Portál pre mamičky a ich detičky
- Ukulele

35. týždeň tehotenstva: Viete, ako je natočené vaše bábätko?

subpage-img

Nepotrvá dlho a vy sa stanete mamičkou! Aktuálny 35. týždeň tehotenstva (35 tt) je prísľubom, že už čoskoro si v náručí budete môcť podržať svoje bábätko. Pod vašim srdcom by v tomto čase malo byť natočené v polohe, v ktorej sa vypýta na svet. 

Aby nebolo dieťatko považované za predčasne narodené, malo by ešte chvíľku zotrvať v bezpečí vášho bruška. Po tom, ako uplynie 32. týždeň tehotenstva sa však začína pripravovať na pôrod tým, že v maternici zaujme definitívnu pozíciu. Viete ako natočené čaká na deň D vaše bábätko? Vďaka nám sa dozviete, ktorá poloha čo znamená.  

Článok je veľmi podrobný, ak sa zaujímate o špecifickú sekciu, môžete preskočiť na:

Vývoj bábätka

Poloha bábätka 

Pozícia dvojičiek

Čo sa deje s vašim telom

Ako rozpoznať začínajúci pôrod

Tipy pre budúce mamičky

Foto: Pixabay

Ako sa vyvíja bábätko

Dieťatko, ktoré nosíte pod srdcom už  35 týždňov, opäť narástlo. Je veľké asi ako ananás - jeho dĺžka sa pohybuje okolo 46 centimetrov a hmotnosť dosahuje približne 2,5 kilogramu. 

Do pôrodu ostáva už iba mesiac, a tak niet divu, že bábätko vyzerá ako skutočný novorodenec. Vďaka vytvoreniu tukových zásob je pekne bacuľaté a kebyže môžete, určite by ste si ho hneď s láskou vystískali. Ešte však vydržte. Do okamihu, kedy bude vaše dieťatko považované za úplne donosené chýbajú ešte minimálne dva týždne.

Drobček je už takmer perfektný, avšak stále je čo zdokonaľovať. Mozog sa rozvíja extrémnym tempom, lebka, ktorá tento úžasný orgán obklopuje, ale ostáva mäkká. Príroda to tak zariadila z veľmi dobrého dôvodu. Bábätko sa vďaka tomu bude môcť jednoduchšie dostať na svet cez pôrodné cesty. 

Drobček sa aj počas tretieho trimestra stále živo pohybuje. Je však dôležité, v akej pozícii nakoniec skončí tesne pred pôrodom.

Poloha bábätka pred pôrodom

Hlavička bábätka predstavuje najväčšiu časť jeho tela, takže ak je otočené hlávkou dolu, pôrod býva väčšinou úplne bezproblémový. Existuje však viacero polôh, ktoré môže dieťatko vo vašom brušku zaujať. 

 • hlavičkou dolu

 • zadočkom dolu

 • priečne

Zaujíma vás, prečo sa vlastne niektoré bábätká rodia napred hlavičkou a niektoré naopak? Všetky dieťatká si hľadajú v mamičkinej maternici čo najpohodlnejšiu polohu. A ak je najväčšou a najťažšou časťou ich telíčka hlava, potom si väčšinou nedajú pokoj a ošívajú sa tak dlho, kým im hlavička neskĺzne príťažlivou silou do najväčšieho priestoru maternice, teda smerom dolu k panve. V tejto pozícii potom zhruba od 32 tt obvykle zotrvajú až do pôrodu.

Väčšina bábätiek, ktoré sa usídlia v maternici v opačnej polohe – koncom panvovým, to robí z dosiaľ neznámych príčin. Najčastejšie potom prichádzajú na svet cisárskym rezom, aby sa predišlo pôrodným komplikáciám. 

To, ako je bábätko natočené, teda môže rozhodnúť o tom, aký postup zvolí doktor pri jeho privádzaní na svet. Čo jednotlivé polohy bábätka v maternici znamenajú pre vás?

Poloha “hlavičkou dolu”

Ak je bábätko pripravené na pôrod hlavičkou napred, podľa tvaru matkinej panvy pôrodník zistí, akým smerom je hlavička orientovaná. Najbežnejšia poloha je tváričkou dozadu, ktorá je zároveň pre pôrod aj najvýhodnejšia. Počas pôrodu sa totiž hlavička otáča a opiera sa o lonovú kosť matky, aby umožnila priechod brade a celej hlávke.

Foto: Youtube

Ak bábätko leží v maternici obrátene, tváričkou nahor, pôrod bude o niečo zložitejší, pretože sa hlavička pri otáčaní nemá o čo oprieť. Pre mamičku to potom znamená väčšiu záťaž, a pocit, akoby rodila o pol kila väčšie bábätko. Samozrejme, že aj s touto polohou si skúsený pôrodník hravo poradí, no rodičke sa sťažuje a predlžuje fáza “tlačenia”.

Poloha, keď je bábätko natočené hlavičkou nabok, sa nazýva priečna pozícia. Pôrodník obyčajne hlavičku bábätka opatrne pootočí tváričkou dolu a pôrod potom prebieha úplne normálnym spôsobom.

Poloha s hlavičkou dolu, avšak vychýlenou vpravo či vľavo od zvislej osi, je pre pôrod už o niečo komplikovanejšia. Mamičky, ktoré majú skúsenosti s touto polohou bábätka, sa zhodujú, že epidurálna anestézia aplikovaná skôr, než hlavička bábätka zostúpi do panvy, spôsobuje uvoľnenie svalstva, ktoré by za normálnych okolností mohlo hlavičku bábätka viesť k normálnemu spontánnemu pôrodu bez komplikácií. Túto polohu dieťatka nemôže ani pôrodník šetrným zásahom ovplyvniť a často sa preto v podobných prípadoch pristupuje k cisárskemu rezu.

Poloha “koncom panvovým”

Pri polohe dieťaťa koncom panvovým ide v podstate o pozíciu s “nožičkami alebo zadočkom napred”. Pre pôrodníka táto situácia predstavuje skutočnú dilemu, pretože, ako sme už uviedli vyššie, najväčšiu časť telíčka tvorí hlava.

Ak idú ako prvé nožičky alebo zadoček, s pôrodom hlavičky môžu nastať vážne komplikácie. Pupočná šnúra, ktorá stále spája bábätko s placentou a zabezpečuje mu tým najdôležitejšie životné funkcie, sa pri tomto spôsobe pôrodu ocitne sčasti vonku a sčasti vo vnútri a jej funkcie môžu byť výrazne obmedzené. Toto riziko predstavuje pre väčšinu pôrodníkov dôvod pre cisársky rez.

reklamatext1

Niektorí odvážni lekári si však trúfnu porodiť bábätká v tejto pozícii aj bežným spôsobom, avšak iba v prípade, ak je predpokladaná hmotnosť novorodenca nižšia, než váha jeho predchádzajúceho súrodenca a rozmery matkinej panvy to umožňujú. Prvorodené bábätká v polohe koncom panvovým prichádzajú na svet v drvivej väčšine cisárskym rezom, ktorý je pre mamičku aj bábätko v konečnom dôsledku menej traumatizujúci, než rizikový pôrod s ďalšími možnými komplikáciami.

Niektorí pôrodníci sa tiež domnievajú, že aj keď sa podarí bábätko uložené nožičkami alebo zadočkom napred porodiť klasickou cestou, opačný priechod hlavičky môže spôsobiť niektoré neurologické odchýlky (poruchy sústredenia, dislexiu, hyperaktivitu a podobne).

Dvojčatá na ceste

Každé bábätko hľadá v brušku tú najpohodlnejšiu polohu a teraz si predstavte, aké úsilie musia vyvinúť také dvojčatá, ktoré sa o životný priestor delia medzi sebou! Ich “boj” o najlepšiu pozíciu najčastejšie určuje membrána vo vnútri maternice, ktorá ich oddeľuje, a tým väčšinou zvýhodní jedno z bábätiek, ktoré je nižšie.

Pri pôrode dosť záleží na tom, akú polohu zaujmú jednotlivé detičky. Ak je jedno z bábätiek (a nezáleží na tom, či je v maternici nižšie alebo vyššie) otočené koncom panvovým, vyžaduje sa cisársky rez, aby sa predišlo zbytočným komplikáciám. K pôrodu klasickou cestou sa pristupuje väčšinou len v prípade, ak sú obe bábätká situované hlavičkami dolu. 

Aj napriek všetkým snahám je zvyčajne pôrod dvojčiat klasickou cestou vždy zložitejší. Druhé bábätko totiž môže pri kontrakciách zostúpiť rýchlejšie dolu a zablokovať tak priechod kyslíka pupočnou šnúrou sebe alebo svojmu prvému súrodencovi. Z tohto dôvodu volia pôrodníci u viacpočetných tehotenstiev najčastejšie (aj keď nie vždy) pôrod cisárskym rezom.

Foto: Pixabay

Pre váš bezproblémový pôrod

Správne vedený pôrod vyžaduje znalosť polohy bábätka (alebo bábätiek). Riziká cisárskeho rezu pre matku sú pri dnešnej vyspelej technike a existencii štvrtej generácie antibiotík úplne vyvážené nespornými výhodami pre bábätko, ktoré má pre klasický pôrod nevhodnú polohu.

V porovnaní s predchádzajúcimi generáciami už netreba riskovať zdravie mamičky ani dieťaťa zbytočne komplikovanými a vyčerpávajúcimi pôrodmi. Okrem toho sa darí percento vykonaných cisárskych rezov držať pomerne na nízkej úrovni. Pôrodníci zvyčajne čakajú až do poslednej chvíle, či bábätko nezostúpi hlavičkou do matkinej panvy a až potom aplikujú epidurálnu analgéziu, ak si to mamička želá.

Čo sa deje s vašim telom?

Tridsaťpäť týždňov, ktoré nosíte pod srdcom malý zázrak, sa odzrkadľujú na vašej nálade, zovňajšku, i zdravotných ťažkostiach. Nemusíte sa však obávať, mnohé z nich sa po pôrode akosi samé vytratia z vášho života. 

Foto: Pixabay

Najčastejšie problémy popisované mamičkami v treťom trimestri   

 • Kŕče v nohách, opuchy 

 • Zápcha, nafúknutie, plynatosť

 • Hemeroidy

 • Pichanie v brušku

 • Bolesti chrbta

 • Pálenie záhy

 • Strie

 • Únava/nespavosť

 • Nízky tlak

 • Dýchavičnosť

 • Bolestivosť prsníkov

 • Krvácanie z nosa

 • Citlivejšie oči

 • Podráždenie pokožky, pigmentové škvrny

 • Chrápanie

 • Falošné kontrakcie a tvrdnutie bruška

Ako rozpoznať začínajúci pôrod?

S pribúdajúcimi týždňami tehotenstva sa napätie stupňuje a možno aj vy začínate byť trošku nervózna. Ak čakáte svoje prvé bábätko, pravdepodobne netušíte, ako má vlastne vyzerať okamih, prostredníctvom ktorého to celé vypukne. Kedy by ste sa vlastne mali začať ponáhľať do pôrodnice?

Zbystrite, ak: 

 • pociťujete pravidelné, časté kontrakcie
 • vám odtiekla plodová voda

Kontrakcie

Ak pociťujete silné a pravidelné sťahy maternice, je nevyhnutné (ale nie jednoduché) rozlíšiť skutočné kontrakcie od tzv. “poslíčkov”. Skutočné pôrodné kontrakcie neustupujú, ani keď si ľahnete, posadíte sa alebo zmeníte polohu. Naopak, sú stále silnejšie a intervaly medzi nimi sa skracujú. 

Foto: Pixabay

Na rozdiel od poslíčkov sa pri kontrakciách začína bolesť väčšinou v spodnej časti chrbta a nie v bruchu. Ak si myslíte, že ide o skutočné kontrakcie, začnite merať dĺžku ich trvania a časové intervaly medzi nimi. Zavolajte svojmu lekárovi.

Odtok plodovej vody

V maternici je bábätko obklopené vakom naplneným plodovou vodou. U niektorých nastávajúcich mamičiek sa nezačína pôrod kontrakciami, ale prasknutím plodového vaku a odtokom plodovej vody. 

Prasklinou môže unikať plným prúdom, ale aj po kvapkách. Plodová voda býva väčšinou priehľadná a na rozdiel od moču bez akéhokoľvek zápachu. Ak vám praskla voda, niet žiadných pochyb, že začínate rodiť. Nečakajte preto na kontrakcie, ale utekajte rovno do pôrodnice.

Tipy pre budúce mamičky

 • Pripravte si pôrodný plán a rozprávajte sa o svojich prianiach s lekárom. 
 • Uistite sa, že máte nachystané vajíčko do auta.

 

autor článku: Michaela D.,Ukulele

 

 

Zlý text
Dobrý text

Ďalšie články na ukulele.sk

9. týždeň tehotenstva: Ako bobuľka hrozna

30. týždeň tehotenstva: Hniezdiaci inštinkt

Fit v tehotenstve: Šport vám môže pomôcť aj ublížiť

Radosť zakončená veľkým smútkom - Spontánny potrat

Ako zvýšiť šance na otehotnenie? Všetko, čo potrebujete vedieť o umelom oplodnení