Portál pre mamičky a ich detičky
- Ukulele

25. týždeň tehotenstva

subpage-img

Zázrak prírody: Vývoj pokožky bábätka

Annegret Wehmeyerová sa díva na pokožku a starostlivosť o ňu z perspektívy lekárky a mamičky, ktorá čelí každodenným výzvam a dobrodružstvám svojich 4 detí.

Je fascinujúce, vzrušujúce a vskutku pôsobivé, čo všetko príroda dokáže. Ľudské telo je skutočným high-tech organizmom, krehké a odolné zároveň. Prečítajte si, ako sa počas tehotenstva vyvíja pokožka – najväčší ľudský orgán.

Prvý trimester: ochranná bariéra tela plodu

10. – 12. deň

Prvé kožné štruktúry sú vytvorené už pár dní po počatí. Ide o základnú vrstvu buniek, z ktorých sa neskôr formuje pokožka a všetko, čo k nej patrí – vlasy, chĺpky, žliazky či nechty. Bunky vytvárajú tzv. periderm (vrchnú ochrannú bariéru), ktorá chráni krehké bábätko pred vonkajším prostredím v maternici.

18. – 19. deň

Začína sa vyvíjať ďalšia, stredná vrstva pokožky (mezoderm). Tieto bunky obsahujú viac vody, menej kolagénových vláken a sú bohaté na kyselinu hyalurónovú (prírodná hydratačná látka). Vyvinuté sú už prvé jemné kapiláry – cievy a nervové vlákna.

43. – 60. deň

Langerhansove bunky (špecifické imunoprotektívne bunky) a melanocyty zodpovedné za tvorbu pigmentu sa presúvajú do vonkajšej vrstvy pokožky.

Od 60. dňa

V pokožke sa začínajú formovať rôzne vrstvy. Proces diferenciácie buniek jednotlivých vrstiev trvá ďalších 6 mesiacov. Presun novo vytvorenej bunky až k vrchnej vrstve pokožky v tomto období trvá iba 14 dní.

80. – 90. deň

Prvé zmyslové vnímanie – hmat – sa vyvíja podstatne skôr než schopnosť vidieť alebo počuť. Dotykové receptory – Merkelove bunky – sa nachádzajú na dlaniach a chodidlách bábätka. Vyvíjajú sa tiež prvé vlasové korienky a mazové žľazy, viditeľné sú i prvé mäkké nechtíky na nohách i rukách.

Druhý trimester: vývoj podkožného tukového tkaniva a tzv. “mazíku”

Od 15. týždňa tehotenstva sa formujú ďalšie dve stredné vrstvy buniek pokožky. Obsah vody v spodných vrstvách pokožky klesá, keď sa vyvinú spojivové tkanivá, jasne viditeľné sú elastínové a kolagénové vlákna. Zhruba od 18. týždňa tehotenstva sa začína vyvíjať i podkožné tukové tkanivo v miestach, kde sa nakumulovali tukové bunky (adipocyty).

Na povrchu pokožky sa formuje tzv. mázik (vernix caseosa). Ide o mazľavú hmotu s vysokým obsahom lipidov. Nielenže uľahčuje pôrod, ale tiež čiastočne plní ochranné funkcie zatiaľ nie úplne vyvinutej pokožky, čo je veľmi dôležité najmä u predčasne narodených bábätiek.

Tretí trimester: finálny vývoj všetkých kožných štruktúr

V treťom trimestri sú vyvinuté už všetky kožné vrstvy, ktoré obsahuje pokožka dospelého človeka. Tieto vrstvy sú však u bábätka oveľa tenšie. Jednotlivé vrstvy sa formujú tak, že bunky zo základnej vrstvy sa začnú jednotlivo presúvať k povrchu pokožky, meniť sa a odlišovať podľa budúcich vrstiev pokožky. V poslednom trimestri sú už plne vyvinuté aj nechty, vlasové korienky, mazové a potné žľazy.

V spodných vrstvách pokožky sa stále formujú spojivové tkanivá. Napriek tomu je spodná vrstva pokožky novorodenca až 3,5x tenšia, než u dospelého človeka. Hoci silnejú aj podkožné tukové tkanivá, bábätká väčšinou nemajú po narodení dostatočnú tukovú vrstvu, čím je obmedzená aj termoregulačná funkcia pokožky. Podkožný tuk sa vytvára až po narodení a závisí od správnej výživy novorodenca.

Ak sa narodí bábätko v termíne, všetky štruktúry pokožky sú úplne vyvinuté. Ochranné funkcie pokožky však ešte “dozrievajú” počas nasledujúcich dní, týždňov a mesiacov po narodení.

Pomóc! Pán a pani všetko viem, všetko poznám

Stáva sa to veľmi často. Viete, ako sa podobným situáciám vyhnúť a prežiť svoje tehotenstvo podľa seba?

Najbežnejším problémom býva, že nastávajúce mamičky sú zo strany rozsiahleho príbuzenstva, priateľov a kolegov priam zasypané radami, názormi a príbehmi, o ktoré nikto neprosil. Všetko môžete zvládnuť s trochou zmyslu pre humor a slušnými, ale jasnými komentármi.

Vyberáme pre Vás najobľúbenejšie situácie a možné reakcie.

Č. 1 - Pozvali ste svoju kamarátku s jej novým priateľom na kus reči a ponúkli ste im kávu a zákusok. Hoci Vás kamarátkin vyvolený v živote nevidel, poznamená niečo ako: “Páni, to brucho je obrovské! Asi si dosť pribrala, čo? Radšej vynecháme ten zákusok.”

Odpovedzte: “Súhlasím, keď sa pozriem na tvoj pivný pupok, myslím, že by sme rozhodne mali.”

Č. 2 - Vaša svokra Vám rozpráva príšerné zážitky z pôrodu Vášho partnera. Vykreslí Vám všetky nechutné detaily. Musíte ju zastaviť, alebo inak v nasledujúcej sekunde začnete potupne zvracať.

V tomto prípade je najlepšou obranou útek: “Ó preboha! Prepáč, že Ťa prerušujem, ale úplne som zabudla, že som objednaná k lekárovi. Už vážne musím bežať. Zasa sa niekedy zastav.”

Č. 3 - Pretože ste s partnerom stále nevybrali meno, alebo aj napriek tomu, že ste sa už rozhodli, Vaša matka trvá na tradičnom (príšernom) mene, ktoré sa v rodine dedí už celé generácie. A Vy nemôžete dopustiť, aby sa Vaše bábätko volalo Alojz, Ferdinand alebo Jožo…

Odpovedzte s úsmevom: “Jéé, zabudla som ti povedať, že budúci týždeň usporiadame lotériu mien. Nechaj nám tu svoje návrhy a my ich zaradíme do žrebovania.” (ha, ha, ha)

Č. 4 - Stretli ste na nákupe “kamarátku” svojej kamarátky a ona sa k Vám ženie, dotýka sa Vášho bruška bez dovolenia so slovami ako: “To je ale krááása!”.

Zostáva len odpovedať: “Ehm, prepáč, ale výpredaj melónov je tamto.”

Ďalšie rady pre mamičky nájdete na www.NIVEA.sk/baby

 

Zlý text
Dobrý text

Ďalšie články na ukulele.sk

37. týždeň tehotenstva

27. týždeň tehotenstva

19. týždeň tehotenstva

Ako na nízky tlak v tehotenstve

Ako zistím, či som tehotná? Príznaky tehotenstva podľa expertov