Portál pre mamičky a ich detičky

Poradňa

Na otázky týkajúce sa vášho dieťatka odpovedá MUDr. Eva Gabryšová - všeobecný lekár pre deti a dorast.

Vaječný žĺtok
Dobrý deň. Syn má 10 mesiacov. V 8 mesiaci som mu do stravy pridala polku uvareného žĺtka do mäsovo-zeleninového príkrmu a mal strašnú reakciu. Za cca 2 hodiny začal vracať a ďalšiu hodinu ho ešte napínalo a ostal úplne bledý, unavený. Dala som 3 týždne pauzu, opäť žĺtok a opäť tá istá reakcia. Ešte som to skúsila raz, no znovu vracanie tak som sa rozhodla, že mu už žĺtok nedám. Zaujíma ma prečo tak veľmi vracia. Je mu žĺtok ťažký na žalúdok alebo má naň alergiu? Je nutné pridávať žĺtok do stravy? Však donedávna sa to vôbec nepridávalo....Moc mu nechutí ani mäsovo zeleninové prikrmi. Na obed zje 3-4 lyzicky a dosť. Dúfam, že mu nechýba železo. Je pravda, že ak chýba železo v strave tak to zle posobí na mozog? Má aj šelesť na srdiečku, ale nič vážne. Je dojčený. Ďakujem za odpoveď.
Vaječný žltok je naozaj a nielen pre deti, ťažko stráviteľný, pretože obsahuje vysoký podiel tukov - mastných kyselín, vitamínov rozp. v tukoch... Nie je to pravá alergia na potravinu. Ja odporúčam postupné zavádzanie - tj. len trošku rozmrviť - nie polovičku, ale celý žĺtok do príkrmu a ak je problém - tj dieťa zvracia - odložiť zavádzanie až do neskoršieho veku, niekedy až po 1 roku veku. Dieťaťu ho ponúknete v inej forme - tj v potravinách, ktoré obsahujú žĺtok - vaječné piškoty, sladké pečivo... Železo je veľmi dôležitý minerál, ktorý potrebuje náš organizmus hlavne na stavbu červených krviniek - farbiva, ktorým sa prenáša kyslík v organizme, ktorý potrebujú všetky bunky vyvíjajúceho sa organizmu, ale aj dospelých. Farba kože - bledosť - dieťaťa nie vždy koreluje s jeho hladinou v organizme. Ale ak je dieťa naviac unavené, slabé, trpí nechutenstvom, častými infekciami, má šelest na srdiečku...treba jeho hladinu overiť v krvi odberom. Ak chcete zvýšiť jeho prívod v potravinách, tak si zadajte do prehliadača obsah železa v potravinách - získate krásny prehľad.
Postieľka
Dobrý deň. Mám 2 ročného synčeka a odmieta spinkať v postieľke. Chyba sa stala, keď bol chorý, plačlivý, bolo mi ho ľúto, tak som si ho privinula k sebe a manželovi, na posteľ. Plač utíchol a odvtedy si neviem rady. Je možné, aby opäť spinkal v postieľke? S manželom sme skúšali všetko možné, nič nezaberá. Veľmi pekne Vám ďakujem :-)
Určite je to možné. Nezúfajte. Viem, že je ľahké rozprávať, ale v praxi ťažšie konať. Stanovte si jasné pravidlá s manželom ako budete postupovať a vysvetlite ich dieťaťu. Musí zaspať v postieľke, nechajte mu svetiť malú lampičku, vynovte mu priestor pri postieľke kúpte nového "kamaráta" do postieľky o ktorého sa treba starať, aby mu nebolo smutno... Existuje kniha - Každé dieťa sa vie naučiť spať, ktorá vám pomôže. Toto je situácia, kto vydrží viac - vy alebo vaše dieťa. Rieši ju každý rodič...a potom príde čas, keď budete šťastní a budete si od neho žiadať, aby sa čo len na chvíľočku k vám prišiel pritúliť.
Veľa antibiotík
Dobrý deň. Mám 14 mesačného chlapčeka do roka asi 2 krát chorý. Po roku najprv laryngitída, ležali sme v nemocnici liečené kortikoidmi, skomplikované otitídou, nasadený amoksyklav, bitamon, medofloxin. KO dobrý, výter z nosa zlatý stafilokok. Zhruba po 2 týždňoch otitída nasadený amoksyklav podľa citlivosti, nezaberal tak klacid tak suprax plus fenistil berie dlhodobo. Prešiel týždeň a malý sa chytá za ušká, je nekľudný. Odbery sú ok. Imunológia nasadený bronchovaxom, ale imunita ľahko znížená. Neviem si už rady. Nekašle, nesoplí, používame aj morskú soľ do nošteka, ale stále nie je ok. Neviem ako ďalej pokračovať. Stále ATB dookola nie je riešením. Prosím, poraďte. Ďakujem
Tá kombinácia antibiotík mi vyráža dych...a...medofloxin? Aj z ucha sa niečo vykultivovalo? Bola to hnisavá otitída? Či sa liečil len výter z nosa? Navštevuje dieťa kolektív? Keď sa chytá za ušká, tak za tým vždy nemusí byť zápal. Čo hovorí ORL lekár na opakované otitídy - aké sú pomery v nosohltane? Tam, kde je tzv. Eustachova trubica - komunikácia medzi stredným uchom a "hrdielkom", tadiaľ sa vyrovnáva tlak v strednom uchu. Ako vyzerajú nosné mandle - netlačia na jej vývod? Ak by aj boli nosné mandle veľké, aj tak do 3 rokov veku klasická medicína s tým nemôže nič robiť. Skúste skonzultovať evidentne iného ORL lekára kde má "kameru". Ťažko mi je dať jednoznačnú radu.
Hnačka
Dobrý deň, chcela by som sa informovať čo je dobré proti hnačke, aby prešla. Lebo mám 8 mesačné bábo a má hnačku. Skoro do každej plienky má hovienko a dosť riedke, až vodnaté, ale dosť ju to stípe, až sa trasie. Neviete mi poradiť? Ďakujem
Najdôležitejšia je diéta bez mlieka a mliečnych výrobkov - materské mlieko deti môžu piť, ďalej bez tuku a vajec aspoň na tri dni. Ponúkajú sa tekutiny!!! Často!!! Čaj, voda, sladia sa glukopurom alebo hroznovým cukrom, môže sa do nich pridávať rehydratačný roztok - kúpite v lekárni a rozrobíte vo vode podľa návodu. Probiotiká - podľa veku dieťaťa. Pre dojčatá je tiež vhodný ryžový odvar, ktorý ponúkate pred dojčením alebo pomedzi dojčenie, starším ako 4 mes. aj mrkvové pyré. Z ovocia sú vhodné sladšie strúhané jabĺčka, mixované banány, zelenina, ryža, mrkva, zemiaky, suché biele mäso varené len na vode. Pečivo, sucháre - treba namočiť alebo bezvaječné keksy, staršie biele pečivo - nie sladké, kukuričné chrumky bezfarebné. Túto dietu treba dodržať ešte 1-2 dni po zlepšení stolice, potom sa postupne vrátiť na normálnu stravu.
Odmieta mäso
Dobrý deň. Syn 7 mesačný nechce papať mäso a aj zo zeleniny zje len mrkvu. Ovocný príkrm a kaše na večer papá. Na obed mu dám mäso, zelenina, prikrm, ale po 1 lyžičke už nechce, zavre ústa a ak sa mi podarí mu dať 2 lyžičku, už ho napína na vracanie. Čo mám robiť? Vraj železo je potrebne na vývoj mozgu a keďže syn mäso nepapá tak sa bojím aby nemal železa nedostatok. Mám načas mäso vyradiť? Za aký čas mu mám dať skontrolovať KO? Poraďte prosím čo robiť.
Vo veku 7 mes. dieťaťu stačí jeden max. dva príkrmy za predpokladu, že máte dosť mlieka. Jedno či materského alebo umelého - dojčenského. To, že takto odmieta viac ako 1-2 lyžičky hovorí o tom, že mu stačí mlieko. Neznižujte dávky mlieka, ponúkajte popri dojčení ďalšie nové druhy zeleniny, ovocia, lepok, mäsko... v malých množstvách. Nie nasilu. Radšej si varte z biopotravín sama. Nezúfajte, buďte trpezlivá, niekedy je to až do veku 10 mes. - mám takú skúsenosť - a potom papali pekne! Všetko! Dieťa sa pekne vyvíjalo a nič mu nechýbalo. Čo sa týka železa, keď si zadáte do vyhľadávača - obsah železa v potravinách, dostanete krásny tabuľkový prehľad. Ak je vaše dieťa veselé, hravé, uštve aj troch, nie je často choré, nemá šelest na srdiečku... načo odber? A ak už by ste predsa chceli niečo preventívne, kúpte vitamínový prípravok.