Portál pre mamičky a ich detičky
- Mária

Spánok detí

subpage-img

Spánok je veľmi dôležitý. Fyzicky aj psychicky telo oddychuje a regeneruje sa. Keď sa človek dobre vyspí je plný energie, sily a je menej nervózny. To aký je spánok dôležitý pre deti aj matku sa dočítate v tomto článku. 

Spánku sa musíme niekedy prispôsobiť

Spánok absentuje hlavne v rodinách, kde prichádza nový člen – malý človiečik. Niektoré mamičky sú šťastné, pretože im dieťatko krásne spinká nielen cez deň, ale aj v noci. Tak sa môžu „doružova“ vyspať aj ony.

Avšak sú matky, ktorým niekoľkohodinový nočný spánok bez prerušenia veru nič nevraví. Dieťatko sa budí, neskoro zaspáva, potrebuje pri zaspávaní matkinu prítomnosť, prsník, niekoľkokrát za noc papá, pije, atď. Na jednej strane by dali mamičky zo seba všetko, len aby detičky boli spokojné. Na strane druhej, túžia konečne vypnúť a pár hodín sa dosýta vyspať. Nie vždy sa to však darí.

Niekedy to ani cez deň nie je so spánkom detí „ružové“. Poznáte to, dieťatko vám zaspí, ale po 20-45 minútach sa zobudí a nie a nie znova zaspať. Nič nemôžete urobiť, kopí sa vám prádlo, ktoré treba žehliť, navariť, upratať. Veľa by ste toho stihli, ak by malý nezbedníci pospali aspoň dve hodinky. Skúšali ste už všetko možné, avšak veľa sa toho nezmenilo? My matky máme ťažkú úlohu, aby sme si všetko zariadili ku spokojnosti celej rodiny.

Prehľadné informácie nájdete aj v článku: Koľko spánku potrebuje dieťatko

Spánok u detí?

Novorodenec prespí 16,5 hodiny. Spánok má rozdelený rovnomerne na deň a noc. Cez deň sa napapá, potom zaspinká a zasa dookola. Čím je staršie, tým je dlhšie hore. Chce obzerať, obhliada si svet naokolo. Spoznáva ľudí okolo seba, no najistejšie sa cíti v matkinej prítomnosti. Keď cíti jej vôňu, tlkot srdca, jej bezpečie. Hľadá všetko to, čo cítilo keď bolo v maminom brušku. Preto je dôležité mu to zabezpečiť aj keď zaspáva. Pomôcť k tomu mu môžete aj tak, že ho budete baliť do perinky. Nie je mu zima, cíti sa bezpečne, je pokojnejšie. Aj keď je dnes moderné, deti takto nezavinovať, myslím si, že to má určite len výhody. Dokonca som sa stretla s mamičkou, ktorá zavinovala takto dieťatko do neuveriteľných 10.-tich mesiacov, lebo jednoducho inak zaspať nešlo. Bez perinky spalo nepokojne, mrvilo sa a často budilo.

Balenie do perinky je ideálne do tých 3.-4. mesiacov. Potom prichádza čas, aby dieťatko začalo zaspávať samo. Viem, že je to niekedy veľmi ťažké, ale ak to dosiahnete, vyhnete sa tak dlhým hodinám, strávených pri detskej postieľke. Nebudete musieť, niekoľkokrát za noc vstávať, pretože sa vaše dieťatko budí. Poznáte to, uspíte ho, do hodiny sa však zobudí a plače. Vyžaduje opäť to čo malo pri zaspávaní: mamu alebo ocka, fľašku, prsník, cumlík. Ak dosiahnete, aby zaspalo samo, bude mať spánok určite pokojnejší.

Detičky okolo roka, ktoré zaspávajú s prítomnosťou rodičov, si budú od toho ťažšie odvykať. Ale nič nie je stratené. Dieťatko je potrebné uložiť do postieľky, prečítať mu rozprávku, poprípade sa s ním ešte chvíľu pohrať a potom odísť zo spálne. Určite bude zo začiatku „vykrikovať“, možno sa pridruží aj plač, ale ak nepoľavíte, naučí sa a časom prestane. Získate určite tak viac času pre seba.

V období od 6.-tich mesiacov je dôležité, aby dieťatko malo pravidelný denný rytmus. Aj keď je to niekedy obmedzujúce, je dobré vydržať, kým sa na to nenaučí. Malo by chodiť v rovnakú hodinu spať a po čase už bude aj v túto hodinu unavené. Je dobré dieťa ukladať do postieľky bdelé. A samozrejme aj jedlo by malo byť zaradené pravidelne do priebehu dňa. Keď si zvykne na určitý rytmus bude to určite ľahšie.

V tomto období je normálny 11-hodinový nočný spánok, bez jedenia. Cez deň spáva dieťatko doobeda a poobede. Niekedy sa stane, že spí cez deň dlhšie, potom sa celý rytmus posunie. Ak chcete rytmus dodržať, netreba sa báť dieťa zobudiť. Po prvom roku, už začína spávať iba raz za deň. Okolo štvrtého roku, už dieťa odmieta denný spánok.

Samozrejme aj spánok dospelých, tak ako aj detí, nebýva vždy bez prerušenia. Aj my sa niekedy 2-3 krát za noc prebudíme. Keď zaspíme máme najskôr pokojný a hlboký spánok, vtedy nás „nič“ nezobudí. Po 2-3 hodinách nasleduje snívanie, potom ľahší spánok. Tieto etapy sa počas noci striedajú. Niektoré dieťatko sa v noci prebudí a samo zaspí, iné potrebujú našu prítomnosť. Je to individuálne a každý rodič sám vie, čo je pre jeho dieťa najlepšie.

Určite to zvládneme

Aj keď každá naša ratolesť je individuálna a každý človiečik je sám o sebe osobnosť, niektoré rady sa u mamičiek naozaj osvedčili. Každá matka príde na spôsob, ako svoje dieťa uspať a zabezpečiť mu dostatočný odpočinok. Ona najlepšie pozná svoje dieťa a vie čo je pre neho najlepšie. Vycíti jeho potreby a svojim šiestym zmyslom rozpozná únavu, ktorá je skrytá pod nekontrolovateľným a nervóznym plačom. Zostaví režim, ktorý najlepšie vyhovuje jej dieťatku, aby bolo plné energie a pripravené znova vykonávať svoje detské „rituály“.

 

Zlý text
Dobrý text

Ďalšie články na ukulele.sk

Vyskúšate bilinguálnu výchovu?

Pitný režim - voda a deti

Oslávte s nami 5. mája Svetový deň hygieny rúk

Keď detičkám chýba železo

Celiakia - ako ju spoznať u Vašich detí, čo robiť, čo nejesť, ako ju liečiť...je to vážne?