Portál pre mamičky a ich detičky
- Ukulele

Kominári už oddávna nosili šťastie. Vynechať by nemali ani vašu domácnosť

subpage-img

Volať kominára by ste mali nielen kvôli šťastiu, ale i bezpečnosti vášho domu. Komín či kotol by mal totiž pred hlavnou sezónou prejsť kontrolou, čo napokon prikazuje i zákon.   

Kominár bol už oddávna symbolom šťastia. Tí starší sa chytajú za gombík, keď ho vidia pri práci, mnohí zase veria, že im prinesie šťastie do domu, ak ho pozvú na návštevu. A práve teraz, na jeseň, je totiž tá pravá kominárska sezóna, kedy títo remeselníci chodia od dverí k dverám. „Momentálne ani neviem, kde mi hlava stojí. Jeseň je vždy náročná, ľudia si na poslednú chvíľu, pred zimou, spomenú na čistenie komína,“ hovorí kominár Juraj Čierny. Skúsený remeselník preto odporúča, aby ľudia na túto povinnosť mysleli vopred, už v lete, keď nie sú až tak vyťažení.

Nedostatočná údržba je častou príčinou nehôd

Čistenie komína je napokon povinné aj zo zákona. „Majiteľom domov zákon prikazuje, aby v závislosti od výkonu a typu komína zabezpečili jeho kontrolu v pravidelných intervaloch, či už svojpomocne alebo odborne, keďže nie je presne uvedené, že to musí urobiť kominár,“ vysvetľuje hovorkyňa poisťovne Groupama, Martina Cvachová. Poisťovňa však všetkým klientom odporúča, aby im kontrolu vykonal odborník, ktorý môže klientovi vystaviť potvrdenie. „V prípade, že by došlo k škodovej udalosti, poisťovateľ zisťuje, do akej miery mohla byť zapríčinená nesprávnou, resp. nedostatočnou údržbou a pýta sa aj na doklady o pravidelných kontrolách,“ vysvetľuje M. Cvachová a dodáva: „Podľa našich skúseností patrí medzi hlavné príčiny požiarov rodinných domov práve nedostatočná údržba a z toho plynúca technická porucha alebo opotrebenie vykurovacieho telesa, či porušenie dymovodu.“

S upchatým komínom máte hlbšie do vrecka

Pravidelná kontrola sa vzťahuje okrem komínov aj na kotle a iné vykurovacie zariadenia. Interval kontroly závisí od typu kotla, jeho výkonu, paliva či typu budovy. Napríklad, bežný kotol v rodinnom dome s výkonom nad 100 kW treba kontrolovať každé tri roky. Pri pravidelných kontrolách pritom nejde len o údržbu. Kominári ale aj servisní technici vám pred každou zimou môžu zariadenie nastaviť tak, aby ste zbytočne nekúrili von oknom a ušetrili tak aspoň pár eur. „Mnohé komíny sú upchaté, zachytávajú sa sadze a vznikajú problémy s prúdením dymu. Človek pochopiteľne viac vetrá a samozrejme aj viac kúri,“ hovorí Juraj Čierny.

Nemáte číslo na kúrenára či kominára? Máte predsa poistenie

Nájsť skúseného a zručného odborníka nie je ľahké. Pre bežného človeka je preto pozitívnym benefitom, ak vám poisťovňa vie v takýchto prípadoch pomôcť. „V poisťovni Groupama máme k poisteniu domácnosti a nehnuteľnosti asistenčnú službu, ktorá zahŕňa aj zabezpečenie relevantných odborníkov, ako sú kúrenári, inštalatéri, zámočníci a iní,“ dodáva na záver M. Cvachová.

 

 

Zlý text
Dobrý text

Ďalšie články na ukulele.sk

Netradičný citylight pripomína ženám dôležitosť mamografického vyšetrenia

Bojíte sa, že vás počas dovolenky vykradnú? Minimalizujte riziko!

Viete, koľko zaplatíte za bežné lekárske úkony v zahraničí? S cenou poistenia sa to nedá porovnať

A čo tak letný tábor!?

Neskrývajte svoje vlasy ani na jeseň