Portál pre mamičky a ich detičky
- Ukulele

Prvý októbrový týždeň budeme oslavovať dojčenie

subpage-img

Viac o dojčení sa budete môcť dozvedieť počas Európskeho týždňa dojčenia, ktorý tento rok pripadá na 1. – 7. októbra 2012, počas ktorého poradkyne v rozličných mestách zorganizujú rozličné podujatia, do ktorých sa môžete zapojiť.

Dojčenie vyzerá byť samozrejmé, jednoduché. Mnoho ľudí si myslí, že keď dojčiť chcú a budú sa snažiť, dojčenie pôjde bez problémov. Niekedy však pre úspešné dojčenie treba spraviť viac, než len chcieť. V realite mnohé mamičky zisťujú, že „úmysel a snaha dojčiť“ nepostačujú. Potrebujú podporu a kompetentnú pomoc, a tú poskytujú poradkyne pri dojčení z občianskeho združenia MAMILA. Viac o činnosti poradkýň ako aj o pomoci a podpore pri dojčení sa verejnosť v rozličných slovenských mestách bude môcť dozvedieť počas Európskeho týždňa dojčenia, ktorý tento rok pripadá na 1. – 7. októbra 2012. Čo sa bude počas tohto týždňa diať? Prekážkou pre dojčenie sú často mnohé nesprávne predstavy, ktoré sú natoľko rozšírené, že nie je jednoduché vyznať sa v tom, čo je pravda a čo nie. Mamičke pri problémoch s dojčením môže poradiť každý – a aj sa to deje: radia babičky, radia tety, radia priateľky s deťmi aj bezdetné. Mnohé z týchto rád sa dokonca vzácne zhodnú: „Netráp seba aj malú. Niekedy to skrátka nejde. Veď ani ja som ,nekojila´ a nič sa nestalo.“ Získať kompetentnú radu je už ťažšie. Práve o poskytovanie relevantných informácií a pomoci pôjde poradkyniam v rozličných mestách Slovenska počas tohto týždňa, keď sú všetci pozvaní, aby prišli a zúčastnili sa rozličných podujatí. Viac informácií vám poskytneme v najbližších dňoch.

Svetový týždeň dojčenia

Pozrite si aj svetovú stránku s množstvom informácií o svetovom týždni dojčenia (1. 8. - 7. 8. 2012), ktorý sa tento rok koná po 20-krát je príležitosťou pozrieť sa na dosiahnuté výsledky ako aj plánovať budúcnosť tak, aby sme mohli pomôcť čoraz väčšiemu počtu mamičiek a detí.

Pred 20. rokmi Svetová aliancia pre dojčenie (WABA) odštartovala svoju prvú kampaň k Svetovému týždňu dojčenia témou Iniciatíva nemocníc priateľských k deťom. Počas tých dvadsiatich rokov sa veľa zmenilo, je čas oslavovať a taktiež sa obzrieť späť, aby sme pochopili, čo všetko sa stalo a prečo sa to stalo. Následne by sa malo naplánovať, čo ešte sa dá spraviť, aby matky mohli svoje deti dojčiť a starať sa o ne.

Ciele Svetového týždňa dojčenia 2012:

1. Pripomenúť čo sa stalo za posledných 20 rokov v oblasti výživy detí.

2. Osláviť výsledky a úspechy na národnej, regionálnej a celosvetovej úrovni a poukázať na vykonanú prácu na celosvetovej úrovni.

3. Vyhodnotiť úroveň implementácie Globálnej stratégie pre výživu detí.

Globálna stratégia je program, ktorý odštartovali v roku 2002 Svetová zdravotnícka organizácia a UNICEF. Táto stratégia upozorňuje na to, že postupy podporujúce normálny spôsob kŕmenia detí znižujú výskyt podvýživy ako aj chudoby. Opiera sa o základné ľudské práva a vyzýva na vytvorenie zrozumiteľných postupov zameraných na dojčenie detí na národnej úrovni. Poskytuje rady ako chrániť, pomáhať a podporovať výlučné dojčenie počas prvých šiestich mesiacov, pokračovanie v dojčení popri zavádzaní príkrmov od šiestich mesiacov do dvoch rokov a následné dojčenie s adekvátnou tuhou stravou.

 

Zlý text
Dobrý text

Ďalšie články na ukulele.sk

Tábory pre detských onkologických pacientov podporené zo dňa narcisov

Jubilejný 15. ročník dňa narcisov – výsledok na Slovensku

Spoznaj svoje dieťa

Klauni prinesú deťom viac radosti a smiechu

Prvý októbrový týždeň budeme oslavovať dojčenie