Portál pre mamičky a ich detičky

Poradňa

Na otázky týkajúce sa vášho dieťatka odpovedá MUDr. Eva Gabryšová - všeobecný lekár pre deti a dorast.

Bolesť bruška
Mám 4 ročné dievčatko a včera si začala sťažovať na bolesti bruška v okolí pupčeka. Obvodná lekárka nás vyšetrila a poslala domov do postele, ale k večeru nám stúpla teplota, bolesti neustupovali, vracať sme nevracali, ani hnačka nebola, klasická stolica, takže len horúčka a bolesti bruška. Pri stláčaní bruška, nepociťovala žiadnu bolesť na dotyk, ale bruško stále bolí. Utekali sme na pohotovosť s teplotou vyše 38 C, hospitalizovali nás, dali nám Nurofen od ktorého klesla teplota aj bruško prestalo bolieť, však iba na pár hodín. Teploty sa nevracajú, len bolesť bruška, ktorá po podaní Nurofen sirupu opäť nachvíľu ustúpila. Nevedia nám zistiť príčinu. výsledky krvy aj moču boli v poriadku. Ešte som zabudla - spolu s tým nám veľmi začali karpavieť očká, také hnisavé výtoky. Keď dcérka zaspala, nemohla koľkokrát ani očká rozlepiť. Prosím poraďte. Stale nás bolí len bruško. Ďakujem
Tu je ťažko radiť, neviem, či ste ešte v nemocnici alebo už doma. Pravdepodobne prekonávate nejaký infekt (vzhľadom na začatie hnisania očiek). Treba počkať na ostatné tzv. pomocné vyšetrenia, či už výtery, vyšetrenia na parazity alebo ultrazvuk. Ak by bolesti bruška neustupovali, určite musíte byť vyšetrení aj iným špecialistom napr. chirurgom... Netlmte bolesti bruška Nurofenom, ani iným liekom od bolesti ak neviete presnú príčinu bolestí bruška, pretože skreslíte príznaky a vyšetrenie tak bude lekárov len "zavádzať".
Stolica u dieťaťa
Dobrý deň, chcem sa opýtať, aká stolica má byť u dieťaťa, ktoré je na umelom mlieku a je aj prikrmované? Syn má 7 mesiacov, stolicu má raz až dvakrát do dňa, ale stolica je kašovitá. Je to v poriadku. Kým som ho dojčila a prikrmovala, stolica bola normálna, hustá. Ďakujem.
Myslím, že je všetko v poriadku. Ak by sa kvalita stolice zhoršila, boli by hlieny, alebo by bola frekventnejšia, objemnejšia, redšia, potom by bolo potrebné obrátiť sa na svojho pediatra.
Lepok
Dobrý deň. Kedy je správny čas pre dieťa požiť lepok? Syn má 7 mesiacov a z toho 6 plne kojených.
Je najvyšší čas, neotáľajte s ním. Ideálne zaviesť lepok podľa najnovších poznatkov je medzi 4tým ukončeným a 6tym ukončeným mesiacom, popri dojčení samozrejme.
Koniec dojčenia
Dobrý deň, chcem sa opýtať ako zastaviť laktáciu? Mám 7 mesačného synčeka, ktorý bol plne dojčený 6 mesiacov, ale začiatkom novembra nastupujem do práce a musím prestať dojčiť. Večer pred spaním mu už dávam UM aby si zvykol, potom si mlieko odsajem, ale v noci mám prsníky plné a to ho kojím max. 2x denne. Ďakujem.
Ak nemáte prácu na smeny tak ho neodstavujte. V práci má dojčiaca matka nárok na 1 prestávku naviac, ak má dieťa od 6 mesiacov do 12 mesiacov, čiže 2x po 30 minút myslím. Zistite si to u zamestnávateľa. Skúste si mliečko odsať v práci, uchovať v chladničke, nosiť domov a potom mu ho dať druhý deň. Ráno si maličkého nadojčíte a keď prídete domov, potešíte sa spolu pri dojčení. Určite je to takto lepšie, keď musíte ísť do práce a niekto iný sa bude o neho starať.
Príkrmy
Od kedy je potrebné u výlučne dojčeného dieťaťa zavádzať príkrmy. Lekárka nám odporučila od ukončeného 5. mesiaca, avšak z rôznych zdrojov som sa dočítala, že u výlučne dojčených detí je to od ukončeného 6. mesiaca. Dokedy treba zaviesť lepok a aké potraviny mu majú predchádzať?
Podľa najnovších odporúčaní európskych pediatrických gastroenterologických spoločností (cca od októbra - novembra 2009) sa zavádzajú príkrmy medzi 4tým ukončeným až 6-tym ukončeným mesiacom za pokračovania dojčenia. V tomtom období sa odporúča zaviesť aj lepok. Hovorí sa o tzv. "okne" kedy je organizmus pripravený lepšie tolerovať nové potraviny - t.j. predtým "cudzie". Vyhodnotením štúdií, kedy bolo odporúčané výlučné dojčenie do 6 mesiacov a potom príkrmy nepriniesli želateľný efekt - zníženie nárastu alergických ochorení. Začíname varenou farebnou zeleninou ako mrkva, zemiak, tekvica ... potom zelená zelenina + mäsko - ponúknuť na obed. Ovocie najprv uvarené, potom čerstvé, ponúkneme na desiatu alebo olovrant, keď už máme vyskúšané niečo zo zeleniny, do toho ovsené vločky, bezvaječné sušienky... toto je len v skratke. Lepšie sú potraviny biokvality a z našich končín pretože na exotiku nie sme "geneticky" pripravení. Stačí malé množstvo na ochutnanie. Dieťa nenúťte jesť. Má prevažovať dojčenie.