Portál pre mamičky a ich detičky
- Ukulele

39. týždeň tehotenstva

subpage-img

Pupočná šnúra

Je to chvíľa plná emócií: pupočná šnúra bola prestrihnutá. Spojenie s bábätkom bolo prerušené. Nový človiečik je na svete.

Ide o veľmi špeciálne spojenie, pupočná šnúra bola súčasťou Vás oboch celých 9 mesiacov. Teraz sa pri pôrode preruší. Vlastné orgány bábätka majú svoju premiéru. Čo je vlastne pupočná šnúra, ktorá má taký vplyv na prospievanie a správny vývoj bábätka, než sa vydá na cestu do “veľkého sveta”?

Pupočná šnúra je obvykle dlhá okolo 55 centimetrov, čo je dostatočná dĺžka na to, aby sa bábätko mohlo voľne pohybovať a nehrozilo mu žiadne nebezpečenstvo. Pravda, v celkom výnimočných prípadoch sa môže zamotať alebo ju môže bábätko pritlačiť ku stene maternice a obmedziť tým jej fungovanie, ale táto pravdepodobnosť je veľmi malá. Bezpečie zvyšuje aj množstvo plodovej vody, ktorá udržuje pupočnú šnúru v priestore. Dokonca v niektorých prípadoch komplikovaných pôrodov bola kríza zažehnaná spätným doplnením tekutiny po odtoku plodovej vody.

Pupočná šnúra obtočená okolo krku bábätka býva pomerne častá, ale z dôvodov uvedených vyššie to nebýva problém. Pôrodníci si hravo poradia. Šnúra obtočená okolo krku viackrát, čo je ale ďaleko menej obvyklé, môže predstavovať teoretické riziko priškrtenia bábätka počas pôrodu. Teoretické preto, že o polohe pupočnej šnúry bude lekár vedieť už vopred z monitoringu či ultrazvuku a podnikne patričné kroky na zabezpečenie bezpečného pôrodu.

Pupočná šnúra má na povrchu zvláštnu membránu, ktorá hrá dôležitú úlohu pri výmene tekutín a ďalších nevyhnutných látok. Vo vnútri vedú šnúrou dve tepny a jedna žila. Pre bábätko predstavujú hlavné zdroje kyslíka a výživy. Cievy sú obklopené gélovitou substanciou, ktorá ich chráni ako mäkký vankúš proti zovretiu, tlaku a tvorbe slučiek. Spoločne s pravidelným pulzovaním a nepretržitým prietokom krvi vytvárajú akýsi “narovnávací” efekt a zabraňujú tým prekrúteniu či zamotaniu pupočnej šnúry.

Zauzlenie šnúry je veľmi ojedinelé a väčšinou nespôsobuje žiadne komplikácie. “Skutočný” uzol nebýva totiž nikdy pevne zatiahnutý. Vyvrátiť musíme aj ďalší mýtus: zdvíhanie rúk nad hlavu rozhodne nespôsobuje zauzlenie pupočnej šnúry.

Spletenie pupočných šnúr medzi dvojčatami je nebezpečné iba v prípade, keď ich nerozdeľuje vnútromaternicová blana. To ale býva opäť výnimočné. Vo väčšine prípadov sú pupočné šnúry i bábätká oddelené pružnou membránou. Či sa medzi dvojčatami membrána vytvorila, možno zistiť ultrazvukom už v ranom štádiu tehotenstva.

Je až neuveriteľné, akú dokonalú a bezpečnú organickú štruktúru pupočná šnúra predstavuje. Kým jej životodarnú úlohu neprevezmú samostatne fungujúce orgány bábätka.

Užite si jednu z posledných možností pre intímne chviľky s partnerom

Pozvite v týchto posledných dňoch pred narodením bábätka partnera na romantické rande. Môže to totiž chvíľu trvať, než budete mať opäť nejakú tú chvíľku len pre seba.

Viete pripraviť perfektné rande?

Pár tipov na "tehotenské" rande

  • Vyberte romantickú reštauráciu.
  • Pripravte piknik v záhrade.
  • Navštívte miesto, kde ste sa prvýkrát pobozkali.

Ak už si ani nespomínate, kedy naposledy ste mali romantickú schôdzku, nechajte sa inšpirovať našimi tipmi.

Než vyberiete dátum, rozmyslite si, čo by ste chceli robiť. Malo by to byť niečo, čo si užijete obidvaja a nebude príliš ďaleko od domova. Ísť do divadla, na koncert alebo party by pre Vás už mohlo byť príliš náročné. Čo takto večera pri sviečkach v romantickej reštaurácii? Alebo piknik v záhrade či priamo v obývačke? S trochou fantázie môžete pripraviť celkom zábavný večer. Zabaľte víno, sviatočné menu a sladký dezert. Jedlo môžete objednať vo svojej obľúbenej reštaurácii. Nezabudnite, že musíte do obývačky priniesť všetko, vrátane deky, otvárača, príborov, tanierov, hrnčekov, pohárov a obrúskov – ako na naozajstný piknik.

Môžete zvážiť aj krátky výlet na romantické miesto, ktoré má pre Vás dvoch nejaký špeciálny význam – bar, v ktorom ste sa prvýkrát stretli (povolené sú iba koktaily bez alkoholu!) alebo lavička v parku, kde ste sa prvýkrát pobozkali.

Požičajte si romantický film. Odsuňte nábytok a na zem pripravte deku a veľa vankúšov. To môže byť pekný začiatok Vášho “domáceho pikniku”.

Ak sa obaja radi hráte, pošlite svojho miláčika hľadať malý darček, ktorý ste pre neho niekde doma schovali.

Užívajte si spoločné romantické chvíle. Už čoskoro bude Váš čas určovať niekto iný. A až sa bábätko narodí, môžete sa potešiť spomienkou na posledné rande, keď ste boli “len” milenci.

Ďalšie rady pre mamičky nájdete na www.NIVEA.sk/baby

 

Zlý text
Dobrý text

Ďalšie články na ukulele.sk

26. týždeň tehotenstva: Hýčkajte svoju pleť

9. týždeň tehotenstva: Ako bobuľka hrozna

30. týždeň tehotenstva: Hniezdiaci inštinkt

40. týždeň tehotenstva

Leto a tehotenstvo