Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Popredný neurológ tvrdí, že hyperaktivita u detí neexistuje. O čo teda ide?

reklama:
Popredný neurológ tvrdí, že hyperaktivita u detí neexistuje. O čo teda ide?

Jeden z popredných svetových pediatrických neurovedcov, Dr. Bruce D. Perry, MD, Ph.D, nedávno verejne vyhlásil, že porucha pozornosti, hyperaktivita (ADHD) nie je „skutočná choroba“ a varoval pred nebezpečenstvom dávať psychostimulačné lieky pre deti.

Varoval tiež pred hrozbami podávania psychiatrických liekov deťom. Počas rozhovoru pre Observer, Dr. Perry uviedol, že za ochorenie známe ako hyperaktivita by mal byť považovaný popis širokého spektra symptómov, ktoré sa objavujú u detí, ale aj dospelých. Dokonca, väčšina z týchto príznakov sa objavuje takpovediac u každého z nás v určitých životných fázach.

Diagnózy hyperaktivity rastú raketovým tempom

Dr. Perry je profesionálne starším členom tímu na Akadémii pre detskú traumatológiu v Houstone. Je tiež rešpektovaným členom pediatrickej komunity a autorom niekoľkých kníh o detskej psychológii.

Mnohí rodičia, ale aj aktivisti podozrievajú farmaceutické firmy a ich motívy pri propagovaní liekov určených deťom. Ritalin, Adderall, Vyvanse a ďalšie tabletky, ktoré stimulujú a menia myseľ, sú dnes stále častejšie predpisované deťom vo veku 4 až 17 rokov.

Dr. Perry uvádza, že predpisovanie takýchto liekov môže byť nebezpečné pre celkový fyzický a psychický vývoj detí. Odvoláva sa pritom na štúdie skúmajúce účinky týchto liekov na zvieratách, u ktorých bol potvrdený ich škodlivý vplyv na zdravie.

Psychofarmaká posúvajú hranicu na dosiahnutie uspokojenia

Pokiaľ podáte psychostimulant zvieratám keď sú ešte mladé, zmení to ich systém vnímania odmeny. Vyžadujú oveľa viac stimulácie, aby dosiahla rovnakú mieru uspokojenia. Takže na veľmi konkrétnej úrovni, potrebujú viac jesť, aby dosiahli pocit zasýtenia. Alebo potrebujú robiť viac rizikových vecí, aby sa zabavili. Vôbec sa pritom nejedná o neškodný jav. Užívanie týchto liekov ovplyvňuje telesné systémy spôsobmi, ktorým nie celkom rozumieme. Preto je treba byť nadmieru opatrný, hlavne, keď mnohé výskumy tvrdia, že existujú aj iné, dokonca efektívnejšie metódy a bez vedľajších účinkov. Hyperaktivita je komplexný stav, ale toto označenie sa používa na popis širokého spektra správania. Je preto dôležité brať do úvahy príčiny týchto prejavov ešte pred tým, než sa pristúpi k farmakologickej liečbe.

Čo navrhuje Dr. Perry na liečbu tzv. hyperaktivity?

Existuje niekoľko nefarmaceutických terapií, ktoré sa ukázali ako pomerne efektívne. Mnohé z nich zahŕňajú pomoc pre dospelých, ktorí sa nachádzajú v okolí detí. Jedna vec, ktorá sa stane, ak máte preťaženého a úzkostného rodiča je, že sa to prenesie aj na dieťa. Keď sa dieťaťu nedarí, dospelí okolo nich sa stanú aj dezorganizovaní. Táto negatívna spätná väzba medzi frustrovaným učiteľom alebo rodičom a nezvládnuteľným dieťaťom môže eskalovať mimo kontroly. Je preto dôležité učiť dospelých, ako by mali zvládať sami seba, ako mať od detí realistické očakávania, ako im dávať úlohy, ktoré sú zvládnuteľné a ako dosiahnuť úspech.

Čiže, trénovanie dospelých procesom, ako pomáhať deťom, ktoré veci nezvládajú. Existuje niekoľko terapeutických prístupov. Niektoré používajú somato-senzorické terapie ako joga, iné sa zameriavajú na motorické aktivity, ako napríklad bubnovanie.

Všetky z nich majú nejakú účinnosť. Ak sa vám podarí dať dohromady nasledujúce veci, potom minimalizujete obrovské množstvo problémov, ktoré majú deti onálepkované slovom hyperaktívne.

  1. Zaistite, aby sa dospelí v ich blízkosti vhodne správali
  2. Dajte deťom dosiahnuteľné ciele
  3. Dajte deťom príležitosti, aby sa ovládali samy
  4. V strave im obmedzte cukor (sladkosti, čokolády, sladené nápoje) a podávajte dostatok zeleniny
reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 7. decembra 2021

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.