mi nič nepovedala, čo smie a nesmie papať. Povedala, že jogurty môže, ale čo som si prečítala na fórach tal vraj nesmie. Chcela by som znovu dať urobiť krvné testy na všetky alergie čo existujú. Mám na to nárok? Malá bola celý január chorá a tak jej lekárka zobrala krv kde mala IGE 3800 na základe tohto výsledku sme boli odoslaní k alergologičke. Ďakujem za skorú odpoveď.
Určite choďte na imunoalergologické vyšetrenie, kde dcéru znovu pretestujú - tj. urobia kontrolné krvné testy a budú ich vedieť aj správne interpretovať. Nepíšete, čo viedlo vašu zrejme obvodnú lekárku k odberu - chorobnosť v januári? Aká choroba? Vyberte si pracovisko, ktoré má dobré meno. Poprípade ak sú prevažne tráviace ťažkosti, tak aj gastroenterológ by nebol od veci. Zatiaľ sa nestresujte, možno výsledky budú prívetivejšie a hlavne musia korelovať s klinickým stavom dieťaťa.
Mliečne výrobky
Milá pani doktorka, chcela by som Vás poprosiť o radu. Mám 2 15-mesačných chlapčekov, ktorí bez problémov zjedia všetko, až na mliečne výrobky. Jeden so synov zje iba pár lyžičiek activie / pribináčka a za pár minút to potom všetko vyzvracia aj s množstvom hlienov. Okrem toho si začne súchať nos, oči. Tak isto to bolo, aj keď som mu dala trošku acidofilného mlieka. Druhý syn problém nemá. Naša detská lekárka nám na to povedala, že nech mu to nedávame. Zatiaľ ešte oboch synov kojím, no neviem si predstaviť, aké mlieko - resp. mliečne výrobky mu budem potom dávať. Chcela by som však spomenúť, že keď dám mlieko/smotanu do jedla, tu problém nemá. Teda, aspoň som ho nepostrehla. Takisto je to pri syroch - nezje ho síce veľa, ale nemá po ňom žiadnu reakciu. Už som skúšala aj to, že 2 mesiace nedostal žiadny jogut a potom zjedol iba tri lyžičky a zas išlo všetko von. Mohli by ste mi prosím poradiť ako postupovať ďalej? Za odpoveď ďakujem, Jana.
Aby ste si boli istá, či sa jedná o alergiu na mlieko, je potrebné vyšetriť špecifické protilátky v triede IgE na mlieko a podsúčasti mlieka. Na to je potrebný odber krvi a aby sa nevyšetrovalo to, čo nehovorí o alergii, resp. aby sa laboratórne výsledky a klinické prejavy po požití mlieka a mliečnych výrobkov interpretovali správne, navrhujem odborné vyšetrenie u detského gastroenterológa. Dieťa vo veku vašich nepotrebuje mliečnu bielkovinu a minerály z mlieka a mliečnych výrobkov vôbec. Sú deti, ktoré mlieko a mliečne výrobky po skončení dojčenia odmietajú absolútne. Nemusíte sa obávať, že ak prestanete dojčiť bude vášmu dieťaťu niečo chýbať. Krásne mu to nahradíte mäskom a zeleninkou a nebudete musieť pridávať ani vitamínové preparáty.