Portál pre mamičky a ich detičky
- Katarína V.

Popôrodné cvičenie-ako zhodiť nadbytočné kilá a byť zasa fit?

subpage-img
Popôrodné kilá nejdú dole tak, ako by ste si predstavovali? Je síce pravda, že okolo dieťatka sa vždy mamy veľa nabehajú, no napriek tomu to niektorým z nás nestačí na chudnutie. Skúste to cvičením a stravou, tak znejú rady odborníkov vždy, keď sa jedná o chudnutie.


Nemusí teda ísť len o to popôrodné. Avšak cvičenie sa v určitých smeroch líši od toho klasického. Vaše telo je ešte po pôrode vyčerpané, stále je treba sa šetriť. Aké je vhodné cvičenie, aby ste sa nemuseli obávať zdravotných komplikácií?

V prvom rade je potrebné splniť časovú podmienku. Po klasickom pôrode môžete začať cvičiť už po dvojmesačnej rekonvalescencii, samozrejme vám to musí schváliť váš gynekológ a aj vy sa musíte cítiť fit, keď s cvičením začínate. Určite nerobte nič nasilu. Po cisárskom reze je to komplikovanejšie. Doba rekonvalescencie sa môže pohybovať od 4 mesiacov až do pol roka.

 

Joga aj pilates

Špeciálne cvičenia pre novopečené mamičky sú rôzne. Dokonca existujú špeciálne cvičebné centrá poskytujúce tieto služby. Ide o hromadné cvičenia v skupine, kde sa určite zabavíte, schudnete a nabijete sa potrebnou energiou. Niektoré z nich dokonca poskytujú servis stráženia dieťatka počas vášho cvičenia. Najčastejšie sa stretneme s popôrodnou jogou. Joga sa cvičí dokonca aj keď ste tehotná. Prispôsobená stavu v akom sa nachádza váš organizmus by mala joga spevniť vaše svaly, najmä panvové dno ale aj ďalšie. Takisto zlepšuje dýchanie a spevňuje chrbát.

Podobne sa často stretnete aj s pilatesom. Ten by mal dopomôcť napríklad správnemu držaniu tela a takisto rovnomerne zaťažuje svaly celého tela.

Lektorky sú väčšinou zdravotné sestry, pôrodné asistentky a ak aj nie, mali by byť špeciálne vyškolené na tento typ cvičenia a mať dostatočné skúsenosti.

A čo strava?

Ruka v ruke ide s cvičením aj vyvážená strava a pitný režim. Asi viete, že za dobrý pitný režim sa považujú dva až tri litre tekutín denne, najlepšie čistej vody, prípadne jemný čaj. Väčšina byliniek a čajov sa však pri kojení neodporúča, preto sa treba poradiť s lekárom. Piť sa môže aj kojenecká voda, ktorá je neperlivá a vhodná aj na prípravu kojeneckých pokrmov. Ak pripravujete deťom z tejto vody jedlo a chcete si byť istá prospešnosťou, môžete ju nechať krátko prevariť.

Doprajte si každý deň na tanieri porciu zeleniny a ovocia ako prísun zdravých vitamínov. Strava by mala byť ľahšie stáviteľná. Pre istotu sa vyhnite alebo obmedzte konzumáciu rizikových alergénov ako rôzne druhy orechov, sója či citrusy.

O popôrodnej strave a o vhodnom čase na začiatok cvičenia sa poraďte s lekárom.

Foto: Pixabay.com


 

Autor: Katarína V. 

 

Zlý text
Dobrý text

Ďalšie články na ukulele.sk

Výzva s bábätkami. Topnete ju?

Zoznam vecí do detského tábora, aby ste na nič nezabudli!

Milovaný i nenávidený: Cesnak dokáže robiť s vašim telom divy, stačí ho jesť každý deň

Nábytok, ktorý pomôže vašim deťom udržať v izbe dokonalý poriadok

Med a jeho zázračné účinky