Portál pre mamičky a ich detičky
- Ukulele

13. týždeň tehotenstva

subpage-img

Keď chuťové bunky štrajkujú

V porovnaní s obvyklými tehotenskými ťažkosťami ako ranná nevoľnosť či bolesti chrbta sú poruchy chuti menej známe.

Nie sú neobvyklé. Ale dosť nepríjemné.

V skratke:

  • Skúste kyslé
  • Soľte
  • Zmeňte vitamíny
  • Čistite si často zuby
  • Jedzte, čo vám chutí

Tieto prekvapivé stavy, spôsobené hormonálnymi zmenami v tehotenstve, môžu viesť až k strate chuti či jej výrazným zmenám, najčastejšie na horkú alebo “kovovú” chuť.

Skúste kyslé

Nakladajte mäso do octu, sójovej omáčky či citrónovej šťavy. Kyslá chuť totiž stimuluje chuťové poháriky a tvorbu slín. Ďalšie tipy: ochucujte si vodu citrónom, pite citrusové minerálky a limonády, cmúľajte kyslé cukríky. Niekedy pomôže aj zámena kovových príborov za plastové.

Soľte

Ak ste citlivá na sladké, pridávajte do sladkých potravín (kompótu, džemu a pod.) štipku soli, ktorá mierne utlmí ich chuť. Alebo dajte prednosť syru, arašidovému maslu či olivám.

Zmeňte vitamíny

Poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom a zmeňte svoje tehotenské vitamíny za žuvacie či cmúľacie, ktoré budú Vaše chuťové bunky lepšie tolerovať.

Čistite si často zuby

Čistite si zuby aj jazyk a ústa si vyplachujte roztokom jedlej sódy (pridajte 1/4 čajovej lyžičky jedlej sódy do 1 pohára vody), ktorá neutralizuje hladinu pH v ústach, a tak zlepšuje chuť.

Jedzte, čo Vám chutí

Nemajte výčitky svedomia, keď sa Vám zo zdravého jedla zdvíha žalúdok. Zmeny chutí väčšinou vymiznú v druhom trimestri. Ak sa však obávate, že nechutenstvo či averzia k niektorým chutiam pramení z nevhodnej a nevyváženej stravy, poraďte sa so svojím lekárom.

Zaostrené na tehotenské vyšetrenia

Vyšetrenie moča a meranie tlaku poznáte z každej návštevy tehotenskej poradne v prvom trimestri. Ale čo príde ďalej? Niektoré vyšetrenia pre Vás určite nebudú neznáme, aj keď čakáte svoje prvé bábätko. Určite poznáte termíny ako sonografia (ultrazvuk) či amniocentéza, pretože tieto vyšetrenia, pôvodne určené na testovanie rizikových situácií v tehotenstve, sa stali bežnou praxou aj v rámci úplne normálneho tehotenstva. Väčšina vyšetrení nepredstavuje pre Vás ani Vaše bábätko žiadne komplikácie, u niektorých drobné riziko predsa len existuje. Väčšina tehotných žien sa rozhodne podstúpiť špeciálne invazívne testy, aby znížili pravdepodobnosť výskytu zdravotných problémov a vývojových chýb plodu. Niekedy však testy neprinesú jednoznačný výsledok a Vaše obavy potom možno zbytočne narastajú.

Jedným z diskutovaných kontroverzných testov je amniocentéza (vyšetrenie plodovej vody). Väčšinou sa ponúka ženám nad 35 rokov a v prípadoch so zvýšeným rizikom chromozomálnych či genetických chýb. Vykonáva sa medzi 15. a 18. týždňom tehotenstva. Spočíva v odbere vzorky plodovej vody, vpich ihlou sa robí v oblasti podbruška pod ultrazvukovou kontrolou. Vzorka sa testuje na prípadný výskyt Downovho syndrómu, rázštepu chrbtice a ďalších genetických chýb. Riziko nechcenej straty tehotenstva v súvislosti s amniocentézou sa podľa štatistík zvyšuje o 0,5 – 1 %. Väčšina expertov je však presvedčená, že riziko je v dnešnej dobe oveľa menšie, pretože tieto prieskumy sa vykonávali už pred časom. Lekári majú s touto metódou už viac skúseností a ultrazvuková kontrola vpichu výkon dosť zjednodušuje.

Hoci je odber plodovej vody v súčasnosti relatívne bezpečný a rýchly, môžu ho čoskoro nahradiť nové metódy testovania. Najnovšie výskumy zistili, že kombinácia špeciálneho ultrazvukového merania a krvných testov zameraných na markery spojované s konkrétnymi defektmi ponúka spoľahlivé stanovenie rizika vývojových problémov, ako je napr. Downov syndróm. Momentálne sa presnosť tejto metódy pohybuje okolo 99 % a výsledky sú známe počas 2 - 3 týždňov.

Ďalšie rady pre mamičky nájdete na www.NIVEA.sk/baby

 

Zlý text
Dobrý text

Ďalšie články na ukulele.sk

11. týždeň tehotenstva

Radosť zakončená veľkým smútkom - Spontánny potrat

40. týždeň tehotenstva

37. týždeň tehotenstva

17. týždeň tehotenstva