Portál pre mamičky a ich detičky
- Ukulele

Je to dokázané! Výprask spôsobuje u detí dlhodobé poškodenie. Toto by si mal prečítať každý rodič bez ohľadu na vek!

subpage-img

Iste si všetci spomínate, že ako malí sme občas niečo vyviedli a dostali sme za to od našich rodičov vynadané . V hroších prípadoch nám rodičia uštedrili aj menší výprask na zadok. Či to k niečomu bolo alebo nie, je veľmi ťažké povedať. V mnohých prípadoch sme si to zrejme naozaj zaslúžili, pretože ako deti sme vyvádzali veľa hlúpostí  a mnohokrát nebezpečných vecí. Rodičia o nás mali strach a nechceli, aby sa nám niečo stalo. Chceli nám teda menším výpraskom dať jasne najavo, že už to nabudúce nemáme robiť. Paradoxne nám však výpraskom mohli ublížiť viac ako samotná činnosť. Vedci zistili, že výprasky môžu u detí spôsobiť dlhodobé poškodenie.


  Desaťročný výskum

Odborníci v posledných rokoch silne varujú pred fyzickými trestami v rodinách, avšak je možné túto formu trestania stále v mnohých rodinách sledovať. Moderné výskumy dokazujú, že fyzické tresty nie sú pre deti vôbec vhodné, pretože môžu v dieťati zanechať veľa nepríjemných spomienok na detstvo a svojich rodičov. Jedna dlhodobá štúdia, ktorá trvala niekoľko desiatok rokov a bolo do nej zahrnutých viac ako 160 tisíc detí zistila, že výprask deti znášali naozaj veľmi zle. Téma je to v spoločnosti veľmi diskutovaná, pretože mnoho rodičov si stále presadzuje túto formu trestu a tvrdia, že nič iné nepomáha.


Antisociálne správanie

Čo myslíte, je výprask škodlivý alebo užitočný? Mnoho ľudí na to má rozdielne názory, avšak výskumy ukazujú, že deti, ktoré boli rodičmi bití  alebo im bolo nejako ubližované sa v budúcnosti začali prejavovať aj fyzickými prejavmi. S najväčšou pravdepodobnosťou v budúcnosti napadnú svojich rodičov, budú agresívne a ich správanie bude antisociálne. Rodičia si síce myslia, že výpraskom môžu deti napraviť alebo im jasne vysvetliť, že sa niečo nemá robiť. Výprask rozhodne nie je riešením a moderná výchova a psychológia ho neodporúča.


Škodlivá forma komunikácie

Štúdie tak zistili, že rodičia, ktorí chcú u detí docieliť okamžitého výsledku by výprask alebo inú formu fyzického trestu rozhodne nemali používať, pretože jednoducho nepomôže. Výprask je v porovnaní s inými formami komunikácie najmenej účinný. V mnohých prípadoch potom výprask zhoršuje správanie detí a celkovo sa jedná o veľmi škodlivú formu komunikácie s deťmi.


Následky na dospelých

V rámci štúdie  sa pýtali dospelích , ktorí v detstve zažili nejakú formu výprasku. Bolo u nich preukázané, že výprask im spôsobil sklony k antisociálnemu správaniu a poruchám duševného zdravia. Mnohí tiež začali trpieť úzkosťami alebo depresiami. Mnohí následne tiež začali svoje deti trestať podobným spôsobom, čo je asi to najhoršie, čo sa môže stať. Z toho dôvodu netrestajte deti fyzicky, ale snažte sa tomu predchádzať.

Tipy pre zvládanie výchovy

Tu je niekoľko tipov pre úspešné zvládnutie Vášho dieťaťa: skúste vždy zostať v pokoji a zachovať chladnú hlavu, učte deti, hovorte s nimi o konkrétnych veciach a zbytočne nič nezafarbujte, odstraňujte problémy a prekážky, buďte príkladom alebo ho vhodne nastavte, hovorte nie, buďte vytrvalí a dôslední.

 

Zlý text
Dobrý text

Ďalšie články na ukulele.sk

Moja žena je pre mňa dôležitejšia ako deti, tvrdí spisovateľ

Mladá žena po pôrode schudla 26 kíl: Stačilo jej robiť len toto a za pol roka mala tehličky na bruchu

Muž žiadal celý mesiac svoju lásku o ruku bez toho, aby o tom čo i len tušila

Mamička dokazuje, že tehotenstvo nie je choroba: Tanec s trojčatami v brušku

Čerstvá mamička sa začala cítiť zvláštne. Iba 6 týždňov od pôrodu odhalil ultrazvuk niečo šokujúce