Portál pre mamičky a ich detičky
- Ukulele

13. týždeň tehotenstva: Riziko potratu výrazne klesá

subpage-img

Ak máte pred sebou 13. týždeň tehotenstva (13 tt), gratulujeme. Práve ste ukončili prvý, najkritickejší trimester a dostávate sa do obdobia, ktoré väčšina žien v sladkom očakávaní považuje za to najpohodovejšie. 

V prípade, že ste doteraz vydržali ukrývať vaše tajomstvo, je čas vykričať ho do sveta. Máte za sebou prvú tretinu tehotenstva, po ktorej zvládnutí klesá riziko potratu asi o 65 %. Ustupujú i nepríjemné symptómy a zároveň bruško nie je ešte natoľko veľké, aby vás priveľmi obmedzovalo v pohybe či bežných činnostiach.

Článok je veľmi podrobný, ak sa zaujímate o špecifickú sekciu, môžete preskočiť na:

Vývoj bábätka

Čo sa deje s vašim telom

Ako sa stravovať?

Chlapček, alebo dievčatko?

Tehotenstvo a sex

Aké vyšetrenia vás čakajú

Tipy pre budúce mamičky

Ako sa vyvíja bábätko

Vaše dieťatko v tomto období meria približne 6 až 8 centimetrov a váži v priemere 14 až 20 gramov. Veľkosťou ho možno prirovnať k citrónu. Všetky časti tela už má rozmiestnené tam, kde majú byť, a vytvorené sú už aj všetky vnútorné orgány.

V druhom trimestri bude bábätko rýchlo rásť, rozvíjať sa a naberať na sile. Hoci to pravdepodobne ešte nijak intenzívne nepociťujete, v 13. týždni tehotenstva sa už v brušku hmýri a mrví ostošesť. A nielen to.

Rozvoj reflexov je v plnom prúde. Drobček dokáže zovrieť pästičku, cmúľa si prsty, pohybuje perami. Robí rôzne “ksichtíky”, známe ako mimické pohyby tváre.

Po 13. týždňoch tehotenstva sa v maternici nachádza plod, ktorý má hlasivky, zuby a dokonca aj odtlačky na prstoch.  

Čo sa deje s vašim telom?

Maternica sa pomaly zväčšila do takej miery, že tehotenstvo začína byť badateľné aj pre okolie. Mnohé budúce mamičky sa už môžu pochváliť vystúpeným bruškom a ničím výnimočným nie je ani prírastok na váhe. Okrem obvodu pása dochádza aj k zväčšeniu prś. Tie sa zároveň stávajú napätými a citlivejšími.

Definitívne nadišiel čas zabezpečiť si pohodlné a zároveň kvalitné tehotenské oblečenie. Najmä pri kúpe spodnej bielizne uprednostnite overené značky a príjemné materiály.

Foto: Pixabay

Teraz, keď ste už 13 týždňov tehotná, mali by ste sa cítiť pomerne dobre. Nie nadarmo sa medzi mamičkami traduje, že druhý trimester je tým najpríjemnejším zo všetkých troch. Hladiny hormónov začínajú byť ustálenejšie, pod  vplyvom čoho sa väčšina skorých príznakov gravidity postupne vytráca.

Zbohom nevoľnostiam?

S ukončením prvého trimestra sa väčšine žien uľaví. Každá budúca mamička je však iná a aj jej telo môže reagovať odlišne. Preto ak nevoľnosti, únava či bolesti hlavy pretrvávajú, nepanikárte. Bohužiaľ, u niektorých žien pretrvávajú aj do štvrtého či piateho mesiaca a ojedinele aj dlhšie.

Ak ste v 13. týždni tehotenstva s dvojčatami, je pravdepodobnejšie, že ranná nevoľnosť či únava ešte chvíľu budú pretrvávať. Je to preto, že pri viacnásobnej gravidite bývajú hodnoty hormónu hCG vyššie. Ak je vaša nevoľnosť a zvracanie príliš ubíjajúce, určite sa poraďte so svojim lekárom.

Špinenie

Aj v tomto období môžete postrehnúť trošku krvi na nohavičkách. Je to normálne a nemusíte sa vôbec obávať. K špineniu dochádza jednoducho preto, že krčok maternice je oveľa citlivejší ako obyčajne.

Ťažké krvácanie pripomínajúce periódu však už môže naznačovať problém a je preto nevyhnutné kontaktovať lekára.

Kŕče v nohách

S pokročilým tehotenstvom môže dôjsť k únave nôh. Mnoho budúcich mamičiek sa stretáva s nepríjemnými vystreľujúcimi kŕčmi. Ich príčinou môže byť nedostatok horčíka a jeho nerovnováha s vápnikom. Tieto látky a ich správny pomer je veľmi dôležitý pre rast bábätka. Bolesťami môžu trpieť aj ženy so sklonom ku kŕčovým žilám.

Chute

Nie všetky budúce mamičky majú chuť na zvláštne kombinácie jedál. Ak sa však zrazu pristihnete ako sa vám zbiehajú slinky napríklad na čokoládu s hranolkami, vedzte, že je to úplne normálne. Chute môžu byť vyvolané hormonálnymi zmenami v tele.

Foto: Pixabay

Takiež prudko klesajúca a narastajúca hladina cukru krvi môže zanechať vo vás nezvyčajnú túžbu po sladkom.

Pocit zápchy alebo nafúknutia

Hormóny môžu spôsobiť veľký zmätok vo vašom tráviacom systéme. Nejedna mamička sa preto v tehotenstve stretne s problémami ako je zápcha, či nadúvanie.

Ako sa stravovať

Dôležité je, aby ste jedli pestrú stravu zloženú z rôznych druhov jedál. Kvalitná výživa vás udrží zdravú a zároveň pomôže vášmu dieťaťu rásť a rozvíjať sa. Ak vás v prvom trimestri trápili nevoľnosti a o jedle ste nechceli ani počuť, teraz sa môžete cítiť hladnejšia. Majte však na pamäti, že "jesť za dvoch" je myslené skôr čo do kvality, ako do množstva.

Ak si kupujete predpripravené jedlo, uistite sa, že neobsahuje potraviny, ktoré by mohli ublížiť vášmu bábätku. Vyvarujte sa podozrivým, či zvláštne zapáchajúcim potravinám, ale aj nedostatočne tepelne upravenému jedlu. Obzvlášť obozretná by ste mali byť pri týchto položkách:

 • surové ryby (sushi) a surové mäso

 • tavené a mäkké syry, syry s bielou i modrou plesňou

 • výroby z nepasterizovaného mlieka

 • surové vajcia a vajcia robené na mäkko

 • majonéza

 • morské plody

 • alkohol

Chlapček, alebo dievčatko?

Ultrazvuk už v niektorých prípadoch dokáže odhaliť pohlavie dieťatka, ale v 13. týždni môže ísť o stále veľmi nejednoznačný údaj. Váš lekár preto pravdepodobne počká s verdiktom do sonografického vyšetrenia v polovici tehotenstva (medz 18 tt22 tt). V tom čase totiž už všetko bude oveľa jasnejšie.

Foto: Pixabay

Ak patríte medzi mamičky, ktoré horia nedočkavosťou, aby zistili pohlavie dieťatka, môžete si dať túto informáciu zistiť z vyšetrenia DNA. Tú odborníci skúmajú v rámci testovania abnormalít chromozómov. Vyšetrenie dokáže okrem pohlavia odhaliť aj, či plod netrpí Downovým syndrómom, alebo inou genetickou poruchou. Nie je však hradené z verejného poistenia.

Tehotenstvo a sex

Množstvo žien pociťuje v tehotenstve istý diskomfort v sexuálnej oblasti. Hlavne v prvom trimestri je tomu tak pre boľavé prsia či nevoľnosti a v treťom trimestri zas pre veľké bruško. Niektoré z budúcich mamičiek sa cítia neatraktívne, iné akoby úplne stratili chuť na posteľné radovánky, a ďalšie majú strach, aby neublížili bábätku.

V prípade, že nemáte žiadne zdravotné ťažkosti, sa však niet čoho obávať. Druhý trimester navyše väčšina žien opisuje ako najpríjemnejší v sexuálnej oblasti. Ak patríte medzi tie šťastnejšie, ktorých libido sa vplyvom hormónov zvýšilo, len si to poriadne vychutnajte. Niektoré páry si počas tehotenstva užijú doslova druhé medové týždne

Sex by mal byť pre vás tabu, ak predčasne dochádza k otváraniu krčku maternice, ak prudko krvácate, ak máte bolesti, ale aj ak ste už prekonali viacero potratov.   

Aké vyšetrenia vás čakajú?

Úvodnú návštevu lekára by ste už mali mať za sebou, ak nie, určite sa objednajte na prvé ultrazvukové vyšetrenie. Je veľmi dôležité, nakoľko lekár môže vylúčiť nebezpečné mimomaternicové tehotenstvo a iné potenciálne problémy.

Kontrola moču a meranie tlaku vás neminú na žiadnej z tehotenských poradní v prvom trimestri. Ale čo príde ďalej? Určite ste sa už stretli s pojmami ako sonografia (ultrazvuk) či amniocentéza, pretože tieto vyšetrenia, pôvodne určené na testovanie rizikových situácií v tehotenstve, sa stali bežnou praxou aj v rámci úplne normálneho tehotenstva.

Medzi 11 tt a 13 tt by ste mali absolvovať tzv. prvotrimestrálny skríning, ktorý môže odhaliť riziko vzniku vrodených chýb plodu či rôzne odchýlky. Vyšetrenie je zložené z odberu vzorky krvi a ultrazvuku.

Obávaná amniocentéza

Väčšina vyšetrení nepredstavuje pre vás ani vaše bábätko žiadne komplikácie, u niektorých drobné riziko predsa len existuje. Jedným z diskutovaných kontroverzných testov je amniocentéza (vyšetrenie plodovej vody). Väčšinou sa ponúka ženám nad 35 rokov a v prípadoch so zvýšeným rizikom chromozomálnych či genetických chýb. Vykonáva sa medzi 15 tt. a 18 tt.

Amniocentéza spočíva v odbere vzorky plodovej vody, vpich ihlou sa robí v oblasti podbruška pod ultrazvukovou kontrolou. Vzorka sa testuje na prípadný výskyt Downovho syndrómu, rázštepu chrbtice a ďalších genetických chýb.

Riziko nechcenej straty tehotenstva v súvislosti s amniocentézou sa podľa štatistík zvyšuje o 0,5 – 1 %. Väčšina expertov je však presvedčená, že riziko je v dnešnej dobe oveľa menšie, pretože tieto prieskumy sa vykonávali už pred časom. Lekári majú s touto metódou už viac skúseností a ultrazvuková kontrola vpichu výkon dosť zjednodušuje.

Hoci je odber plodovej vody v súčasnosti relatívne bezpečný a rýchly, môžu ho čoskoro nahradiť nové metódy testovania. Najnovšie výskumy zistili, že kombinácia špeciálneho ultrazvukového merania a krvných testov zameraných na markery spojované s konkrétnymi defektmi ponúka spoľahlivé stanovenie rizika vývojových problémov, ako je napr. Downov syndróm. Momentálne sa presnosť tejto metódy pohybuje okolo 99 % a výsledky sú známe počas 2 - 3 týždňov.

Tipy pre 13. týždeň

 1. Ak ste sa v predošlých týždňoch cítili príliš unavená na to, aby ste cvičili, teraz je čas vrátiť sa späť do fitness rutiny. Pohybová aktivita bude prínosom nielen pre vás, ale aj pre dieťatko, ktoré rastie pod vašim srdcom. Aj v tomto prípade však platí, že všetko s mierou - vyhnite sa radšej športom, kde hrozí prudký pád, úder a pod.
 2. Podeľte sa so svojou šťastnou novinkou s okolím. Ak ste tak doteraz neurobili, v 13. týždni tehotenstva už nie je nad čím otáľať.
 3. O vašom stave by ste pomaly mali informovať aj vášho zamestnávateľa.
 4. Zistite, na aké dávky a príspevky máte nárok.

 

Zlý text
Dobrý text

Ďalšie články na ukulele.sk

Čakáte bábätko alebo nie? Odhaliť sladké tajomstvo vám pomôžu prvé príznaky tehotenstva

Fit v tehotenstve: Šport vám môže pomôcť aj ublížiť

34. týždeň tehotenstva: Čas baliť sa do pôrodnice

31. týždeň tehotenstva: Obrňte sa dobrou náladou

27. týždeň tehotenstva: Ako zažehnať pálenie záhy?