Portál pre mamičky a ich detičky
- Ukulele

Žili ste v 60., 70., 80. alebo 90. rokoch? Ak áno, zaspomínajte si spoločne s nami. Ak ste mladšia generácia, musíte tento článok vidieť. Neuveríte, aký bol v tej dobe život

subpage-img

Kto žil v uvedenej dobe, ten si s nami iste zaspomína na to, aké to bolo. A kto nie? Ten bude dosť možno krútiť hlavou. Bude hovoriť, že v tom čase sa nedalo žiť, ale môže aj namietať, že daná doba bola v niečom lepšia. Necháme na vás, ako sa rozhodnete. Čo bolo na tejto dobe unikátne?

Bezpečnosť sa neriešila

Keď sa sedelo v aute, tak tam neboli ani bezpečnostné pásy, neboli tam ani airbagy. Nič z toho sa jednoducho neriešilo. Rovnako tak sa neriešila ani bezpečnosť rôznych obalov od nebezpečných výrobkov. Bol na nich jednoduchý uzáver, ktorý mohol otvoriť ktokoľvek. Tiež sa príliš nezamykalo a boli aj dvere, ktoré zámky vôbec nemali. Kto išiel na bicykli, nemal prilbu. Tú mali snáď len pretekári.

Detské hry boli plné rizika

Akého? Bolo ich veľa. Po domácky vyrobené vozítka na jazdu z kopca, rôzne drevené "motokáry" bez bŕzd, ale aj mnoho ďalšieho. A v zime? Klasické drevené sánky, ktoré dokázali vyvinúť enormnú rýchlosť s nulovou možnosťou brzdiť, alebo ich ovládať. Aj to bolo unikátom predchádzajúcich rokov.

Nemeral sa čas, ani sa nezisťovala poloha

Kto bol dieťa a bol vonku, ten často nemal vôbec pojem o čase. Hodinky deti nenosili a mobily ani neexistovali. Správny čas ísť domov nastal, až keď sa zotmelo a rozsvietila sa ulica pouličným svetlom. Kde deti celý deň boli, to rodičia často nevedeli. Proste boli vonku. Smartphone, alebo napríklad GPS náramok, to v tej dobe ešte nebolo ani vo vývoji.

Výchova bola drsná

Žiadna hyperaktivita, žiadna slobodná výchova, ale jasné delenie detí na vychované a nevychované. Kto bol v druhej skupine a niečo vykonal, neočakával žiadne príhovory do duše, ale výprask hodný jeho činu. A to v prvom rade doma. Pokiaľ došlo k fyzickému trestu v škole, nikto sa neodvážil povedať to doma. Dostal by ešte viac, za to že mal prúser. S dnešnou dobou neporovnateľné.

Hygiena bola cudzie slovo

Pre deti rozhodne. Pilo sa z jednej spoločnej fľaše, jedlo sa špinavými rukami, čo spadlo na zem, to sa len ofúklo. Skrátka a jednoducho keď bol hlad a smäd, neriešilo sa, čo človek dostane. Moc sa toho nekupovalo. V partii sa išlo ku kamarátovi ktorý býval najbližšie a jeho rodičia urobili automaticky desiatu. Zakaždým to bolo inde. Bola to samozrejmosť detí, ale aj nepísaná povinnosť rodičov.

Interiér slúžil len k spánku

Kedy boli deti doma? Len, keď išli spať, alebo bolo vonku škaredo. To ale nebola žiadna televízia, herné konzoly, počítač, tablet, alebo hudobné prehrávače, mobily a ďalšie veci. Hrali sa spoločenské hry, alebo poslúžili kovové či drevené hračky.

Komunikácia bola jasná

Kto chcel s niekým hovoriť, ten za ním prišiel a povedal mu to. Neboli žiadne sociálne siete. Kto niečo zažil, ten to musel farbisto popisovať osobne. Fotky, alebo dokonca snáď aj videá samozrejme tiež neboli. Aj to je jasné.

Najobľúbenejšie hry boli rôzne

Preteky na bicykloch, futbal, rovnako ako hokej v zime na korčuliach a v lete na ihrisku. Liezlo sa po stromoch, kradli sa jablká a čerešne, zvonilo sa na cudzie zvončeky, behalo sa všade v prírode a hlavne sa hlasno kričalo. Každá partia mala v meste svoj revír, ktorý jej patril.

Žili ste v tejto dobe? Ak áno, čo ešte pridáte? A ak nie, čo na danú dobu hovoríte? Čo by ste zvládli a čo naopak vôbec?

 

Zlý text
Dobrý text

Ďalšie články na ukulele.sk

Tipy pre útulné bývanie: Spravte svoj domov priestrannejším vďaka dizajnérskym vychytávkam

Doteraz najväčšie štúdie o mamografii zistili, že sú úplne zbytočné a navyše nebezpečné

Čo nenosiť v peňaženke, aby ste to neskôr neľutovali

V Nemecku hlásia 21 prípadov krvných zrazenín po očkovaní vakcínou AstraZeneca. Sedem ľudí, u ktorých sa objavili zrazeniny, zomrelo.

10 krátkych príbehov o skutočnej sile lásky