Portál pre mamičky a ich detičky
- Ukulele

Svalová pamäť

subpage-img

Svalová pamäť je typ procedurálnej pamäte nachádzajúcej sa v mozgu. Jej úlohou je pomôcť nám zapamätať si určitý typ pohybu, prípadne súbor po sebe nasledúcich pohybov. Pravidelným opakovaním sa schopnosť zapamätať a zopakovať pohyb zlepšuje, a po určitom čase sa zautomatizuje. Svalová pamäť umožňuje vykonávať pohyb plynule a  bez zaváhania. 

Svalová pamäť urýchľuje učenie

Svalovú pamäť využívajú napríklad športovci, hudobníci ale aj prváčikovia, ktorí sa učia čítať (predstavte si dieťa, ktoré nahlas číta a zároveň prechádza prstom po texte- tento jednoduchý pohyb mu pomáha využívať práve svalovú pamäť). Zapájaním sluchu, zraku a pohybu, teda svalovej pamäte sa čítanie zrýchľuje, je čoraz jednoduchšie, až sa stáva samozrejmou súčasťou schopností dieťaťa.

Ako ju uplatniť v učení cudzieho jazyka? Pri najmenších deťoch vyskúšajte kreslenie. Namaľujte spoločne psíka, auto, balón či jablko, pričom mu niekoľkokrát zopakujte pomenovanie v angličtine. Nechajte aj dieťa vysloviť anglický názov, hoci aj nie dokonale, a nech si popri tom vyfarbuje či prekresľuje zvieratko.

Ďalšou osvedčenou hrou, tentoraz z montessori praxe, je učenie farieb. Nasypte rôznofarebné guľôčky do misky. Dieťa vyťahuje po jednej guľôčke a vy vždy vyslovte názov farby v angličtine.

Pravidelným opakovaním sa dieťaťu názov zafixuje tak, že už nebude potrebovať hľadať v pamäti slovenský ekvivalent slova.

Foto: pixabay

 

Zlý text
Dobrý text

Ďalšie články na ukulele.sk

Rozpráva dieťa menej, ako by malo? Logopedické hry rozhýbu jazyk a zlepšia slovnú zásobu

Nebojte sa s deťmi hovoriť o peniazoch

Škola prišla na to, ako vrátiť deťom do rúk knihy. Cukrovinky v automate nahradila literaúra

Svalová pamäť