Portál pre mamičky a ich detičky
- Ukulele

40. týždeň tehotenstva

subpage-img

Napätie vrcholí alebo pôrod krok za krokom

V porovnaní s deviatimi mesiacmi tehotenstva a rokmi, keď budete vychovávať svoje deti, sa pár hodín strávených na pôrodnej sále môže zdať ako nič. Lenže to bude Vaše telo, ktoré bude vnímať každú kontrakciu, zhlboka dýchať, tlačiť a potom sa zotavovať. Takže pojem času môže byť vecou veľmi relatívnou.

V každom prípade má tých niekoľko hodín zvláštny význam. Rozdelí Váš život na život PRED a PO a navždy Vás pripúta k Vášmu dieťaťu (i keď bude pupočná šnúra už dávno prestrihnutá). Narodenie bábätka je skutočným životným medzníkom, ale predstavuje i emocionálnu, psychickú a fyzickú záťaž, ktorú nemožno s ničím porovnať. Možno Vás predstava pôrodu napĺňa obavami, možno máte dokonca strach, ale až naň budete neskôr spomínať, vybavíte si hlavne obrovskú radosť a šťastie (a možno i pocit úľavy).

Našťastie na to nebudete sama – v pôrodnici budete mať poruke tím profesionálov a možno tam s Vami bude Váš partner a nakoniec i bábätko. Pravda, tú najťažšiu prácu budete musieť urobiť Vy, pôrod nebude prechádzka ružovou záhradou, ale pocit, že sa o niekoho môžete oprieť a na niekoho spoľahnúť, je na nezaplatenie. Áno, bude to bolieť (aj keď dostanete epidurál) a áno, bude to nejakú chvíľu trvať. Pôrodné bolesti môžu trvať niekoľko hodín i niekoľko dní, ale nepanikárte! Pôrodníci Vás nikdy nenechajú trpieť tak dlho. Vo väčšine prípadov trvá celý pôrod od prvých kontrakcií až po narodenie bábätka u prvorodičiek v priemere 14 hodín a 8 hodín u mamičiek, ktoré už niekedy rodili (ako prémia, že do toho šli znovu). Počas týchto dlhých hodín Vám pomôžu dve veci: po prvé myslite na svoju odmenu – bábätko, ktoré už čoskoro budete držať v náručí a po druhé – ak budete vedieť, čo Vás čaká a kedy, nebudete prekvapená, až to príde (alebo aspoň nie toľko).

Pôrod prebieha v troch dobách pôrodných (kontrakcie, samotný pôrod a pôrod placenty). Čo môžete čakať po troch fázach kontrakcií (ranné, aktívne a prechodné, o ktorých sme písali v článku z 36. týždňa)?

Keď kontrakcie dosiahnu vrchol, je čas tlačiť. Už ste v cieľovej rovinke (presnejšie povedané, Vaše bábätko). Aby ste preťali cieľovú pásku, je potrebné Vaše úsilie – mierne povedané. Až doteraz ste nemali príliš mnoho možností celý proces urýchliť, to sa teraz ale zmení. Keď je maternicové hrdlo celkom rozostúpené, nastal čas bábätku trochu pomôcť na svet.

Samotný pôrod trvá zhruba 30 minút až hodinu (druhé a ďalšie deti sa obvykle narodia rýchlejšie, než prvé). Bábätko však môžete priviesť na svet i za niekoľko minút alebo tiež niekoľko hodín. Počas tejto druhej doby pôrodnej budete mať pravidelné kontrakcie každé dve až päť minút s dĺžkou 60 až 90 sekúnd.

Čo robiť: Zaujmite polohu, ktorá je Vám pohodlná a nasledujte inštrukcie lekára alebo pôrodnej asistentky. Tlačiť musíte v pravidelných intervaloch, obvykle trikrát počas každej kontrakcie alebo kedykoľvek pocítite potrebu. Medzi kontrakciami odpočívajte a nezabudnite správne dýchať. Pri každom tlačení vynaložte maximálne úsilie, ale majte ho stále pod kontrolou – tlačiť by ste nemali pomocou hornej polovice tela a ani v tvári by ste nemali cítiť napätie (v tvári sa tak môžu vytvoriť modriny alebo Vám popraskajú žilky v očiach - podliatiny spôsobené vnútorným tlakom sa hoja veľmi pomaly, krvou podliate oči môžete mať i niekoľko týždňov).

Pár tipov, ako správne tlačiť:

  • Tlačte dole “do brucha” – ako by sa Vám chcelo na veľkú. A keď už o tom hovoríme, sústreďte sa iba na tlačenie, nerobte si starosti, ak pri svojom úsilí vyprázdnite i črevá alebo močový mechúr. Je to úplne prirodzené a stáva sa to každej nastávajúcej mamičke – zdravotnícky personál je na to pripravený a zvyknutý.
  • Ak sa v zvolenej polohe opierate o chrbát, pri tlačení pritisnite bradu na hrudník. Pomôže Vám to smerovať tlak tam, kde je to potrebné. Alebo sa aspoň dívajte dole na svoje bruško, pripomenie Vám to, že máte tlačiť iba dolnou polovicou tela.
  • Sestra Vám môže poradiť pri tlačení zadržať dych a počítať do desať. Je to užitočná rada, ale je dôležité zadržanie dychu správne načasovať. Ak sa Vám to nedarí, vyhovejte svojmu rytmu kontrakcií a radšej tlačte vždy, keď pocítite potrebu, aj keby to malo znamenať, že zadržíte dych hoci len na päť sekúnd. Určite to zvládnete aj tak.

Medzi kontrakciami odpočívajte a šetrite energiu. Budete ju potrebovať na ďalšie kolo – tlačenie je skrátka tvrdá práca. Ak sa budete cítiť vyčerpaná, lekár Vám môže odporučiť prestať tlačiť na niekoľko nasledujúcich kontrakcií, aby ste získali trochu síl.

Spočiatku môžete mať pocit, že tlačíte pre nič za nič (a dieťa je kde?), ale čoskoro bude Vaše úsilie odmenené prvými výsledkami. Môžete požiadať pôrodníkov, aby Vám nastavili zrkadlo a presvedčiť sa na vlastné oči: po prvý raz uvidíte hlavičku bábätka. Musíte mať však na pamäti, že pri každom zatlačení sa posúvate o dva kroky dopredu a o jeden späť – nebuďte sklamaná, keď hlavička vykukne a potom zasa zmizne (už ste len maličký kúsok od cieľa - tak si na záver trochu zakričte, ak Vám to pri tlačení pomôže!) Myslite na svoju odmenu (už ste predsa jej kúsok videli na vlastné oči). Čoskoro svoje bábätko budete držať v náručí a všetky nepríjemnosti budú zabudnuté.

Keď bude celá hlavička vonku, Váš lekár mu odsaje hlien a zvyšky plodovej vody z nosa a úst a potom pomôže na svet aj telíčku a roztomilým malým nožičkám. Pravdepodobne hneď potom si budete môcť bábätko popestovať a začujete jeho prvý krik - už dýcha úplne samo! Pôrodníci prestrihnú pupočnú šnúru - alebo to zvládne novopečený otecko? Bábätko rýchlo umyjú alebo očistia, zabalia ho do teplej prikrývky a na hlavičku mu nasadia smiešnu čiapočku. Novorodenci totiž veľmi ľahko strácajú telesnú teplotu. Nakoniec mu do očiek aplikujú kvapky alebo masť, ktorá zabráni vzniku infekcie.

Bábätko je na svete, ale Vás ešte čaká pôrod placenty. Tú najťažšiu práci už máte síce za sebou, napriek tomu je táto posledná fáza pôrodu veľmi dôležitá a symbolická zároveň. Hoci sa Vám môže zdať, že je to “len” placenta, celých deväť mesiacov bola nenahraditeľným a životodarným spoločníkom Vášho dieťatka. Jej pôrodom končí pre bábätko jedna éra života “vo vnútri” a začína nová - “vonku”.

Táto tretia doba pôrodná trvá 5 až 30 minút a sprevádzať ju budú len mierne, zhruba minútové kontrakcie (možno ich ani neucítite – príjemná zmena, však?), ktoré oddelia placentu od steny maternice a vytlačia ju von. Lekár môže tento proces ešte urýchliť miernym tlakom na Vaše bruško a jemným ťahom za pupočnú šnúru. Po pôrode placenty (s obdivom si ju môžete prezrieť – je to skutočne majstrovské dielo matky prírody) Vám lekár zašije prípadný nástrih hrádze alebo iné trhliny a potom už si môžete užívať spoločné chvíle so svojím bábätkom. Je tiež správny čas objať svojho vyčerpaného partnera – určite toho na neho bolo v posledných hodinách veľa…

Po pôrode sa začne Vaša maternica zavinovať späť do svojej pôvodnej veľkosti a tento proces sprevádza krvavý výtok (hovorí sa mu očistky). Dá sa porovnať so silnou menštruáciou, takže môžete cítiť miernu bolesť v podbrušku. Pripravte sa aj na veľký hlad a smäd (najmä ak sa pôrod trochu natiahol a Vy ste nemohli jesť ani piť) a tiež na obrovskú vlnu emócií - pocítite úľavu, radosť, pýchu a túžbu neustále sa dotýkať svojho bábätka!

Gratulujeme - je z Vás skutočná mamička!

S kamarátkou alebo s partnerom?

Pre väčšinu žien je nad slnko jasnejšie, že s nimi bude partner pri pôrode. Lenže výnimky potvrdzujú pravidlo. Možno to Váš partner jednoducho nestihne alebo sa budete cítiť lepšie v spoločnosti svojej matky, sestry alebo najlepšej kamarátky. Alebo chcete byť len sama a neviete, ako odohnať dotieravých príbuzných?

Pretože narodenie bábätka je v každom ohľade veľmi intenzívny zážitok, mali by ste sa spýtať sama seba, s kým sa oň chcete podeliť. Neviete si predstaviť, že by na pôrodnej sále chýbal Váš partner? Cítite sa bezpečnejšie so svojou matkou, ktorá bude presne vedieť, čím práve prechádzate? Chcete si pôrod nafilmovať alebo dávate prednosť starému spôsobu, keď všetci čakajú na chodbe na správu od lekára?

Rozhodnutie je len na Vás. Nikto Vás nemôže nútiť do ničoho, čo nechcete. Niektorí príbuzní, ako svokra alebo strýko zo štvrtého kolena, však môžu byť veľmi dotieraví. S milým úsmevom ich jednoducho pošlite preč. Najlepšie je ale pohovoriť si s potenciálnymi adeptmi vopred alebo kedykoľvek budete mať pocit, že berú svoju prítomnosť na pôrodnej sále ako samozrejmosť. Dajte im jasne vedieť, že hoci oceňujete ich záujem, boli by ste v ich prítomnosti nervózna a nedokázali by ste sa sústrediť. Môžete ich požiadať, nech Vám dajú so sebou do pôrodnice niečo pre bábätko – topánočky, čiapočku alebo zavinovačku, do ktorej novorodenú dcéru alebo syna zabalíte. Budú tak s Vaším veľkým dňom spojení bez toho, že by Vám robili spoločnosť.

Epidurálna anestézia

Ako každú nastávajúcu mamičku Vás určite zaujíma, aký bolestivý vlastne pôrod bude. Z anatomického hľadiska sa Vaše pomerne nepružné hrdlo maternice (cervix) musí roztiahnuť z veľkosti špendlíkovej hlavičky na veľkosť grapefruitu; pri ceste bábätka na svet je navyše nevyhnutné pripočítať aj tlak na obličky, močový mechúr, hrubé črevo a chrbticu.

Vopred nemožno odhadnúť, ako budete na túto bolesť reagovať a ako ju budete znášať. Preto nie je na zahodenie vedieť, aké možnosti úľavy od bolesti máte k dispozícii a aké sú ich výhody a nevýhody. Máte pri rozhodovaní obavy o svoje bábätko? Experti tvrdia, že vďaka nízkym dávkam, jednorazovému použitiu a novým kombináciám liekov je vplyv na zdravie bábätka minimálny alebo dokonca vôbec žiadny.

O možnostiach úľavy od bolesti pri pôrode by ste si mali pohovoriť so svojím lekárom počas tretieho trimestra. Hoci pôrodnice ponúkajú rôzne alternatívy, najčastejšou voľbou býva epidurál.

Čo sa bude diať: Anestéziológ urobí vpich v oblasti chrbtice a zavedie kanylu. Tá v mieste vpichu zostáva a umožňuje postupné dávkovanie anestetika do fibrózneho tkaniva obklopujúceho chrbticu (nazývané dura). O epidurálnu analgéziu môžete požiadať v akomkoľvek štádiu pôrodných bolestí, najčastejšie sa však aplikuje až v prechodnej fáze prvej doby pôrodnej, tesne pred samotným pôrodom.

Aké má výhody: Čiastočne znecitlivuje telo od pŕs dolu počas 5 až 15 minút – záleží na dávkovaní. Epidurál tlmí bolestivosť kontrakcií bez toho, že by znemožňoval pohyb. Kontrakcie Vás potom tak nevyčerpávajú a šetríte energiu na ďalšie tlačenie.

Čo musíte zvážiť: Najčastejším vedľajším účinkom býva bolesť hlavy, ktorá sa objavuje v jednom z 200 prípadov – ako výsledok vpichu do oblasti dury a uvoľnenia tekutiny do chrbticového kanála. Ďalšie možné vedľajšie účinky sú nevoľnosť, zvracanie, svrbenie alebo triaška, tieto možné sprievodné javy však postupne vymiznú po odznení účinku anestetika.

Epidurál môže aj obmedziť Vašu schopnosť ovládať svaly panvového dna, čo v konečnom dôsledku môže znamenať predĺženie druhej doby pôrodnej. Je možné, že s epidurálnou analgéziou budete tlačiť až o hodinu dlhšie, než bez jej pomoci.

Epidurál je najčastejší a najobľúbenejší spôsob úľavy od pôrodných bolestí. Lekári stále pracujú na možnosti znižovania dávok a kombinujú nové účinné látky, aby minimalizovali vedľajšie účinky a prípadné obmedzené fungovanie svalstva. V súčasnosti epidurálna analgézia už neobmedzuje pohyb nastávajúcich mamičiek – čo znamená, že aj po jej aplikácii môžete vstať a chodiť.

Okrem epidurálu je ďalšou možnosťou tzv. spinálna analgézia alebo kombinácia epidurálnych a spinálnych anestetík.

Čo sa bude diať: Niekedy sa táto kombinovaná metóda nazýva aj “technika dvoch ihiel”, anestéziológ podá pacientovi vpichom lokálne anestetikum priamo do mozgomiechového moku a zavedie mikrokanylu v oblasti chrbtice. To umožňuje ďalšiu úľavu od bolesti formou epidurálu, ak by spinálna analgézia prestala účinkovať ešte pred narodením bábätka.

Aké má výhody: Spája výhody oboch anestézií – prináša okamžitú úľavu formou spinálnej analgézie a postupné dávkovanie epidurálneho anestetika v prípade potreby. Ani v tomto prípade nestrácate možnosť voľného pohybu.

Čo musíte zvážiť: Pri tejto metóde sa samozrejme spájajú nielen výhody, ale aj vedľajšie účinky. Pretože ide o zložitejší zákrok, než v prípade samotného epidurálu, preberte jeho vhodnosť a použitie s ošetrujúcim lekárom ešte pred samotným pôrodom.

Ďalšie rady pre mamičky nájdete na www.NIVEA.sk/baby

 

Zlý text
Dobrý text

Ďalšie články na ukulele.sk

25. týždeň tehotenstva: Zútulnite svoje hniezdočko

Ako zvýšiť šance na otehotnenie? Všetko, čo potrebujete vedieť o umelom oplodnení

Tretí trimester tehotenstva

11. týždeň tehotenstva

Leto a tehotenstvo