Portál pre mamičky a ich detičky
- Ukulele

Odborníci zverejnili pravdu o tom, či si ubližujete pri pukaní svojich kĺbov. Toto by mal vedieť úplne každý bez ohľadu na vek

subpage-img

Puk. Jeden prst, druhý prst, niekto dokonca vie pukať viacerými prstami naraz. Iste poznáte niekoho zo svojho okolia, kto má vo zvyku pukať prstami na rukách alebo aj nohách. Pre niekoho je to možnosť uvoľnenia pri práci alebo sústredení, časť ľudí považuje pukanie kĺbov za nebezpečný zlozvyk. Mnohí sa domnievajú, že pukanie kĺbov spôsobuje artritídu alebo nervové ochrnutie v neskoršom veku. Čo stojí za nepríjemným zvukom pukania a čo na tento zvyk hovoria odborníci?

Mužská zábava

Podľa rôznych štúdií sa tento zvyk týka viac mužov ako žien. Muži pukajú prstami o 25-50% častejšie ako ženy. Ženy podľa všetkého odpudzuje zvuk pukania a z toho vyplývajúca možnosť zranenia alebo trvalého poškodenia. Sú tieto obavy na mieste? Suché chrupnutie, ktoré vzniká pri vyťahovaní alebo preťahovaní prstov vzniká prasknutím mikroskopických bubliniek v kĺbovej tekutine čiže kĺbovom maze prstov. Kĺby medzi kosťami sú totiž obklopené kĺbovou chrupavkou, ktorá spolu s kĺbovou tekutinou chráni kĺb.

Neškodné praskanie?

Pri typickom prasknutí pri preťahovaní prstov ruky dochádza k uvoľneniu plynov, ktoré sú vo vnútri kĺbovej tekutiny. Ide o zlúčeniny kyslíka, dusíka a oxidu uhličitého, ktoré lusknutím unikajú. Náhly pohyb alebo silný tlak spôsobí prasknutie bublinky so známym zvukom, pre opakovanie je nutné počkať ďalších asi 20 minút, než sa bublinky opäť vytvoria. Až po tej dobe je možné kĺby opätovne pukať. Práve to viedlo mnohých vedcov k hypotéze, že pukanie kĺbov vedie v neskoršom veku k artritíde, pretože dôjde k opotrebovaniu chrupavky a poškodeniu kĺbu zápalom.

Túto domnienku však vyvrátil dr. Donald Unger pri svojom nevšednom výskume, ktorý praktizoval sám na sebe. Počas 60 rokov totiž praskal iba kĺbmi ľavej ruky. Po toľkých rokoch však nedošlo k žiadnemu rozdielu, kĺby na ľavej ruke neboli poškodené než kĺby na pravej ruke,kde pukal pomenej. Navyše netrpel léziami ani artritídou.

 

Zlý text
Dobrý text

Ďalšie články na ukulele.sk

Svadba ako z rozprávky: Nevesta prešla uličkou v krásnych šatách a s bábätkom na chrbte

Túžite po originálnych záberoch vášho dieťaťa? Hitom sú fotky bábätiek v štýle seriálu Hry o tróny

Aj takto môže vyzerať tréning domáceho miláčika: Dievčatko urobilo z papagája svojho obranára

Dramatická záchrana novorodeniatka: Dievčatko zhodil zo strmého útesu vlastný otec

Ak je vaša krvná skupina 0, týmto veciam sa radšej vyhnite, pretože ohrozujú váš život