Portál pre mamičky a ich detičky
- Michaela D.

Spávate viac ako 8 hodín denne? Majte sa na pozore, môžete si privodiť tieto ťažkosti

subpage-img

O dôležitosti spánku netreba polemizovať, hovorí sa, že optimálne by sme mali stráviť v ríši snov 8 hodín denne. Dodržiavanie zdravého životného štýlu predsa prospieva nášmu organizmu. Vedeli ste však, že príliš veľa oddychu môže taktiež škodiť?

Problémy s nárastom telesnej hmotnosti

Rôzne štúdie ukázali, že nielen krátke, ale aj dlhé spánky môžu súvisieť s ochoreniami, ako je cukrovka či obezita. Milovníci dlhého vyspávania si ťažšie hľadajú čas na fyzické aktivity. Tým, že sa menej hýbeme, zvyšujeme aj hrozbu priberania.

Depresívne stavy

Spíte viac a viac a čoraz menej sa vám chce opustiť pohodlie vašej postele? Pozor na to. S poruchami spánku idú ruka v rukáve aj sklony k depresívnym stavom. Ľahko sa môžete dostať do akéhosi začarovaného kruhu, nakoľko dlhý spánok zvykne spôsobovať ďalšiu únavu a zúfalstvo.

Foto: pixabay.com

Ochorenie srdca

Ak spávate príliš veľa, riskujete aj problémy so srdcom. Medzi nadmerným odpočinkom a kardiologickými ochoreniami totiž existuje úzke prepojenie. Viac ako 8-hodinový spánok má podľa portálu brightside.me zvyšovať hrozbu srdcového infarktu dokonca až o 34 %.  

Bolesti hlavy

Hoci sa hlavobôľ spája väčšinou s nedostatkom spánku, spôsobiť nám ho môže aj jeho prebytok. Nadmerný spánok ovplyvňuje chemické látky v mozgu a tiež úroveň hormónu serotonínu.

Problémy s pamäťou

Dlhý spánok ovplyvňuje aj samotnú aktivitu mozgu. Môže sa tak negatívne podpísať na schopnosti sústrediť sa, či pamätať si detaily.

Foto: pixabay.com

Nespavosť

Môže to znieť zvláštne, no aj nespavosť býva niekedy spôsobená prílišným spánkom. Napríklad, ak zostanete dlho do noci za počítačom a na druhý deň sa rozhodnete dlhšie spať, môžete si privodiť nespavosť. Už dva dni zlých návykov stačia na to, aby ste mali problémy so spánkom.

Foto: pixabay.com, brightside.me

 

 

Zlý text
Dobrý text

Ďalšie články na ukulele.sk

Aké meno vybrať pre dieťaťa?

Urobte si chutné vafličky! V klasickej aj bezlepkovej verzii

Zavinovačka - áno, nie?

Ako vytrhnúť deťom zúbky bezbolestne a rýchlo ? Inšpirujte sa :)

Vyrobte si domáci repelent proti komárom, ktorý účinkuje spoľahlivo!