Portál pre mamičky a ich detičky
- Ukulele

Svalová pamäť

subpage-img

Svalová pamäť je typ procedurálnej pamäte nachádzajúcej sa v mozgu. Jej úlohou je pomôcť nám zapamätať si určitý typ pohybu, prípadne súbor po sebe nasledúcich pohybov. Pravidelným opakovaním sa schopnosť zapamätať a zopakovať pohyb zlepšuje, a po určitom čase sa zautomatizuje. Svalová pamäť umožňuje vykonávať pohyb plynule a  bez zaváhania. 

Svalová pamäť urýchľuje učenie

Svalovú pamäť využívajú napríklad športovci, hudobníci ale aj prváčikovia, ktorí sa učia čítať (predstavte si dieťa, ktoré nahlas číta a zároveň prechádza prstom po texte- tento jednoduchý pohyb mu pomáha využívať práve svalovú pamäť). Zapájaním sluchu, zraku a pohybu, teda svalovej pamäte sa čítanie zrýchľuje, je čoraz jednoduchšie, až sa stáva samozrejmou súčasťou schopností dieťaťa.

Ako ju uplatniť v učení cudzieho jazyka? Pri najmenších deťoch vyskúšajte kreslenie. Namaľujte spoločne psíka, auto, balón či jablko, pričom mu niekoľkokrát zopakujte pomenovanie v angličtine. Nechajte aj dieťa vysloviť anglický názov, hoci aj nie dokonale, a nech si popri tom vyfarbuje či prekresľuje zvieratko.

Ďalšou osvedčenou hrou, tentoraz z montessori praxe, je učenie farieb. Nasypte rôznofarebné guľôčky do misky. Dieťa vyťahuje po jednej guľôčke a vy vždy vyslovte názov farby v angličtine.

Pravidelným opakovaním sa dieťaťu názov zafixuje tak, že už nebude potrebovať hľadať v pamäti slovenský ekvivalent slova.

Foto: pixabay

 

Zlý text
Dobrý text

Ďalšie články na ukulele.sk

Svalová pamäť

Nemusíte byť odborník, aby ste pomohli školákovi zvládnuť angličtinu

Škola prišla na to, ako vrátiť deťom do rúk knihy. Cukrovinky v automate nahradila literaúra

Nebojte sa s deťmi hovoriť o peniazoch