Portál pre mamičky a ich detičky
- Ukulele

Zdravotní klauni prinášajú radosť a smiech do nemocníc

subpage-img

Občianske združenie Červený Nos Clowndoctors aktívne pôsobí na Slovensku od apríla 2004.  Hlavným iniciátorom jeho vzniku  je Gary Edwards, ktorý prišiel na Slovensko na pozvanie MUDr. Daniely Sejnovej, primárky Detskej onkologickej kliniky  Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou v Bratislave na Kramároch. Združenie je členom medzinárodnej organizácie RED NOSES INTERNATIONAL so sídlom vo Viedni.

Hlavným zámerom občianskeho združenia Červený Nos Clowndoctors je podporovať psychickú pohodu detských pacientov a pomocou humoru im pomôcť prekonávať strach z liečebných procedúr a nemocničného prostredia. Túto základnú myšlienku realizuje združenie formou pravidelných návštev zdravotných klaunov v nemocniciach s dlhodobo hospitalizovanými deťmi.

Združenie spolupracuje s 25 profesionálne vyškolenými zdravotnými klaunmi. Z ich pravidelných klauniád sa tešia deti, hospitalizované v 11  nemocniciach na Slovensku. Sú to 3 nemocnice v Bratislave (na Kramároch, v Petržalke a v Podunajských Biskupiciach), po jednej nemocnici v Žiline, Banskej Bystrici, Košiciach, Prešove, Martine, Nitre, Trnave a v Liptovskom  Mikuláši.

V rámci tradičného programu Niečo navyše rozveseľujú zdravotní klauni od roku 2006 aj deti v nemocniciach, ktoré počas roka pravidelne nenavštevujú. Sú to napríklad nemocnice v Nových Zámkoch, Komárne, Dunajskej Strede, Michalovciach, Piešťanoch, Spišskej Novej Vsi, v Bánovciach nad Bebravou a ďalších mestách.
Vďaka ústretovosti spoločnosti 02 sa združeniu podarilo na Slovensku  zrealizovať projekt s názvom „Linka domov“. Deti na 17 lôžkových oddeleniach v 12 nemocniciach môžu využívať 27 mobilných telefónov aj s kreditmi na bezplatné volanie domov svojim najbližším.

Občianske združenie v októbri 2009 začalo s realizáciou  nového projektu s názvom Cirkus Paciento a v najbližšom období pripravuje aj návštevy pacientov na geriatrických oddeleniach.

Každoročne prinesú zdravotní klauni humor, optimizmus, smiech a dobrú náladu takmer 20 tisíckam malých pacientov.

Viac informácií o činnosti občianskeho združenia Červený Nos Clowndoctors môžete nájsť na www.cervenynos.sk

 

Zlý text
Dobrý text

Ďalšie články na ukulele.sk

IV. ročník koncertu vďaky

XXIII. Slovensko-Poľské Vojtekove-Rudnikove dni detskej pneumoftizeológie a imunoalergológie 2010 vo Vysokých Tatrách

Program Niečo naviac pokračuje aj v júni!

Európsky týždeň cystickej fibrózy aj na Slovensku

Koncert vďaky