Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Deti a spánok: rôzne rady, tipy a mýty o ktorých by ste mali vedieť

reklama:
Deti a spánok: rôzne rady, tipy a mýty o ktorých by ste mali vedieť

Spánok je pre Vaše dieťa skutočne veľmi dôležitý. To, či dieťa spinká toľko, koľko má, je veľmi dôležité pre zdravie a rast dieťaťa, tiež pre pamäť a výkon. Spánok vie takisto ovplyvniť správanie Vášho dieťaťa. Ako dlho by však malo dieťa spávať? Aké mýty o spánku poznáme?

Takto by optimálne mali deti spávať:

0- 2 mesiace: 10,5 – 18 hodín

2- 12 mesiacov: 14- 15 hodín

1 – 3 roky: 12 – 14 hodín

3 – 5 rokov: 11 – 13 hodín

5 – 12 rokov: 10 – 11 hodín

Deti potrebujú mať spánkovú rutinu

Pre dobrý spánok Vášho dieťaťa je dôležité mať istú rutinu v čase, keď sa večer poberú do postieľky. Tieto tipy Vám môžu pomôcť aj v tom, aby Vaše deti spávali pokojne celú noc:

– Nech majú pred spaním ľahké občerstvenie.

– Okúpte ich.

– Dajte im pyžamko.

– Umyte im zúbky.

– Prečítajte im rozprávku.

– Ujistite sa, že ich izba je tichá a má správnu teplotu.

– Uložte ich do postele.

– Dajte im pusu na dobrú noc a odíďte.

Ak toto budete rovnako robievať každý večer, môže to Vašim deťom veľmi pomôcť nie len pri spaní, ale tiež ich naučíte napríklad zodpovednosti a dodržiavaniu pravidiel.

Tiež Vám môže pomôcť, že budú deti chodiť spávať vždy v tom istom čase, pred spaním deťom poskytnete pozitívne zážitky, ale nie pozeraním televízie. Je vedecky dokázané, že pozeranie televízie pred spaním vedie u detí k nepokojnému spánku.

Niektoré mýty o spánku detí

Deti by mali spinkať na bruchu

Toto je nesprávna poloha pre spánok dieťaťa. Dieťa by malo spinkať na chrbte. Táto poloha znižuje náhle riziko úmrtia u malých detí. Tiež by Vaše dieťa nemalo zaspávať na mäkkých matracoch či iných mäkkých plochách ako je napríklad gauč.

Rodič by mal počkať, kým dieťa zaspáva, až potom ho dať do postieľky

Dieťa môžte dať pokojne do postieľky, keď je unavené a hore.

Dieťa spí dlhšie v noci, ak si cez deň nezdriemlo

Pre malé dieťa je spánok cez deň a spánok v noci rovnako dôležitý a spolu súvisiaci. Je dokázané, že deti, ktoré spia cez deň, lepšie spávajú v noci.

Čo robiť, ak má Vaše dieťa nočné mory

Nočné mory sa môžu u Vašich detí prejaviť v hocijakom veku. Je na nich však dobré, že prirodzene a postupne zmiznú samé. Dobre je ale sa o nich s deťmi rozprávať, ubezpečovať ich, že sú to len zlé sny, dávať im rôzne argumenty, prečo to, čo v noci videli, nie je pravdivé.

Dodržiavajte režim, dbajte na to, aby Vaše deti spali toľko, koľko majú a tiež aby mali dobré a vhodné prostredie na spánok. Verte či nie, všetko toto môže ovplyvniť kto z Vášho drobca vyrastie 🙂

zdroj článku: sleepforkids.org

autor článku: Michaela K.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 4. marca 2016

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.