Portál pre mamičky a ich detičky
- Ukulele

Šteňa ako tehotenský test? Psy dokážu odhaliť tehotenstvo ženy skôr!

subpage-img

Zvieratá, predovšetkým psy, ktoré sú v tesnom kontakte so svojou majiteľkou, dokážu odhaliť tehotenstvo skôr, než dokáže určiť obyčajný komerčne dostupný test. Citlivosť psov voči niektorým vnemom je dokonca tak vysoká, že v tom čase tehotenstva netušia alebo nepredpokladá ani samotná žena.

Hormóny aj zmeny vône.

Ako je možné, že psy dokážu vycítiť tehotenstva alebo iné zmeny? Pomáhajú im skvelý čuch a zrak, vďaka ktorým vie rozpoznať aj najmenší zmeny. V priebehu tehotenstva navyše dochádza k hormonálnym zmenám a nerovnováhe pH, to vedie k zmene ľudskej vône, na ktorú sú psy obzvlášť citliví. Okrem tehotenstva dokážu psy odhaliť aj prichádzajúce epileptický záchvat. Cvičenie psi preto pomáhajú detským, hendikepovaným alebo imobilným pacientom.

Hlava na bruchu ženy

Šteňa alebo pes, ktorý dáva naraz hlavu do blízkosti ženinho brucha, môže znamenať náklonnosť. V prípade, že skôr tak zviera nerobilo, je však tiež možné, že je žena tehotná a zviera túto informáciu už cíti, hoci prvé test ešte nemusí tehotenstva potvrdiť. Starostliví štvornohí pozorovatelia však môžu rozpoznať oveľa viac, podľa posledných vedeckých výskumov sú psy schopní odhaliť tiež ochorenie typu rakoviny alebo migrény. V poslednej dobe sa využívajú psy tiež pre odhalenie nového typu koronavírusy SARS-CoV-2 pri kontrolách na letisku.

100% úspešnosť v detekcii

Podľa predbežných výskumov sa psy nemýli pri detekcii tehotenstva, ani koronavírusy. Podľa Univerzity veterinárneho lekárstva v Hannoveri majú psy potenciál detekovať práve nový typ koronavírusy oveľa efektívnejšie a rýchlejšie ako klasické laboratórne testy. Zatiaľ však nie je vôľa rozšíriť používanie psov namiesto testov, hoci pri kontrolnom testovaní mali špeciálne vycvičené psy 100-percentné úspešnosť pri detekcii pozitívnych pacientov na letisku vo fínskych Helsinkách, kde boli cvične nasadení. Psy rozpoznali dokonca aj nakazené nevykazujúce príznaky choroby. Navyše počas testovania sa pes s človekom nestretne, cestujúci iba zotrú pot z pokožky do špeciálneho obrúska, ktorý ide na detekciu k vycvičenému psovi do oddelenej miestnosti.

 

Zlý text
Dobrý text

Ďalšie články na ukulele.sk

Potraviny, ktoré vás zachránia pred pálením záhy

9 signálov, ktoré prezradia, že ste tehotná ešte skôr ako si spravíte test

Ženy pozor! Tu je pár efektívnych trikov, ktoré sa vám počas periódy môžu hodiť

Vydrží váš vzťah dlho? Dajte pozor! Všetko záleží na tejto jedinej veci

Pokiaľ používate pred spaním mobilný telefón, mali by ste to okamžite nechať. Toto je dôvod