Portál pre mamičky a ich detičky
- Katarína V.

Tipy na prvé brigády, alebo ako zvládnuť dospievajúcich tínedžerov a problém s vreckovým?

subpage-img

Malo by tieťa dostávať vreckové alebo sa naučiť zarobiť si vlastné peniaze? Blíži sa leto a čas dočasných zárobkov. Každé dieťa sa chce cítiť slobodné a finančne nezávislé. My rodičia však vieme, že nie je jednoduché deťom zabezpečiť všetko po čom túžia. Preto si musia aspoň čiastočne poradiť. Aké sú tie najlepšie prvé brigády, na ktoré budú v dobrom spomínať?

Pouvažujme aj my, ako sme kedysi začínali. Najprv však pár rád, ktoré vám pomôžu pri hľadaní. Ak vaše dietky potrebujú pomôcť, skúste okrem fyzického hľadania aj internet.  Dnes je o čo si jednoduchšie nájsť si prácu, pretože nám v to pomáha aj internet. Čítajte však medzi riadkami. Existujú rôzny podvodníci, ktorí by za prisľúbenú brigádu ešte od vás vypýtali peniaze. Vyhýbajte sa preto ponukám, v ktorých vás informujú až za 20 eurový poplatok a pod.. Skúšajte sa informovať napríklad o výpomoci v kuchyni, v predajni s oblečením, roznáškou novín a pod.. Práca za počítačom nemusí priniesť vytúžené prázdninové zážitky. Teraz však už spomínané druhy brigád.

Táboroví vedúci a praktikanti

Máte mimoriadne zodpovedné dieťa, ktoré sa vie postarať o seba aj o iných? Ak má aspoň 17 rokov, a rád vymýšľa hry a aktivity pre ostatných, potom ste na správnej adrese. Väčšinou sa samozrejme dotyčný musí zúčastniť na školeniach alebo kurzoch pre animátorov, aby vedel, ako pripraviť pekný program pre deti. Dieťa sa zabaví, bude mať pocit zadosťučinenia, zahrá si športy a získa organizačné zručnosti. Stravu a pobyt má väčšinou hradený plus nejaké to vreckové. Čo viac by ste si priali?

Gastronomické služby

...sú väčšinou skutočne sľubným zárobkom. Čašník získa prax, ale táto brigáda je často aj pre ľudí, ktorí nie sú vyučení, resp. neštudujú toto povolanie. Ak zamestnanec chodí pravidelne, skutočne má šancu si veľa zarobiť, pretože hodinové odmeny sú pekné. Samozrejme, treba si porovnávať jednotlivé ponuky. Okrem čašníctva je tu aj pomoc v kuchyni.  Tejto oblasti sa však treba pripraviť na dlhé státie a chodenie.

Záhrady a zvieratá

Ak máte doma milovníka koní alebo záhradkára, neváhajte. Aj kvetinárstva a otvorené parky či záhrady berú brigádnikov. Skúste sa popýtať, zrejme osobne a neoľutujete. Dieťa sa vyhrá, bude vo svojom živle a odnesie si príjemné spomienky a dobrý zárobok.

Nákupná horúčka

Pre fanúšikov oblečenia, bižutérie, šperkov, topánok a kabeliek je tiež pripravená pestrá ponuka. Rozhliadajte sa po nákupných centrách, obchodných domoch a na stránkach týchto domov ako aj na stránkach zaoberajúcich sa pracovnými ponukami. V tomto odvetví je široká škála pracovných ponúk a veľmi často berú aj brigádnikov. Tí obsluhujú pokladne, vybalia tovar, radia pri výbere zákazníkom a mnoho ďalšieho. Je to vhodné aj pre tínedžera, ktorý má rád kontakt s ľuďmi a komunikáciu s novými tvárami. 

Samoobsluhy

Ďalším, tradičným zárobkom sú samoobsluhy. Brigádnikov majú radi a príjmajú ich za pokladne či na dokladanie tovaru.  Posmeľte dieťa, aby chodilo častejšie, aby si osvojilo pracovnú morálku. Môže pokojne pracovať aj na kratšie zmeny, ak je to možné, avšak je dôležité, aby brigádu neodkladal na koniec všetkých prázdninových radovánok.

Posledná veta vlastne platí pri všetkých brigádach. Ak sa rozhodnete že je čas aby si svoje túžby a výstrelky aspoň čiastočne riešil váš tínedžer sám, posmelujte ho aby do práce chodil s určitou pravidelnosťou. Osvojí si tak základné pravidlá a bude vedieť, že práca sa vyplatí. Napríklad praxou ale aj finančne. Dievčatá si tak budú môcť dovoliť kúpiť si viac peknej bižutérie a chlapci zasa napríklad nové počítačové hry.

Autor: Katarína V. 

 

Zlý text
Dobrý text

Ďalšie články na ukulele.sk

Priberanie bábätka

Dojčiť alebo nedojčiť?

Ako sa rozprávať s batoľaťom? Takto ho bez námahy naučíte prvé slovíčka

Kúpanie bábätka

Detské choroby – postrach rodičov