Portál pre mamičky a ich detičky
- Michaela D.

Spávate viac ako 8 hodín denne? Majte sa na pozore, môžete si privodiť tieto ťažkosti

subpage-img

O dôležitosti spánku netreba polemizovať, hovorí sa, že optimálne by sme mali stráviť v ríši snov 8 hodín denne. Dodržiavanie zdravého životného štýlu predsa prospieva nášmu organizmu. Vedeli ste však, že príliš veľa oddychu môže taktiež škodiť?

Problémy s nárastom telesnej hmotnosti

Rôzne štúdie ukázali, že nielen krátke, ale aj dlhé spánky môžu súvisieť s ochoreniami, ako je cukrovka či obezita. Milovníci dlhého vyspávania si ťažšie hľadajú čas na fyzické aktivity. Tým, že sa menej hýbeme, zvyšujeme aj hrozbu priberania.

Depresívne stavy

Spíte viac a viac a čoraz menej sa vám chce opustiť pohodlie vašej postele? Pozor na to. S poruchami spánku idú ruka v rukáve aj sklony k depresívnym stavom. Ľahko sa môžete dostať do akéhosi začarovaného kruhu, nakoľko dlhý spánok zvykne spôsobovať ďalšiu únavu a zúfalstvo.

Foto: pixabay.com

Ochorenie srdca

Ak spávate príliš veľa, riskujete aj problémy so srdcom. Medzi nadmerným odpočinkom a kardiologickými ochoreniami totiž existuje úzke prepojenie. Viac ako 8-hodinový spánok má podľa portálu brightside.me zvyšovať hrozbu srdcového infarktu dokonca až o 34 %.  

Bolesti hlavy

Hoci sa hlavobôľ spája väčšinou s nedostatkom spánku, spôsobiť nám ho môže aj jeho prebytok. Nadmerný spánok ovplyvňuje chemické látky v mozgu a tiež úroveň hormónu serotonínu.

Problémy s pamäťou

Dlhý spánok ovplyvňuje aj samotnú aktivitu mozgu. Môže sa tak negatívne podpísať na schopnosti sústrediť sa, či pamätať si detaily.

Foto: pixabay.com

Nespavosť

Môže to znieť zvláštne, no aj nespavosť býva niekedy spôsobená prílišným spánkom. Napríklad, ak zostanete dlho do noci za počítačom a na druhý deň sa rozhodnete dlhšie spať, môžete si privodiť nespavosť. Už dva dni zlých návykov stačia na to, aby ste mali problémy so spánkom.

Foto: pixabay.com, brightside.me

 

 

Zlý text
Dobrý text

Ďalšie články na ukulele.sk

Vyrobte si domáci repelent proti komárom, ktorý účinkuje spoľahlivo!

Poznáte tento prírodný zázrak proti bradaviciam?

Čo robiť, keď sa Vaše dieťa bojí tmy

Polemika okolo sexi bielizne: Tangá - áno či nie?

Trápi vás nepríjemný kašeľ? Vyrobte si doma prírodnú medicínu iba z 3 ingrediencií