Portál pre mamičky a ich detičky
- Ukulele

31. týždeň tehotenstva

subpage-img

Pod maskou

Hyperpigmentácia v tehotenstve, inak aj "tehotenská maska”, je ďalším z prejavov hormonálnych zmien. Ale zachovajte chladnú hlavu, väčšina tmavších škvrniek sama zmizne čoskoro po pôrode.

Existuje však pár vecí, ktoré môžete spraviť už teraz.

Jasné, môžu za to opäť hormóny. Ako inak! Zvýšená hormonálna činnosť počas tehotenstva má za následok aj zvýšenú produkciu melanínu. Tá sa potom navonok prejavuje pigmentovými škvrnami alebo tmavšími oblasťami na Vašej pokožke (vyšší obsah melanínu je zodpovedný tiež za stmavnutie prsných bradaviek či pier). Dermatologický termín pre tieto kožné zmeny je melasma alebo chloasma.

U veľkého percenta žien sa počas tehotenstva podobné zmeny na pokožke viac či menej prejavia. Dôvodom, prečo sú občas nazývané tehotenskou maskou, je, že sa najčastejšie objavujú na lícnych kostiach, nose a čele. Môžu sa však objaviť i na ramenách, rukách a ďalších častiach tela, ktoré sú vystavené slnečnému žiareniu. Ženy s tmavším odtieňom pleti sú na tieto pigmentové zmenám obvykle náchylnejšie než ženy so svetlou pleťou.

Takže, čo robiť? Dodržujte pár jednoduchých preventívnych pravidiel:

 • Používajte krémy s UV filtrami! Môžete tak vzniku pigmentových škvŕn úplne predísť, a ak sa predsa len nejaké objavia, ochránite ich pred stmavnutím.
 • Pokožku pravidelne hydratujte.
 • Pite veľa vody (aspoň 8 pohárov denne).
 • Dožičte si dostatok spánku.

Väčšine žien sa pigmentové škvrny samé po pôrode vytratia. Ak však budete mať pocit, že nezmizli úplne, dajte svojmu telu po narodení bábätka ešte čas a počkajte, kým sa Vaše hormóny vrátia do normálu.

Na zdravie!

To, že ste tehotná, ešte neznamená, že si nemôžete dožičiť poriadny kokteil. Prinášame Vám niekoľko receptov na skvelé tehotenské drinky:

Osvedčené kokteily mínus alkohol = skvelá chuť. Ak máte v obľube tradičné obľúbené kokteily, vyskúšajte niektoré, ktoré chutia výborne aj bez alkoholu.

Mojito

Pre milovníkov mäty! Tento drink, ktorý sa stal v posledných rokoch veľmi obľúbeným, je pôvodom z Kuby. Normálne obsahuje biely rum, rovnako dobre však chutí aj bez neho.

Čo potrebujete:

 • 4 až 5 stoniek čerstvej mäty
 • 1 limetku
 • 2 až 3 čajové lyžičky hnedého trstinového cukru
 • vodu alebo sódu
 • pár kociek ľadu alebo ľadovú drť
 1. Opatrne rozdrvte mätu s cukrom na dne vysokého pohára (jednu stonku si schovajte na ozdobu).
 2. Pridajte kocky ľadu alebo drť.
 3. Limetku rozkrojte na polovicu. Šťavu z jednej polovice vytlačte do pohára a druhú polovicu rozkrájajte na 3 alebo 4 kúsky.
 4. Pridajte nakrájanú limetku, pohár dolejte vodou alebo sódovkou, premiešajte a nakoniec drink ozdobte zvyšnou stonkou mäty.

Tip: Drink možno vylepšiť i pridaním rozkrájaného alebo roztlačeného ovocia podľa Vašej chuti. Vytvoriť tak môžete napr. čučoriedkové, jahodové, pomarančové alebo malinové mojito.

Planter’s Punch

Tento lahodný ovocný kokteil Vás prenesie aspoň na chvíľu na slnečný tropický ostrov. Za normálnych okolností sa do neho pridáva svetlý a tmavý rum, ale obsahuje toľko delikátnych ingrediencií, že alkohol Vám v ňom určite chýbať nebude.

Čo potrebujete:

 • 2 dcl pomarančovej šťavy
 • 1 dcl ananásovej šťavy
 • 15 cl citrónovej šťavy
 • 10 cl grenadíny
 • plátky pomaranča, ananásu a kokteilová čerešnička na ozdobu
 • ľad
 1. Na dno veľkého punčového pohára si pripravte ľad a nalejte naň ovocné šťavy, potom pomaly po stene pohára prilievajte grenadínu na vytvorenie farebného efektu.
 2. Pohár môžete na záver ozdobiť. Ovocie nabodnite na špajdľu a vložte do drinku alebo nechajte kúsky pomaranča, ananásu a čerešničku voľne plávať v pohári.

Bellini

Tento obľúbený benátsky drink je obvykle pripravovaný zo šampanského a broskyňového likéru. My však pre Vás máme výborný Bellini kokteil bez alkoholu.

Čo potrebujete:

 • 6 cl broskyňovej šťavy, džúsu alebo pyré
 • perlivý jablčný mušt, ľadovo vychladený
 • vanilkový cukor na ozdobu
 1. Okraj šampusového pohára ozdobte vanilkovým cukrom (pohár na chvíľu postavte nožičkou nahor na mokrú žinku a potom vlhké okraje otlačte vo vanilkovom cukri)
 2. Do pohára nalejte broskyňový nektár a pomaly dolievajte mušt, kým pohár nenaplníte.

Máte náladu pod psa a cítite sa ako slon v porceláne?

Využite blahodarné účinky smiechu a vylepšite si náladu! Nie je to také ťažké. Pri minimálnom úsilí dosiahnete maximálne výsledky.

Tu sú tri dôvody, prečo Vám smiech prospieva.

 • Smiech posilňuje Váš imunitný systém. Budete odolnejšia proti prechladnutiu (ktoré aj tak nemôžete liečiť bežnými liekmi).
 • Smiech odbúrava stres a prináša okamžité uvoľnenie.
 • Smiech stimuluje činnosť mozgu a posilňuje Vaše brušné svaly. Poriadny záchvat srdečného a úprimného smiechu pre Vás urobí rovnakú prácu, ako niekoľko minút jazdy na rotopéde.

Viete, čo Vás vždy rozosmeje? Pripravte si “program pre dobrú náladu”. Požičajte si zábavný film alebo sledujte svoj obľúbený komediálny seriál v televízii. Urobte niečo neobvyklé, čo Vás rozosmeje. Kúpte darček sebe alebo bábätku – nový parfum, hračku alebo veľký kus (ale naozaj len jeden!) úžasnej čokoládovej torty, ktorú máte tak rada. Prosto urobte, dajte si a užite si čokoľvek, čo Vás poteší!

Ďalšie rady pre mamičky nájdete na www.NIVEA.sk/baby

 

Zlý text
Dobrý text

Ďalšie články na ukulele.sk

10. týždeň tehotenstva

14. týždeň tehotenstva

25. týždeň tehotenstva

21. týždeň tehotenstva

Fit aj v tehotenstve? Vieme, ako na to