Portál pre mamičky a ich detičky
- Ukulele

29. týždeň tehotenstva

subpage-img

Hniezdiaci inštinkt

Pristihli ste sa, že neustále niečo čistíte, drhnete a leštíte? Už po niekoľký raz prerovnávate a skladáte všetky tie rozkošné malé oblečky pre bábätko? Stále premýšľate, čo by ste mohli doma a v detskej izbičke ešte vylepšiť? Ak ste si odpovedali ÁNO na niektorú z týchto otázok, začal sa u Vás prejavovať “hniezdiaci inštinkt”.

Čo vlastne tento inštinkt znamená? Jednoducho Vás baví pripravovať svoje “hniezdo” na príchod nového člena rodiny a tešíte sa, až bude bábätko na svete. Po dlhých mesiacoch pravidelných návštev u lekára, nákupov detskej výbavičky a opuchnutých členkov Vás už tehotenstvo skrátka unavuje. Ste pripravená na svoju odmenu – na vytúžené a také očakávané dieťatko.

Na druhú stranu môžete byť taká vyčerpaná, že horko-ťažko utriete prach, nieto aby ste pripravovali domácnosť na nový rodinný prírastok. Keď sa však blíži deviaty mesiac tehotenstva a Vy stále nemáte všetko, čo budete pre bábätko potrebovať, bude lepšie s prípravami pomaly, ale isto začať.

Zvoliť štýl pre detskú izbu alebo kútik môže byť poriadny oriešok. Určite budete mať veľa nápadov a vybrať medzi nimi nebude jednoduché.

Ako prvú si možno položíte otázku, či izbičku prispôsobovať pohlaviu bábätka. Bude sa dieťatku páčiť pokoj plný autíčok alebo kvetinových víl? Ak však nemáte ultrazvukom či iným vyšetrením potvrdené, či čakáte chlapčeka alebo dievčatko, táto voľba môže byť riskantná. Pravdepodobne preto nakoniec zvolíte nejakú neutrálnu tému, ako napríklad farebné zvieratká.

Ďalšou otázkou je, či sa novorodené bábätko bude deliť o izbičku so svojím starším súrodencom. V tomto prípade môžete aspoň farebne oddeliť priestor pre bábätko od priestoru staršieho dieťaťa.

Ďalším dôležitým faktorom je vhodnosť zvoleného štýlu pre rôzne vekové obdobia. Bude sa Vášmu drobčekovi páčiť výzdoba izbičky aj v troch či piatich rokoch? Ste zmierená s tým, že budete možno musieť izbu častejšie prerábať? Ako často je pre Vás už príliš často?

Ak sa rozhodnete pre výzdobu, ktorá s Vaším dieťaťom preklenie dlhší čas, snažte sa namiesto bábätkovských motívov vyberať skôr neutrálne štýly, ako farebnú abecedu alebo už spomínané zvieratká. Chlapci aj v školskom veku ocenia izbičku s postavičkami z kreslených filmov, s motívmi džungle, lesa a pod. Dievčenský štýl, ktorý porastie s Vašou malou princeznou, je napríklad motív záhrady, kvetín, motýľov atď.

Asi najjednoduchšie je zvoliť jednu neutrálnu farbu ako základ pre výzdobu izby. Potom jednoducho pridávať nábytok a drobné dekorácie, ktoré môžu byť rôzne kombinované, pozmeňované a presúvané. Jedine tak môžete meniť štýl izby podľa záujmov, želaní a potrieb rastúceho dieťaťa.

Farebnú schému izby vždy premyslite vopred a prispôsobte tomu výber doplnkov a nábytku. U zvoleného štýlu uvážte najmä:

 • posteľ (dajte prednosť bezpečnosti a funkčnosti pred krásou)
 • farbu stien
 • bordúry
 • tapety
 • nástenné maľby
 • nábytok (farebný vs. neutrálny, prispôsobiteľný veku dieťaťa)
 • dekorácie a doplnky
 • obrázky či fotografie

Prinášame Vám pár časom a deťmi preverených konceptov, ktoré môžete ďalej rozvíjať a pohrať sa s nimi:

“Pávie perie”: Začnite zelenými a modrými tónmi, ktoré môžete oživiť teplými červenými a žltými odtieňmi.

“Farby a obrázky”: žlté a biele pruhy na stenách vytvoria príjemné pozadie pre snímateľné samolepky autíčok, lietadiel, bábik alebo kvetín. Vyberte motív, ktorý myslíte, že sa bude Vášmu dieťatku páčiť a pri výzdobe z neho vychádzajte. Detský pôvab dodajú izbietke aj farebné kresielka či rebriny. Vaše bábätko tak bude vyrastať v prostredí, ktoré podporuje fantáziu a hravosť.

“Rozkvitnutá lúka či hlboký les”: Ktoré dievčatko by si nechcelo zatancovať na rozkvitnutej lúke a ktorý chlapec by nechcel preskúmať záhady hlbokého lesa? Nie je nič jednoduchšie! Zožeňte si zelený koberec, steny natrite na modro a pridajte pár bielych obláčikov. Na stenu potom môžete namaľovať stromy, kvetiny, motýle, vtáčikov a iné zvieratká. Všetko môže dotvoriť stropné svetlo v tvare slnka a dobrodružstvo sa môže začať.

“Čisté línie”: Je všetka tá detská výzdoba na Vás trochu príliš? Žiadny problém. Ako základnú farbu pre steny, závesy a najdôležitejší nábytok zvoľte čisto alebo krémovo bielu. Pre ďalšie drobné dekorácie (obrázky, rámčeky, deky, vankúšiky, koberčeky a pod.) vyberte ešte jednu farbu a držte sa jej. Záleží na Vás, akú doplnkovú farbu zvolíte, mala by však mať teplý odtieň, aby izbička nepôsobila príliš chladne.

Aj keď príprava a výzdoba detskej izby pre Vás bude určite zábavná, nikdy nezabúdajte, že domov domovom nerobí nič z toho, čo postavíte medzi štyri steny. Najdôležitejšie sú vzťahy ľudí, ktorí medzi nimi žijú. Keď bude dieťa cítiť, ako veľmi je milované, môže mať pokojne izbu s bielymi stenami a hračky v škatuliach pod stolom.

Krásna mamička: Nedostatok spánku a príznaky únavy? Žiadny problém!

Naučte sa vysporiadať s prejavmi únavy, ktoré sú pre nastávajúce mamičky také typické. Určite sa Vám pár nasledujúcich trikov bude hodiť aj po narodení bábätka, keď to so spánkom asi nebude oveľa lepšie…

Krok 1: Hydratujte.

Isto nie je pre Vás novinkou, že správna starostlivosť zlepšuje vzhľad pleti. Počas tehotenstva však celý Váš organizmus, teda aj Vaša pleť, potrebuje zvýšenú mieru hydratácie. Vyhnite sa ťažkým, mastným či silno parfumovaným krémom a dajte prednosť osviežujúcemu ľahkému zloženiu. Hydratačný denný krém Aqua Sensation s výťažkami z uhorky dodá Vašej pleti okamžitú sviežosť a vďaka magnéziu a ženšenu rýchlo odstráni príznaky únavy. Citlivú oblasť v okolí očí rozjasní Očný krém Aqua Sensation. Zloženie s magnéziom, ženšenom a svetlo odrážajúcimi pigmentmi účinne redukuje opuchy a tmavé kruhy pod očami.

Krok 2: Nechajte zmiznúť stopy únavy.

Vyskúšať môžete aj špeciálny rozjasňovač pre očné okolie. Jeho odtieň voľte vždy o stupeň svetlejší, než je Vaša pleť. Ak sú Vaše tmavé kruhy pod očami naozaj výrazné, vyskúšajte nasledujúce odporúčanie vizážistov:

 • Červenkastý odtieň – vyskúšajte rozjasňovač so žltým nádychom.
 • Hnedý odtieň – rozjasňovač so svetlo fialovým či bronzovým nádychom.
 • Modrastý odtieň – rozjasňovač s oranžovými podtónmi.

Krok 3: Vyhlaďte a vylaďte svoju pleť.

Ak nechcete v tehotenstve používať krycí mejkap, ideálnym riešením pre Vás bude Rozjasňujúci denný a očný krém Natural Beauty. Vaša pleť bude žiarivá a nádherne hladká aj bez použitia mejkapu či korektorov. Skrášľujúce výťažky z mangového mlieka sú účinné po celý deň a viditeľne vyhladzujú drobné nerovnosti pleti. Svetlo odrážajúce zloženie s ligotavými pigmentmi a kašmírovými proteínmi dokonale priľnie k pleti a Vaša tvár tak bude prirodzene krásna, rozjasnená a hladká.

Krok 4: Bodka za dokonalým vzhľadom.

Ak má Vaša pleť počas tehotenstva sklon k rýchlemu mastenie a lesku, môžete svoju tvár na záver zľahka prepudrovať.

Už žiadne kŕče

V neskorom tehotenstve sú kŕče v nohách veľmi časté. Ide v podstate o náhle zmrštenie svalu, ktorý sa sám nedokáže uvoľniť a treba mu trochu pomôcť.

Ako obvykle, najúčinnejšia pomoc býva ľahká.

Rýchla úľava od kŕčov:

 • Pretiahnite sval.
 • Masírujte sval.
 • Udržujte sval v teple.

Svalová únava, zadržiavanie tekutín v tele, prebytok fosforu či naopak nedostatok vápnika môžu byť hybnými silami pre vznik bolestivých nočných kŕčov v nohách.

Našťastie si môžete od kŕčov, ktoré prerušili Váš cenný spánok, ľahko uľaviť. Jemne prepnite postihnutý sval natiahnutím špičky a potom vystrčením päty. Následne sval zľahka premasírujte (alebo ešte lepšie – zobuďte svojho miláčika, aby to urobil za Vás). Pomôcť môžu aj suché teplé obklady. Po ich priložení svalové napätie počas niekoľkých minút poľaví.

Aby ste svalovým kŕčom predchádzali, pravidelne nohy počas dňa naťahujte, pite veľa vody, stravujte sa diétne a denne si aspoň chvíľu zacvičte. Toto môžete urobiť hneď:

 • Ubezpečte sa, že Vaše telo dostáva minimálne 1,000 mg vápnika denne (pohár teplého mlieka pred spaním pokryje asi tretinu dennej potreby). Obmedzte pitie limonád s vysokým obsahom fosforu (a prázdnych kalórií, ktoré Vám neprospievajú).
 • Nezabudnite často odpočívať s nohami hore, nenápadne preťahovať nohy, vystrkovať päty a krúžiť nohami v členkoch, keď sedíte v práci či v autobuse.

Ďalšie rady pre mamičky nájdete na www.NIVEA.sk/baby

 

Zlý text
Dobrý text

Ďalšie články na ukulele.sk

20. týždeň tehotenstva

23. týždeň tehotenstva

8. týždeň tehotenstva

38. týždeň tehotenstva

17. týždeň tehotenstva