Portál pre mamičky a ich detičky

Tehotenstvo týždeň po týždni

Tehotenstvo týždeň po týždni prináša niečo nové, krásne a už teraz si môžete byť istá, že vám vaše dieťatko bude hovoriť "MAMA". Prinášame pre vás najrôznejšie tipy a informácie od 8. týždňa tehotenstva, pre zjednodušenie a vyrovnanie sa s novými situáciami, ktoré počas tehotenstva nastanú.

Vyberte si týždeň tehotenstva:

 

Gravidita u človeka trvá 270 dní a delí sa na tri základné obdobia: prvý, druhý a tretí trimester.

Prvý trimester trvá od 1. po 12. týždeň gravidity. Mnoho žien trpí takzvanou „rannou“ nevoľnosťou, hoci v skutočnosti môže nastať kedykoľvek v priebehu dňa. Počas tohoto obdobia sa z embrya stáva plod. Vyvíjajú sa všetky orgány, do konca 12. týždňa aj pohlavné. Plod koncom prvého trimestra má už prakticky vzhľad človeka a v ďalších dvoch trimestroch predovšetkým rastie.

Druhý trimester trvá od 13. týždňa do 24 (27). týždňa. Nevoľnosť prvých mesiacov väčšinou zmizne, alebo sa prinajmenšom zlepší, hmotnosť ešte nie je vyčerpávajúca a tehotná žena začína cítiť jemné pohyby plodu. Mnohé ženy cítia zvýšené množstvo energie a vnútornú spokojnosť. S pribúdajúcim zaokúhľovaním brucha sa objavujú prvé strie. Tieto červenkasté alebo modrasté pásiky sú dosledkom rozpínania väzivového tkaniva a po tehotenstve opäť trochu zblednú. Počas tehotenstva sa môže vyskytnúť vysoký krvný tlak. Pri rutinnom vyšetrení sa preto krvný tlak meria a zapisuje do tehotenskej knižky.

Tretí trimester tehotenstva obyčajne trvá od 25. (28.) - 40. týždňa, aj keď zdravé deti sa môžu narodiť krátko pred koncom alebo aj po skončení tohto obdobia. Najdôležitejšou úlohou ženy v tomto období je príprava na pôrod. Ten môže prísť aj nečakane. Obyčajne okolo 29. týždňa ošetrujúci lekár zmení frekvenciu predpôrodných vyšetrení z mesačných na dvojtýždňové a od 36. týždňa na týždňové až do pôrodu. Približne v 38. týždni tehotenstva môže odporučiť vyšetrenie panvy, aby tak zistil stupeň dilatácie krčka maternice.

Zapojte sa do diskusie o tehotenstve a pôrode.

Ďalšie rady pre mamičky nájdete na www.NIVEA.sk/baby