Portál pre mamičky a ich detičky
- Ukulele

Syndróm špinavého lakťa: Čo môže povedať stmavená koža lakťa?

subpage-img

Dôvody príliš tmavej kože na lakťových kĺboch môžu súvisieť s kozmetickými chybami. Napríklad tmavé oblasti sa objavujú, keď sú silne trené o oblečenie alebo sú neustále v kontakte so stolom, nedodržiavanie hygienických pravidiel. Ak sa bez objektívnych dôvodov vytvoria tmavé oblasti, mali by ste navštíviť dermatológa, pretože to môže naznačovať, že v tele existujú poruchy.

Koža lakťa ako indikátor zdravia

Príčinou vzhľadu tmavých oblastí môžu byť choroby:

Hypovitaminóza

Nedostatok základných vitamínov A a E, nevyhnutných pre zdravie pokožky, vedie k dehydratácii tkanív. Následne sa pokožka stenší, obschne, popraská a na lakťoch sa pokožka zmatnie a získa šedivý odtieň.

Dysbakterióza

V tomto stave dochádza k poruchám črevnej mikroflóry, je ťažké asimilovať živiny, vitamíny a mikroelementy nevyhnutné pre zdravie celého organizmu, vrátane stavu kožných tkanív. V prípade intestinálnej dysbiózy dochádza k zvýšenej suchosti a zmene farby oblastí kože na lakťových kĺboch.

Psoriáza

Na povrchoch lakťových a kolenných ohybov sa tvoria skupiny škvŕn vyvýšených nad povrchom kože. Sú nadmerne suché, často popraskané, červenej alebo tmavej farby. Zvyčajne sa objavujú na miestach, ktoré sú často vystavené treniu alebo tlaku.

Hypotyreóza 

Býva  prípade ochorenia štítnej žľazy, kedy klesá produkcia hormónov štítnej žľazy. Niekedy sa tomu hovorí syndróm špinavého lakťa.

 Diabetes mellitus

Metabolické poruchy v ľudskom tele. Môžu nastať: zníženie  glukózy, hyperglykémia, vysoká hladina cukru v krvi, poruchy metabolizmu bielkovín, tukov alebo minerálov. Všetky tieto ochorenia môžu vyvolať zmenu farby lakťov, drsnú kožu na lakťových kĺboch.

 

Zlý text
Dobrý text

Ďalšie články na ukulele.sk

No možno sa na ne hnevať? Vylomeniny detí, ktoré vás rozosmejú

Tieto fotky vás presvedčia, že pes je najlepšia opatrovateľka na svete

Hrdinský čin malého dievčatka! Dokázala zachrániť život svojej mamičky

Pokiaľ máte doma tento hrnček alebo tanier, prestaňte ich používať: Hygienici varujú

Čo cíti človek, keď zomrie? Najnovší výskum ukazuje niečo desivé