Portál pre mamičky a ich detičky
- Mamila

Budem mať mlieko a bude ho dosť? - časť 1.

Neviem, či budem mať mlieko“ a „neviem, či mám dosť mlieka“ sú dve vety, ktoré z úst mamičiek znejú veľmi často. V súčasnosti majú mamičky pocit, že im každý radí niečo iné a že je ťažké, ba priam nemožné, zistiť, ako to s dojčením v skutočnosti je. Najväčšie obavy majú mamičky pravdepodobne tesne po pôrode.

Dívajú sa na svoje bábätko a hovoria si:Ktovie, či budem mať mlieko.“ Túto neistotu ešte potvrdzujú niektorí ľudia z okolia, ktorí zmenia predpôrodnú otázku „Kedy už sa bábätko narodí?“ na: „Máš už mlieko?“ Prípadne: „Nalievajú sa ti už prsia?“ Alebo ešte lepšie: „Cítiš, ako bábätko ťahá?Tak ako to v skutočnosti s tým mliekom po pôrode je?

Dobrá správa: Mlieko sa začína tvoriť už pred pôrodom! Vlastne, prsia sú jedným z prvých orgánov, ktorý sa začína meniť už na začiatku tehotenstva. Potom niekedy uprostred tehotenstva sa začína v prsiach tvoriť mlieko, ktoré je ihneď po pôrode k dispozícii bábätku.

Čím skôr a čím lepšie bude bábätko piť už v prvých dňoch po pôrode, tým lepšie sa bude neskôr dojčiť. Nedajte sa teda vyviesť z miery otázkami, či vôbec budete mať mlieko. Svoje mlieko si do pôrodnice už nesiete. Zaujímavé je, že bradavky sa vyvíjajú až v období po pôrode – rastú a vystupujú, a preto ich tvar či „vpáčenosť“ tesne po pôrode nie sú podstatné (hoci niekedy si môžu vyžadovať trpezlivosť a skúsenú laktačnú poradkyňu).

Už v prvých dňoch po pôrode je vhodnou reakciou na problém s dojčením kompetentná pomoc s dojčením – nie dokŕmenie bábätka, nie podanie fľašky či cumlíka, nie klobúčik, ba dokonca ani nie kŕmenie striekačkou, akokoľvek „alternatívne“ sa striekačka tvári.

Bábätká, aj matky sa učia dojčiť jedine dojčením. Nič iné dojčenie nenapodobňuje. Ani satie zo striekačky nie je rovnaké ako satie na prsníku – rovnako ako pri fľaši, aj pri striekačke musí bábätko na pitie použiť iné svaly, ako keď pije na prsníku. Akékoľvek kŕmenie mimo prsníka, učí bábätko aj matku niečo iné, než sa majú učiť, a sťažuje dojčenie.

V pôrodnici je pri zdravom bábätku málokedy dôvod na dokrmovanie. A ak by bábätko malo byť dokrmované, tak najlepší dokrm je dokrm materským mliekom vlastnej matky. Pre dojčenie v pôrodnice je dôležité, aby bábätko trávilo čas v kontakte koža na kožu s matkou, to znamená, že bábätko je vyzlečené do plienky a mamička si ho položí bruškom dolu na svoj hrudník medzi prsia bez toho, aby ho nútila sa dojčiť. Takto môžu spolu stráviť mnoho času a práve takýto kontakt poskytne bábätku priestor na to, aby sa začalo zaujímať o dojčenie vďaka tomu, že ho stimuluje mamičkina vôňa, dych, pokožka, hlas, dotyk a pohyb.

Ak sa vyskytnú problémy s dojčením už v pôrodnici, je ideálne neodkladať ich riešenie na obdobie, keď mamička príde domov. Takéto problémy sa totiž riešia ďaleko lepšie v prvých dňoch ako neskôr. Nedajte sa teda presvedčiť, že bolesť bradaviek počas dojčenia je normálna a že bradavky si len musia na dojčenie zvyknúť. Bolesť pri dojčení nie je normálna a treba ju riešiť. Bolesť bradaviek neriešia výhradne rôzne krémy, nech už sú propagované ako skvelé, preventívne či prírodné.

Ak je bradavka poškodzovaná tým, že bábätko nie je dobre prisaté, treba odstrániť v prvom rade príčinu poškodzovania a napraviť polohu a prisatie. Nevadí, že je bábätko na prsníku „dlho“. Ak je správne prisaté, bradavke to neublíži.

Naopak, ak sa bábätko neprisáva dobre, stačí na to, aby bradavky začali bolieť chvíľka nesprávneho prisávania na začiatku prisatia. Rovnako tak treba už v pôrodnici hľadať pomoc, ak je bábätko príliš spavé bez toho, aby sa dobre dojčilo; ak sa neprisáva; ak je po dojčení veľmi nespokojné; ak má prirastenú uzdičku pod jazykom; ak má matka príliš naliate prsníky; prípadne, ak existujú obavy zo straty hmotnosti či dehydratácie.

Pomoc pri dojčení si vyžadujú aj bábätká, ktoré majú žltačku. Žltačka je často znakom toho, že sa bábätko nedostatočne dojčí a jeho nedostatočné dojčenie spôsobuje spavosť a tým sa žltačka ešte zvyšuje. Rozhodne neplatí veta: „Dám mu fľašu, len aby pribral, aby sme mohli ísť domov. Doma dojčenie rozbehnem.“ Fľaša, cumlík a klobúčik síce zdanlivo na krátku dobu „pomáhajú“ (a sú ľudia, ktorí budú tvrdiť, ako „ľahko“ sa ich zbavili), ale z dlhodobého hľadiska robia dojčenie ťažkým, môžu znižovať tvorbu mlieka, niekedy až do takej miery, že nie je jednoduché urobiť nápravu.

Budem mať mlieko a bude ho dosť? - časť 2.

Budem mať mlieko a bude ho dosť? - časť 3.


Tento článok je možné kopírovať a ďalej distribuovať výlučne v prípade, že bude použitý výhradne v kontexte dodržania Kódexu WHO o marketingu náhrad materského mlieka a všetkých následných rozhodnutí WHA. Ak sa chcete spýtať, čo to presne znamená, napíšte nám na dojcenie@mamila.sk

 

Zlý text
Dobrý text

Ďalšie články na ukulele.sk

Samostatné dieťa vs. samostatný rodič

Večný problém u chlapcov – Sťahovať, či nesťahovať predkožku?

Otecko si na česanie dcérky vymyslel skutočne kreatívny spôsob, aký by Vám ani vo sne nenapadol

Spánok detí

Koľko spánku potrebuje dieťatko?