Portál pre mamičky a ich detičky
- František Stacho

Nezanedbávajte detský chrup

subpage-img

úvodné foto gettyimages

Asi v šiestich mesiacoch veku sa deťom prerezávajú dočasné, teda mliečne zúbky.
Okolo troch rokov sa ich prereže celkom dvadsať, tzv. zuby múdrosti rastú mnohokrát až v období puberty, často však nevyrastú vôbec.

Prečo venovať detskému chrupu toľko pozornosti, keď budú mliečne zuby čoskoro nahradené stálymi?

Vaša starostlivosť o detské zuby sa na stálych zuboch prejaví. Deťom preto musíme u čistenia zubov asistovať, najlepšie zhruba do 10-12 rokov veku, a dohliadať, aby ústna hygiena skutočne prebiehala efektívne. Zlozvyk nedbalého či nepravidelného čistenie zubov si zo sebou vaše dieťa môže odniesť aj do dospelosti.

Ako, kedy a čím čistiť detské zuby

Prvé zúbky začíname čistiť ihneď po ich prerezaní, zubný plak sa začína tvoriť rýchlejšie ako by sa mohlo zdať. Dieťa si tiež vďaka tomu lepšie a rýchlejšie zvykne na rutinu každodenného čistenia, aj keď zatiaľ pôjde napríklad len o jemné otieranie zúbkov gázou alebo o vlhkú vreckovku. Po prerezaní prvej stoličky začneme s použitím kefky. Najprv to môže byť tzv. "Prstiačik", kefka zo silikónu alebo jemného plastu, ktorý sa navlieka na prst a ľahšie sa ním v citlivých ústach dieťaťa pohybuje a manipuluje. Preferujte kefku s malou hlavičkou a jemnými, rovnými a hustými štetinami.

úvodné foto gettyimages

Nebojte sa zubára

Ak sa bojíte zubára, tak nevedomky vštiepite rovnaké pocity aj svojmu dieťaťu. Snažte sa u neho preto zbytočne nebudiť strach či dokonca paniku. Počas prerezávania mliečnych zubov sú nutné pravidelné prehliadky minimálne po šiestich mesiacoch, pretože prípadné poruchy či nepravidelnosti budú jedine takto zistené včas a môžu byť tiež včas a úspešne vyriešené. Pokiaľ zostávajú abnormality detského chrupu neliečené, môžu spôsobiť funkčné aj estetické problémy a negatívne ovplyvniť funkčnosť a vzhľad stálych zubov.

Viac o strachu zo zubárov si prečítate v článku: Návšteva ambulancie bez stresu

úvodné foto gettyimages

Ako prekonať strach zo zubára?

Farebné indikátory zubného plaku alebo čistenie zubov môže byť aj zábava.
Dieťaťu, ktoré si nerado a zle čistí zuby, môžu túto činnosť spríjemniť farebné tablety a roztoky (farebné indikátory plaku), ktoré nafarbia plak prilepený na zuboch. Po dôkladnom vypláchnutí úst zostanú zuby nafarbené v miestach, ktoré neboli riadne vyčistené a kde je ešte nutné zbaviť sa zvyšnej nečistoty. Špinu a plak, ktoré dieťa na zuboch pomocou farby lepšie uvidí, bude ľahšie čistiť formou hry..

Čo si o starostlivosti o detské zuby myslí odborník?

Je to smutné, ale nie je výnimkou, že sa do detskej zubnej ordinácie dostane dieťa až s pusou plnou čiernych zubov. Nemusí ísť pritom vôbec o dieťa sociálne slabých alebo inak znevýhodnených rodičov. Stav prvých zubov pritom podľa zubárov vôbec neradno podceňovať.

Mliečne zuby priamo ovplyvňujú zdravie a podobu stáleho chrupu. Ďalším dôvodom je návyk dieťaťa na pravidelnú zubnú hygienu a starostlivosť stomatológa. Spravovať dieťaťu hneď niekoľko kazov naraz nie je podľa odborníkov ani dosť dobre možné. Mliečne zuby sú malé a vyjdú len kúsok nad ďasno, horšie sa čistia a kazy tak môžu postupovať veľmi rýchlo, väčšie je aj riziko, že zasiahnu zubnú dreň. Pravidelné prehliadky u zubára zachytia drobné kazy na zuboch včas a ich odstránenie je jednoduché, dieťaťu tak tieto zákroky nepôsobia žiadnu traumu ani stres. Ak musí však okamžite dôjsť k vytrhnutiu zuba, ide už aj pri znecitlivení o nepríjemnú záležitosť, ktorá môže mať negatívny vplyv na neskoršie vnímanie zubnej ordinácie, ktoré pretrvá ďaleko do dospelosti.

 

Zlý text
Dobrý text

Ďalšie články na ukulele.sk

Ako sa správne starať o zuby

Toxoplazmóza v tehotenstve: Ako sa jej vyhnúť a kedy byť obozretná?

Nezanedbávajte detský chrup

Ako zastaviť hnačku - Recepty, ktoré pomôžu pri hnačkových ochoreniach

Infekčné ochorenia u detí: Šiesta choroba