Portál pre mamičky a ich detičky
- Katarína V.

Prvý deň v škôlke- stres či zábava?

subpage-img
Jedným z prvých krokov k samostatnosti pre deti je škôlka. Tam sa dieťa socializuje, vybuduje si vzťahy k ostatným deťom a postupne sa naučí aspoň na chvíľu byť samo bez rodičov. Samozrejme aj pre rodičov to znamená isté plus. Môžete si dopoludnia niečo vybaviť, príp. ísť do práce alebo si jednoducho oddýchnuť. Ako je to však v prvý deň v škôlke, keď je ešte všetko neznáme a zvláštne? Ako prekonať prvotnú nervozitu? Obdobie na zápis do škôlky na budúci školský rok sa pomaly chýli ku koncu. Pripravte sa spolu s nami.

Stres či zábava?

Možno sa vám to bude zdať zvlástne, no otom, či to bude stresujúci zážitok rozhodujete do veľkej miery práve vy- matka. Vy ste totiž tá osoba, pri ktorej sa dieťa doteraz najčastejšie nachádzalo. Ak ho dávate do škôlky, snažíte sa ho aspoň čiastočne vyslať správnym smerom na ceste k osamostatneniu sa. Dieťatko sa však aj tak ešte dosť dlhú dobu bude spoliehať vo všetkom práve na vás. Ak teda ide do škôlky a je to pre neho nové, všetko by malo ísť prirodzene. Musíte byť pokojná, vyrovnaná a dať dieťaťu najavo, že takto je to správne. Matka totiž týmto gestom ukáže dieťaťu, že presne takto to má byť a ak teda pôjde medzi iné dietky a pokúsi sa skamarátiť sa s pani učiteľkou, je to v poriadku.

Ak však budete sama nervózna a ukážete doma, že si nie ste istá či to vaše dieťa zvládne, pravdepodobne bude v to ráno kopať, hádzať sa a len veľmi ťažko ho prinútite, aby do škôlky išiel. Preto sa pokúste svoje obavy prediskutovať s partnerom v súkromí, keď budete pri rozhovore prítomní bez dieťaťa. Aby teda náhodou nepočulo, že ste nesvoja. Váš partner vás isto podporí, prípadne sa podporíte navzájom.

Ľahko na bojisku...

Ak sa bojíte, že vaše dieťa je menej samostatné, skúste trénovať. Jednoducho povedané, na pobyt v škôlke sa dá navyknúť. Nemyslíme priamo jasle, aj keď aj túto pomoc s ratolesťami dnes už využíva veľké množstvo rodičov. Trénovaním sa myslí napríklad návšteva u babičky, u tety, výlet s krstnými bez mamy a otca a pod. . Skúste začať tým, že deti pustíte na jednodňový výlet napríklad s tetou a strýkom s tým, že večer bude dieťa spať doma. Po pár takýchto úspešných pokusoch môžete skúsiť pobyt u babičky a dedka aspoň na pár dní aj s prespaním. No a než sa nazdáte vaše dieťa bude naučené a nebude mať problém stráviť bez vás pár hodín v škôlke.

Pozitívna motivácia

Vysvetľovaním a rozhovorom sa dá toho veľa vyriešiť. Možno by sa vám zdalo, že vaše dieťa ešte tomu nebude dobre rozumieť, no ono určite vycíti čo chcete povedať. Od dvoch-troch rokov môžete dieťaťu rozprávať, čo sa bude ďalej diať. Snažte sa mu škôlku predostrieť v čo najkrajšom svetle tak, aby sa sám tešil a nevedel dočkať. Napríklad, v troch rokoch pôjdeš do škôlky. Je tam pekne. Celý deň sa budeš hrať s detičkami, s novými kamarátmi a s pani učiteľkou. Pani učiteľka je veľmi milá teta, ktorá ťa naučí veľa nových zaujímavých vecí. Budeš vedieť krásne kresliť, naučíš sa trošku počítať, budete spolu s ostatnými krásne spievať a ani sa nenazdáš a prídem po teba... Jednoducho všetko čo je pravda. Veď škôlka je jedno z najkrajších období v živote dieťaťa, tak prečo sa obávať? Ak však predsa len máte pocit, že vaše dieťa ešte nie je dostatočne vyspelé na takýto krok ku samostatnosti, poraďte sa s pediatrom. Akékoľvek obavy neváhajte konzultovať. Ak však máte nejaké otázky, pokojne zájdite aj za pani riaditeľkou v škôlke, do ktorej sa chystáte.

Foto: Pixabay.com

 

Autor: Katarína V.

 

 

Zlý text
Dobrý text

Ďalšie články na ukulele.sk

Trápi vás zápcha? Poradíme prírodné recepty ako prvú pomoc

Ako sa zbaviť škvŕn z atramentovej náplne?

Ako si s deťmi príjemne skrátiť chvíle v aute

Deti a počítač

Ako ušetriť rodinný rozpočet- potraviny