Portál pre mamičky a ich detičky
- Červený nos

Leto v liečebnom zariadení môže byť aj zábavné

subpage-img

Leto je pre deti obdobím výletov a hlavne vytúžených prázdnin. Nie všetky deti sa však môžu tešiť na túto čerešničku na torte. Tie, čo musia tráviť leto v nemocnici sa môžu tešiť aspoň na návštevu klaunov.No vo vybraných liečebných zariadeniach deti počas leta každoročne očakávajú i niečo iné... nielen klaunov, ale aj to, že ony samy môžu celý týždeň kúzliť a stať sa súčasťou veľkého cirkusového predstavenia. Stať sa umelcami! A to, ako to všetko prežívam a vnímam ja, vám veľmi rada rozpoviem. Som zdravotná klaunka zvaná sestrička Skúmavka... pozývam Vás stráviť v skratke týždeň v Cirkuse Paciento!

Cirkus Paciento je celotýždňový projekt, ktorý rozširuje možnosti pozitívneho pôsobenia zdravotných klaunov na detských oddeleniach nemocníc a zároveň zvyšuje aktívne zapájanie sa detí do vytvárania dobrej nálady na oddelení. Päť dní za sebou trávia deti, ktoré vopred vyberú lekári a sestry podľa ich zdravotného stavu a možností, so zdravotnými klaunmi zábavným učením, kúzlením a huncútstvami. Zdravotní klauni sa s deťmi podelia o časť zručností z oblasti: kúzlenia, žonglovania, používania najrozličnejších rekvizít – teda o umenie rozdávať smiech. Celý program vrcholí cirkusovým predstavením pre publikum z radov rodičov, zdravotníckeho personálu a ostatných detí. A choré detičky tak majú možnosť samy pozitívne pôsobiť nielen na svoju psychiku, ale aj na psychiku druhých...

Atmosféru cirkusu ešte viac umocňuje naše síce nie veľké, ale zato veľmi autentické cirkusové šapitó, ktoré však musíme najskôr postaviť, aby nakoniec hviezdilo vo svojej plnej kráse. Už počas stavania stanu sa pri nás zastavujú malí a veľkí zvedavci a pýtajú sa, čo sa deje. Neskôr prechádzame izbu za izbou a dávame všetkým deťom na známosť, že Cirkus Paciento sa začína! V priestoroch Šrobárovho ústavu sme navštívili 6 oddelení, malé aj veľké detičky, mamičky aj oteckov, sestričky, doktorky aj pridružený ostatný personál ústavu. Nikto neobišiel bez úsmevu našich klaunov a máme to... našli sme množstvo detí, ktoré rady strávia čas veselými šibalstvami.

Naše prvé tréningy sme rozbehli veľkou hru so šatkami a loptičkami, do ktorej sa rady zapojili aj mamičky, šatky v spojení aj s fúúúúúúkanííííím...veď sme v zariadení, kde sa liečia respiračné ochorenia. Po suchom nácviku správneho dýchania sa v miestnosti odrazu rozdulo. A šatky, úsmevy a nadšenie lietalo vzduchom. Decká fúúkali a fúúúkali...títo šikovníci, chtiví po cirkusovom tréningu, zvládli aj rôzne iné fígle, ako točenie tanierom, tanec, „povrazolezectvo“, „krotenie levov“.

Špecifikom projektu Cirkus Paciento je aj to, že práca s deťmi je modelovaná a tvorená "tu a teraz". To znamená, že inak to vyzerá v liečebnom zariadení dýchacích ciest, inak na oddelení psychiatrie, či v zariadení, kde si detičky liečia pohybové ústrojenstvá a inak tam, kde sú viac zameraní na mentálne problémy. Je to kúzlo vytvárania momentov. Viac, ako samotné záverečné predstavenie, je dôležitý a zázračný proces tvorby. Pre mňa ako Líviu je síce pekné na konci sa obliecť do kostýmu sestričky Skúmavky a spolu s kolegami a deckami šantiť v šapitó, no úsmevy detí, ich motivácia, napredovanie, objatia a ďakovanie je niečím oveľa viac, niečo čo človek musí cítiť v srdiečku, precíť a vážiť si to.

Tretí deň býva väčšinou kritický. Pred stanom je asi 35 detí, šantia, behajú, kričia, sú nadšené. Sú všade. Ja neviem, kde mi hlava stojí a komu sa skôr venovať. Uff, a ešte aj dávať pozor, aby sa nikomu nič nestalo, strážiť si čas, myslieť na tisíc vecí naraz. Chvíľu si pripadám ako naša pani učiteľka na základnej škole. V tom pribehnú ku mne traja chlapci, a to tí najväčší loptoši, objímu ma a povedia, že toto je ich najkrajší a najlepší letný pobyt, aký mali a že som super! Totálne ma odstavili... slzy mi vošli do očí a musela som na chvíľu odísť von :) A presne o týchto chvíľach to je...

... A už je tu ten deň... všetci sa tešíme, stan je plný hostí, našich malých kamarátov, personálu i rodičov a my všetci sme pripravení na naše veľké vystúpenie! ... Zdá sa Vám to bežné? Mne nie... nie, keď vidím deti s respiračnými problémami, ktoré zrazu dokážu vyfúknuť hodvábnu šatku tak vysoko. Nie, keď vidím deti s poruchou sústredenia držať sústredene na prste zázračné pierko a nie, keď vidím deti s pohybovými problémami stáť bez pridŕžania sa pri prekladaní červenej  loptičky z jednej do druhej rúčky ... pre ne je to skutočne veľký, priam životne dôležitý výkon a pri tej všetkej zábave ani veru nevedia, že všetky tieto hry sú vlastne rekonvalescenčné cvičenia, ktoré im môžu pomôcť ;)

Lívia Keseličková
alias Sestrička Skúmavka

 

Zlý text
Dobrý text

Ďalšie články na ukulele.sk

Mami, vysmievajú sa mi pre moje ušká

Začiatok distribúcie VIGANTOL, gtt por 0,5mg

Sonografické vyšetrenie počas tehotenstva

III. Fórum onkologických pacientov - zhodnotenie

Krásna uspávanka Twinkle twinkle little star po slovensky!