Portál pre mamičky a ich detičky
- Ukulele

9. týždeň tehotenstva: Ako bobuľka hrozna

subpage-img

Deviatym týždňom sa začína 3. lunárny mesiac vášho tehotenstva. Je to fáza, kedy sa embryo oficiálne mení na plod. Bábätko, ktoré nosíte pod srdcom, meria približne jeden centimeter a veľkosťou ho možno prirovnať k bobuľke hrozna. Čoraz viac začína pripomínať malého človiečika.

Vývoj plodu

Základná stavba telíčka je hotová, všetky dôležité časti by už malo mať vaše dieťatko na správnom mieste. V nasledujúcich týždňoch a mesiacoch bude môcť dôjsť k ďalšiemu zdokonaľovaniu vonkajšej schránky bábätka, i jeho orgánov

Embryonálny “chvostík” definitívne zaniká, no objavujú sa už napríklad prvé svaly. Srdce dieťatka je rozdelené na štyri komory. V tomto období dochádza aj k pomerne rýchlemu rastu horných i dolných končatín. Ruky sa môžu ohýbať v lakťoch, prsty dostávajú reálne kontúry a formujú sa na nich brušká. Čoraz výraznejšie sú rozpoznateľné časti tváre ako nos, ústa, či malé ušné laloky. Očká sú už plne vyformované, avšak viečka ostávajú zatvorené až do približne 27. týždňa. Vonkajšie pohlavné orgány sú už taktiež na svojom mieste, na to, aby ich lekár dokázal rozlíšiť ultrazvukom, si však budete musieť počkať ešte zopár týždňov.   

Deviaty týždeň tehotenstva je obdobím, kedy vaše bábätko začína vyvíjať aktivitu. Na to, aby ste niečo cítili, je však priskoro. Jemné pohyby vo vašom brušku začnete pociťovať až v druhom trimestri.  

Zmeny na ženskom tele

Hoci sa vám to ešte na prvý pohľad možno nezdá, vaše telo prechádza rozsiahlymi zmenami. Prispôsobuje sa tak rastu vášho dieťatka, ktorého vývoj napreduje míľovými krokmi. Tehotenské bruško v tomto štádiu nie je badateľné, avšak už môžete začať pociťovať, že vaše nohavice sú akosi tesnejšie. Rastie aj vaša maternica - od obdobia počatia sa zväčšila približne dvakrát. Rovnako tak môžete mať pocit plnších pŕs, citlivejších na dotyk. Postupne vzrastá aj objem krvi v tele tak, aby vyhovoval vášmu drobcovi.

Prírastok na váhe je veľmi individuálny. Do 9. týždňa sa všeobecne neodporúča pribrať viac ako 1,5 kilogramu. Niektoré ženy dokonca vplyvom ranných nevoľností môžu zaznamenať úbytok hmotnosti.

Tehotenské príznaky

Niektoré ženy ich pociťujú viac, iné aj vôbec. Do konca prvého trimestra však nie sú ničím výnimočným, a tak aj 9. týždeň tehotenstva môže byť poznačený určitými ťažkosťami. Až trom štvrtinám budúcich mamičiek robia problémy nevoľnosti. Predpokladá sa, že je to spôsobené zvyšujúcou sa hladinou hormónov, vrátane progesterónu,  estrogénu a HCG hormónu.

Únava je ďalším typickým prejavom raného obdobia tehotenstva. Naučte sa hovoriť “nie” a taktiež skúste znížiť nároky, ktoré na seba vyvíjate. Počúvajte svoje telo, a keď cítite potrebu si vydýchnuť, jednoducho tak urobte.

Ničím výnimočným nie je ani pociťovanie úzkosti. Po tom, ako ste zistili, že budete mama, je prirodzené, že začínate uvažovať inak. Preto, ak sa u vás objavili obavy, či prehnaný zmysel pre zodpovednosť, nemajte obavy. Pokojne sa môžete považovať za normálnu tehotnú ženu.   

Tipy pre budúce mamičky

  1. Znížte stres na minimum, pokiaľ je to čo i len trošku možné. Vyhnite sa znepokojujúcim situáciám a riešeniu nepodstatných vecí. Najdôležitejšie je teraz vaše bábätko, ktorému zabezpečíte pohodu iba ak sa sama tak budete cítiť.
  2. Zistite si, aké sú vaše možnosti na pomoc zo strany štátu. Existujú rôzne príspevky na dieťa  a podporné balíčky, ktoré vám určite v začiatkoch uľahčia život.
  3. Porozprávajte sa so svojím partnerom o vašom intímnom spolužití. Každá žena vníma  v tehotenstve potrebu sexu inak, preto je dobré nájsť balanc, ktorý vám obom bude vyhovovať.
  4. Nadväzujte puto so svojím bábätkom. Môžete si napríklad vytvoriť každodenný rituál, v rámci ktorého budete s ním hovoriť popri hladení bruška.

 

Zlý text
Dobrý text

Ďalšie články na ukulele.sk

18. týždeň tehotenstva: Bábätko už má svoje jedinečné odtlačky prstov

9. týždeň tehotenstva: Ako bobuľka hrozna

8. týždeň tehotenstva: Začiatok veľkých zmien

27. týždeň tehotenstva: Ako zažehnať pálenie záhy?

29. týždeň tehotenstva: Sníva sa vám o bábätku?