Portál pre mamičky a ich detičky
- Ukulele

Tipy ako zariadiť útulný kútik pre bábätko v rodičovskej spálni

subpage-img

Príchod nového člena rodiny je pre rodičov vždy veľkým šťastím, ale prináša aj veľa zmien v ich životoch.
Rodičia chcú spravidla tráviť so svojimi deťmi čo najviac času a mať ich blízko seba. Väčšina z nich sa aspoň na začiatok rozhodne zariadiť priestor pre bábätko vo svojej spálni. Je to bezpečnejšie pre dieťa, ale aj pohodlnejšie pre rodičov, ktorí mu takto budú vždy na blízku. Poradíme vám ako zariadiť a vyzdobiť kútik pre bábätko tak, aby vaša spálňa nestratila svoj charakter.

Základné zariadenie pre detský kutík v spálni

Novonarodené dieťa nevyžaduje veľa okrem plného bruška a dostatku spánku. Čo však neznamená, že detský kútik musí pôsobiť nudným a nezaujímavým dojmom. V prvej fáze života bábätka je najdôležitejšie, aby priestor slúžil pohodliu rodičov a odpočinku dieťaťa. Stačí základný detský nábytok, ktorý tvorí bezpečná postieľka s dobre zvoleným matracom a komoda s praktickým prebaľovacím pultom. Poďme sa spoločne pozrieť na čo všetko by ste nemali zabudnúť.

Útulné a pohodlné miesto na spanie

Postieľku novoredenca môže v prvých mesiacoch, pokiaľ dieťa samo nesedí, nahradiť tzv. Mojžíšov kôš. Vyrobený je z kvalitného prútia alebo morskej trávy a na stranách má dve držadlá, pomocou ktorých je ho možné jednoducho a kedykoľvek premiestniť. Niektoré koše obsahujú aj rám s kolieskami, čím sú ešte flexibilnejším riešením presúvania detskej postieľky po byte. Ďalšou možnosťou je kolíska s funkciou hojdania, ktorú deti milujú. Netreba zabúdať, že kolíska ako aj Mojžíšov kôš sú len dočasné riešenia a akonáhle dieťatko začne samo sedieť, je najlepšie ho premiestniť do tradičnej postieľky. 

Na výber sú už také detské postieľky, ktoré rastú spolu s vašim dieťaťom až do predškolského veku. Vyrobené sú z rôznych materiálov a obsahujú polohovateľný matrac. Často sa stáva, že rodičovská spálňa je jednoducho malá a musíme obmedziť kútik vyhradený pre dieťatko na nevyhnutné minimum. Nie je to ľahké, ale dá sa to zvládnuť. V prvom rade sa zamyslite nad tým, ako môžete využiť všetky vzácne centimetre. Voľte predovšetkým multifunkčný nábytok. Hľadajte detskú postieľku s ďalšími zásuvkami, do ktorých môžete uložiť plienky a oblečenie. Pokiaľ by ste chceli mať novorodenca pri sebe aj počas noci, existujú detské postieľky, ktoré sa dajú zladiť s výškou vašej manželskej postele.

Dôležitým prvkom každej postieľky je aj správny matrac. Mal by byť vyrobený z materiálov vhodných pre bábätká. Často volenými matracmi pre deti sú pohánkovo-kokosové matrace. Pohánkové matrace sú antialergické a dobré pre chrbticu, zatiaľ čo kokosové vlákno je ľahký materiál, ktorý je priedušný. Nevyhnutnou súčasťou detskej postieľky je aj prikrývka a zavinovačka. K postieľke by ste si mali zaobstarať aj mäkký nárazník, ktorý keď sa dieťa začne viac hýbať, zabráni tomu, aby narazilo o priečky postieľky.

Praktickí pomocníci do detského kútika

Detský kútik pre bábätko v spálni si pri zariaďovaní vyžaduje funkčné kusy nábytku, ktoré zdvojnásobia úložný priestor a zároveň zachovajú funčnosť miestnosti ako spálne. Užitočným pomocníkom je prebaľovací pult. Môže byť do istej miery nahradený aj klasickou komodou, ktorá je dostatočne široká nato, aby sa naň dal položiť. Je dobré ak je komoda na jednej strane otvorená na uskladnenie plienok, vreckoviek a iných hygienických potrieb pre novorodenca. Takúto komodu môžete využiť aj neskôr ako šatníkovú skrinku, keď bude batoľa väčšie. Do malej spálne môžete zvoliť prebaľovací pult namontovaný na stene alebo na detskej postieľke. Jednoducho ho zložíte, keď sa nepoužíva.  

Jedným z overených praktických pomocníkov pre čerstvých rodičov v spálni je aj klasické alebo hojdacie kreslo. Ideálne je ho umiestniť blízko detskej postieľky, čo oceníte najmä vtedy, keď vám dieťa zaspí v náručí a vy ho budete chcieť bez prebudenia premiesniť do postieľky. Pohodlné kreslo určite oceníte aj počas dojčenia. Vhodná podnožka a dekoračný vankúš vám zabezpečia dokonalé pohodlie.

Sprievodca: ako zariadiť kútik pre novorodenca?

  • Nezabudnite, že detská postieľka by mala byť čo najbližšie k vašej posteli - uľahčí vám to tak prebúdzanie aj vstávanie v noci.

  • Je dobré, ak novorodenec nespí príliš blízko radiátora a okna. V prvom prípade sa môže prehriať, v druhom mu môže byť zima.

  • Umiestnite nábytok k stenám a nechajte stred miestnosti čo najviac voľný - keď sa batoľa začne plaziť, prázdny priestor bude veľmi užitočný.

  • Kútik usporiadajte podľa svojich preferencií, pričom v prvom rade zohľadnite praktické aspekty a bezpečnosť dieťaťa.

  • Vyberte si skôr tlmené a pastelové farby. Malé deti nemajú radi krikľavé farby a na druhej strane tak zachováte pôvodný charakter vašej spálne.

Dbajte nato, aby ste dieťatku vyhradili miesto v spálni, ale snažte sa zároveň zachovať pôvodnú funkčnosť a charakter vašej spálne. Nebudete musieť všetko znovu prerábať, keď dieťatko podrastie a presťahuje sa do vlastnej detskej izbičky. Detská izba by mala vyžarovať harmóniu a tak trošku aj niečo záhadné, ako keď vojdete do rozprávky. Doprajte tento pocit sebe aj vášmu dieťaťu. Nechajte sa inšpirovať ďalšími užitočnými tipmi, ako by mohla vyzerať moderná detská izba.

Zdroj fotografií: Westwing (U/PR)

 

 

Zlý text
Dobrý text

Ďalšie články na ukulele.sk

Tipy na darčeky ku Dňu Otcov

Krásne telo aj po pôrode. Ako sa starať o pokožku, aby strie nemali žiadnu šancu?

Aké meno vybrať pre dieťaťa?

Čo nesmie chýbať žiadnej mamičke v kabelke?

Ako správne kombinovať elegantné a športové oblečenie?