Portál pre mamičky a ich detičky

Poradňa

Na otázky týkajúce sa vášho dieťatka odpovedá MUDr. Eva Gabryšová - všeobecný lekár pre deti a dorast.

Dobrý deň! Chcela by som sa opýtať, môj syn bude mať 18 mesiacov a máme zatiaľ len 8 zúbkov. Dve jedničky a dve dvojky hore a tak isto aj dole. Pozerám mu ďasienka, má ich aj dosť navreté, ale zatiaľ nič. Čo s tým? Ďakujem za odpoveď
Nebojte sa, zúbky narastú, len trochu neskôr ako ostatným a pravdepodobne sa neskôr budú vymieňať za trvalý chrup. Hlavne sa o ne dobre starajte, aby boli ako perličky.
Moja 4 mesačná dcérka papá Nutrilon 1 HA a začala od neho grckať no chutí jej. Grcká keď sa moc nahne na brucho alebo keď ju máme na rukách. Papá 150ml. Máme zelenú stolicu a už dosť dlho je tmavo-zelená. Stalo sa aj, že mala žlto-zelenú. Neviem od čoho to môže mať. Lekárka povedala, že to môže mať od čaju. Stále prdká a dávame jej aj Espumisan no lekárka povedala, že je to dobre keď prdká. Inak žiadne bolesti bruška nemá ani nič. Jedine čo si stále hryzie do prstov a ma tvrdé ďasienka a ešte sa jej od pôrodnice nezahojilo od očkovania hnisalo jej to a teraz to má červené a sem tam ide krv.
Toto grckanie tak ako ho opisujete je príznakom gastroezofageálneho refluxu a ten sa zvykne klinicky "zhoršiť" keď je dieťa veľmi aktívne. Je to fyziologický stav, nebojte sa ho. Zelená stolica nemusí znamenať nič, ale môže byť dysmikrobia - porucha rovnováhy črevných baktérií, takže aj výter z konečníka by nebol zlý nápad (dať potom probiotiká), prípadne aj pri raste zúbkov by mohla byť takáto zmena. Reflux a zelenú stolicu by bolo možné vyriešiť aj tým, že by ste začali zavádzať zeleninové príkrmy od 4 ukončeného mesiaca už môžete. V období medzi 4 a 6 tym mesiacom je tzv. "tolerančné okno" a odporúča sa začať zavádzať príkrmy. Čo sa týka nezhojenej chráničky - urobiť ster na kultiváciu - dá sa aj v detskej ambulancii, prípadne sa dá konzultovať detská pľúcna ambulancia. Ak je všetko v poriadku, tak hojeniu veľmi dobre pomáha homeopatia.
Boli sme so synom na chate na Záhori. V nedeľu ráno som mu našla pod očkom malilinkého kliešťa, pravdepodobne od soboty. Dnes v noci dostal teploty, najvyššia bola 38,2. Dnes má tak okolo 37,5 kašle a má soplík. Vyzerá ako prechladnutý, nič ho nebolí, je hravý. Bojím sa či by nemohlo ísť o prvé štádium encefalitídy. Radšej by som mu dala vyšetriť krv. Moja otázka je, odkedy od 1. príznakov je možné zistiť prítomnosť vírusu alebo protilátok naň v krvi? Dá sa to zistiť aj takto skoro, prípadne ako mám postupovať? Ďakujem.
Inkubačná doba klieštovej encefalitídy je 7-14dní od prisatia kliešťa, prenos môže byť napríkad aj infikovaným mliekom - kozie, kravské. Ochorenia prebieha väčšinou bezpríznakovo, menej často v 2 fázach: prvá vyzerá ako chrípka a mierne zvýšené teploty a až v druhej fáze, keď sú teploty až 40 -41stC sa pridávajú aj celkové príznaky z postihnutia centrálneho nervového systému ako bolesti hlavy, šije, svetloplachosť, vracanie, schvátenosť, poruchy správania, tras, nepokoj... Diagnóza sa väčšinou stanoví až z vyšetrenia mozgomiešneho moku, dopredu sa to nedá. Ani bezpríznakové ochorenia sa nezachytia. Tu vidíte, že vaše dieťa má ťažkosti pravdepodobne z respiračného ochorenia. Ak žijete v oblasti, kde sa vyskytuje kliešťová encefalitída veľmi často - tzv. endemická oblasť (Považie - okolo Váhu od Žiliny smerom na juh, okolo Košíc a Rožňavy, môžete sa zaočkovať. Inak ako pre všetkých platí: po návrate z prírody - aj ihriska treba skontrolovať kožu, kliešte odstrániť, miesto vpichu dezinfikovať. Ak máte obavu, že ostane hlavička v koži, tak sa s odstránením kliešťa obráťte na zdravotníkov. Miesto uhryznutia sa sleduje, pretože oveľa častejšie kliešte prenášajú boreliózu - za 10 -14 dní sa na koži vytvorí prvé štádium - červený teplý fľak minimálne 3 cm v priemere ... Vtedy treba vyhľadať lekára. Tiež sa dopredu nedajú určiť protilátky, vytvárajú sa až po tejto inkubačnej dobe, niekedy neskôr. Proti borrelioze sa očkovať zatiaľ nedá.
Dobrý deň, chcela by som vás poprosiť o radu, Moja dcéra (2 a 1/2roka ) si dnes poranila mandle, mala v ústach rúrku od detského mopu a spadla na ňu. Má tam drobné zakrvácané ranky a nemôže dobre prehĺtať. Zrejme jej to začína zapúchať, lebo horšie artikuluje. Viete mi prosím povedať, akým spôsobom jej to mám ošetriť? Kloktať ešte nevie. Ďakujem.
Viem, že reagujem neskoro, ale rada pre budúcnosť. Keď deti nevedia kloktať pijú repíkový čaj, prípadne aj iný bylinkový čaj, ktorý má protizápalové a dezinfekčné účinky od 4 rokov sú už k dispozícii aj cmúľacie tabletky. Ak dieťa zle prehĺta, prípadne máte iné pochybnosti je po takomto úraze potrebné lekárske vyšetrenie.
Dobrý deň. Moja 3 mesačná dcérka papá Nutrilon 1 HA a začala od neho grckať no chuí jej. Papá 120ml a sem-tam jej dáme 150ml. Teraz sme začali mať aj zelenú stolicu. Neviem od čoho to môže mať. Lekárka povedala, že to môže mať od čaju, no čajík jej striedam a už to trvá 2 týždne.
Zelená stolica nemusí znamenať vôbec nič a v priebehu 1-2 týždňov sa upraví. Môže ale znamenať aj infekciu alebo dysmikróbiu v čreve, prípadne ak sú aj iné ťažkosti bolesti bruška a nafukovanie, neprospievanie (ale tieto nemusia byť). Môže znamenať aj intoleranciu mlieka. Ak bude stolica pretrvávať zelená bude potrebný výter z konečníka a stolica na vírusy a kontrola v detskej ambulancii.